Denizli'nin gurur günü

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 90’ncı yıl dönümü törenle kutlandı. Başkan Osman Zolan, Denizli’nin milli mücadele sırasında en üst seviyede Atatürk’ün yanında yer aldığını, bugün de o'nun gösterdiği hedefler doğrultusunda ilerlediğini vurguladı.

Denizli'nin gurur günü

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 90’ıncı yıl dönümü dolayısıyla 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda tören düzenlendi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene; Vali Ali Fuat Atik, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Garnizon Komutan Vekili Cengiz Güven, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı yapan Başkan Zolan, "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüzün Denizli’ye teşriflerini 90. yılında anmak için, aynı güzellik, şuur ve heyecanla yaşamak için bir araya geldik. Tam 90 yıl önce Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüz Denizlimize teşrif etmiş, kentimizi onurlandırmıştır. O gün tabii ki coşku ve sevgiyle karşılanmış, Denizlimizde 1 gece konaklamıştır. Denizli'miz o günkü güzellikleriyle birlikte coşkuyla, duygularıyla karşılamıştır” şeklinde konuştu.

“DENİZLİ, ÖRNEK OLAN VE ÖRNEK ALINAN BİR ŞEHİR HALİNE GELMİŞTİR"

Denizli’nin Kurtuluş Savaşı mücadelesindeki konumu ve rolünden övgüyle bahseden Başkan Osman Zolan, "Kurtuluş Savaşı’nda düşmana toprağına ayağını bastırmayan Denizlimiz, milli mücadelede her zaman Atatürk'ümüzün yanında olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda çok büyük kahramanlık ve mücadele vermiş Denizlimize kurucumuz Atatürkümüzün ziyareti çok önemliydi. O gün esas olan kurtuluştan sonra muasır medeniyet seviyesi üzerine çıkmayla ilgili ortaya koymuş olduğu hedeflerdi bizim için. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği o muasır medeniyetler seviyesi üzerine çıkma ile ilgili hedefler birebir alınmış, Denizli ticaret, ekonomi, tarım, kültür, sanat, spor ve tabi ki şehircilikte örnek olan ve örnek alınan bir şehir haline gelmiştir" ifadelerini kullandı.

“AYNI HEYECAN VE SAYGIYLA ANIYORUZ"

Denizli’nin birlik ve beraberlik içerisinde verilen hedeflere ulaşmak için çalıştığını kaydeden Başkan Osman Zolan, "Denizlimiz o gün verilen, gösterilen hedefe elbirliğiyle, güç birliğiyle koşmuştur. O koşu içerisinde tüm vatandaşlarımızın, geçmişte kanıyla, canıyla vatan toprağını sulayan şehitlerimizin, gazilerimizin çok büyük katkısı vardır. Alın teri döken, ömrünü vakfeden ve gece gündüz çalışan insanlarımızın çok büyük katkısı vardır" şeklinde konuştu.

ATATÜRK'ÜN DENİZLİ'YE GELİŞİNİ KONU ALAN FOTOĞRAFLAR SERGİLENDİ

Konuşmanın ardından 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda, Atatürk’ün Denizli ziyaretiyle ilgili fotoğraf ve resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Protokol ve vatandaşların ilgiyle izlediği sergide TCDD arşivinde bulunan Atatürk fotoğrafları ile Atatürk'ün Denizli ziyareti sırasında çekilen fotoğraflar ve yağlı boya resimler yer aldı. Merhum sanatçı Nejat Uygur'un 1987 yılında turne için geldiği Denizli'de kendi elleriyle yaptığı ve daha sonra Denizli Belediyesi'ne hediye ettiği yağlı boya Atatürk tablosu dikkatlerden kaçmadı. Başkan Zolan, ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Nejat Uygur imzalı 34 yıllık tablonun aslının Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde sergilendiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER