Denizli MÜSİAD’dan ‘Doğu Akdeniz Politikası’na destek

Türkiye’nin petrol ve doğal gaz rezervleri ile dünyanın gözünü diktiği ‘Doğu Akdeniz politikası’ hakkında açıklama yapan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün; “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaptığı çalışmaların artarak devam etmesi gerekiyor” dedi.

Denizli MÜSİAD’dan ‘Doğu Akdeniz Politikası’na destek

Bölgede keşfedilen petrol ve doğal gaz rezervleri ile dünyanın gözünü diktiği Doğu Akdeniz’de Türk gemileri de arama çalışmalarına devam ediyor. Zaman zaman gerilimlere neden olan Doğu Akdeniz ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasına destek verdiklerini söyledi. Türkiye’nin enerji politikalarındaki hamlelerinin 2023 vizyonu açısından çok değerli olduğunu belirten Başkan Akgün, Doğu Akdeniz’de keşfedilen petrol ve doğal gaz rezervleri bölgenin stratejik önemini artırdığının altını çizdi. Başkan Akgün, bu durumun gerek bölge aktörlerinin, gerekse bölge dışı aktörlerin Doğu Akdeniz’in taşıdığı potansiyelden faydalanmak için bölgeye yoğun ilgi göstermesine neden olduğunu dile getirdi. Başkan Akgün, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları konusunda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) bazı ülkelerle yaptığı ‘Münhasır Ekonomik Bölge’ sınırlandırma anlaşmaları ile bölgeyi tek taraflı olarak 13 parsele bölmesinin KKTC ve Türkiye açısından kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

“TÜRKİYE’NİN VARLIĞI BAZI ÜLKELERİ RAHATSIZ EDİYOR”

Bölgeyle sınırı olmamasına rağmen ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve İtalya’nın uluslararası enerji şirketleriyle bölgede faaliyet gösterdiklerini belirten Başkan Akgün, “Sözde sınırlandırma anlaşmalarına uygun olarak yapıldığı söylenen sondaj faaliyetleri birçok doğalgaz rezervinin keşfedilmesiyle devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye’nin bölgedeki varlığı ve çalışmaları çok büyük önem taşıyor ve bazı ülkeleri rahatsız ediyor” dedi.

“TÜRKİYE’NİN ÇALIŞMALARINI ARTTIRARAK DEVAM ETTİRMESİ GEREKİYOR”

Artan nüfus ve sanayileşmeyle birlikte tüm dünyada enerji talebi giderek arttığını belirten Başkan Akgün, “Bu durum Türkiye’nin yeni kaynakları keşfetmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması anlamında büyük önem taşıyor. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaptığı çalışmaların artarak devam etmesi gerekiyor” İfadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER