Denizli'nin ilçe belediye başkanları son durumu aktardı

Denizli'de dün akşam saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan kar nedeniyle kent beyaza büründü.

Denizli'nin ilçe belediye başkanları son durumu aktardı

Denizli'de dün akşam saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan kar nedeniyle kent beyaza büründü. İlçe belediye başkanları ise durumu DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programında aktardı.

Sabah kar yağışıyla uyandıklarını ifade eden Belediye Başkanı Halil Ayhan; “Güney’de geçtiğimiz pazartesi günü yağış başladı ve o kar kalkmadan bugün tekrar kar yağışıyla uyandık. Şuan Güney’de kar kalınlığı 30-40 santimetre, araçlarımızla şehir içi yolları ulaşıma açtık, tuzlama çalışmalarımız devam ediyor ama anayolda yer yer kapanmalar oluyor. Vatandaşlarımıza mecbur kalmadıkça evlerden çıkmamalarını rica ediyorum. İlçemiz dik ve engebeli bir araziye sahip. Acil bir ihtiyaç olmaması halinde vatandaşlarımız bizlere telefonla ulaşabilirler, ekiplerimiz saha da çalışmalarına devam ediyor. Hemşerilerimin mümkün olduğunca trafiğe çıkmamalarını tavsiye ediyorum. Çıkanların da zincir ve kış lastiğiyle çıkmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu Çameli İlçesi’nde Belediye Başkanı Cengiz Arslan, karla mücadele çalışmalarını değerlendirdi. Başkan Arslan; “Uzun zamandır bu şekilde karla mücadele yapmamıştık. Benim belediye başkanlığında 8’inci yılım. 1991 yılında da Çameli’nde enerji sektöründe hizmet ediyordum. 2000’li yıllar da müthiş kar yağışları oluyordu ama 8 yıldır yoktu. Özellikle bir haftadır olan yağışlar bize daha önce yaşanan eski kışlarımızı hatırlattı. Şuan yağışımız çok güzel, geçen hafta da güzel bir yağış olmuştu. Gece de güzel bir kar yağışı oldu. Özellikle rakımımızın çok düşük olduğu Sarıkavak, Elmalı, Kirazlıyayla gibi bölgelere nadir kar yağardı. Arkadaşlarımızın vermiş olduğu bilgiye göre şuan bu bölgelerde dahi 20-30 santimetre kar var. Önceki karla birlikte şuan 40-50 santimetre kar kalınlığımız var. Çok şükür büyükşehir ekiplerimizle beraber koordinasyonumuzu yaptık ana arterlerimizi açıyoruz. Özellikle ilçemizde çok dağınık bir coğrafyada uzak mahallelerimizde diyaliz hastalarımız vardı. Tabii 600 km’lik yol ağını hemen açmak mümkün değil. Çalışmaları kaymakamlığımızla beraber koordine ettik, özel araçlarla diyaliz hastalarımıza ulaşıyoruz. İnşallah buradan diyalize göndereceğiz. En hassas olduğumuz nokta o. Ardından ana arterlerimizde çalışmalar sürüyor. Şuan Fethiye yolunda karayolları ekiplerimiz çalışıyorlar, Denizli istikametinde bir sıkıntımız yok, arkadaşlarımız orayı açtı. Büyükşehir ekipleri, ilçe belediyesi, karayolları, kaymakamlığımızın koordinesinde hep birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sadece Çameli değil bizi izleyen bütün vatandaşlarımızdan kar lastiği ve zinciriniz olmadan lütfen yola çıkmayın. Toplu ulaşım araçlarını kullansınlar” diye konuştu.

Belediye olarak vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermek ve yolları açık tutmak adına bütün personeliyle çalışmaya devam ettiklerini belirten Babadağ Başkan Ali Atlı, şunları kaydetti: “Şuan ilçe merkezimizde kar yüksekliği yaklaşık 30-35 santimetreye ulaşmış durumda. Belediye personellerimizden ulaşım sağlayamayan arkadaşlarımıza idari izin verdik. Bugün itibariyle, ulaşım sağlayan personellerimiz görevlerinin başında, hizmete devam ediyoruz. Fen İşleri ve Zabıta ekiplerimiz sürekli sahada yolları açık tutmak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap vermek için var güçleriyle çalışıyorlar. Biz zaten toplu SMS’le ve sosyal medya aracılığıyla vatandaşlarımızı çok acil durumlar dışında çok acil durumlar dışında dışarıya çıkmamaları konusunda uyardık. Bir ihtiyaçları ve acil durumlar olduğunda belediyemizin Whatsapp ihbar hattından ve belediyemizin santralinden bize ulaşmalarını onların ihtiyaçlarını adreslerine kadar teslim edeceğimizi ilettik. O yüzden acil durumlar dışında vatandaşlarımızı özellikle araçla dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyoruz” diye konuştu.

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, yer yer 30 cm’yi bulan kar nedeniyle ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. Başkan Akçay; “İlimizde olduğu gibi Beyağaç İlçemizde de gece kar yağışı başladı. İlçenin farklı bölgelerinde 15 santimetreden başlamak üzere 30 santimetreye kadar kar var. Yüksek seviyelerde biraz daha fazla ama ilçe merkezinde bu seviyelerde. Biz de vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını, çıkmak zorunda kalırlarsa kış lastiksiz, zincirsiz, çekme halatsız ve takozsuz yola çıkmamalarını tavsiye ediyorum. Genel olarak biz kar yağışının etkili olduğu gece yarısından bu yana ekiplerimizle birlikte Kaymakam Bey’in koordinasyonunda ilçemizde olumsuz bir durum yaşanmaması için bütün arkadaşlarımızla çok yoğun bir şekilde çalışma içerisindeyiz. Şuan için Tavas’a ve Kale’ye bağlantımız olan ana arterlerde bir sorun yok, mahalle yollarımızı açıyoruz. Dağ başındaki çobanlarımıza kadar sıkıntısı olan vatandaşlara, doğada yaşayan diğer canlılara, sağlık sorunları olan vatandaşlarımıza destek olmak için ekiplerimiz bütün imkanlarıyla beraber çalışmaya devam ediyorlar, şuan için olumsuz ve sıkıntılı bir durum söz konusu değil” dedi.

Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, ilçede etkili olan kar yağışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Gülsever, “Vatandaşımız yıllardır böyle güzel bir kar yağışı bekliyordu. Nihayet Allah’ın rahmeti üzerimize bol bol geliyor. İlçemize de ayın 19’undan bu tarafa çok güzel yağışlar aldık. Çok güzel kar yağdı. İnsanın içinden geçer ya; ‘karlarda şöyle bir yuvarlansam’ der. Öyle bir sevincin içerisindeyiz. İyiyiz her şey çok güzel, herkesin gözlerinin içi gülüyor. Bu elbette geleceğimiz, rızkımız, ekonomimiz, her şeyimiz. Allah duaları kabul etti. Çok güzel kar yağıyor burada da bütün araziler karla kaplandı ve ağaçlarımız kara kaplandı, gelinliğini giydi. Ekiplerimiz de tabii vatandaşlarımızın daha rahat yaşaması için sahadalar, gerek ilçedeki personelimiz, kamyonumuz ve iş makinelerimiz bunun yanında büyükşehir belediyemiz sağ olsun onlarda kamyon ve diğer makine ekipmanlarıyla destek oluyorlar. Bir taraftan küreme, bir taraftan tuzlama yapıyoruz. Baklan’da bir sorunumuz yok, şükürler olsun” diye konuştu.

Tüm yurtta etkili olan kar, Denizli ile birlikte Bozkurt İlçesi’nde de etkili oldu. İlçedeki kar durumunu değerlendiren Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, “Yüksek yerlerde ve ilçe merkezinde çok fazla kar yağışı var. Ekipler Mecidiye tarafına çıkmıştı, neredeyse yarım metreyi aşan kar kalınlığı var yüksek yerlerimizde. İlçe merkezimizde 10-15 santimetre kalınlığa ulaştı kar. Biz şuan Cumalı Mahallemize doğru yoldayız, iş makineleriyle beraber yol açma çalışmalarının başındayız. Tabii ki bunu bekledik. Çünkü susuzluk, kuraklık çok büyük bir çevre sorunu. O nedenle ‘bereket’ diye bakıyoruz ama bu bereketin de hayatı zorlaştıracak durumlarını da gidermek için canla, başla ekibimizle beraber çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın eğer sıkıntıları varsa zaten direkt bizi aradıklarında onların sorunlarını gidermeye çalışıyoruz. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamayla ilgili uyarıyoruz. Sağlık sorunları olan vatandaşlarımız, hamile vatandaşlarımız, diyalize gitmesi gerekenler, zorunlu olarak kemoterapiye gitmesi gereken ya da evde tek başına yaşlı vatandaşlarımıza hemen ulaşıyoruz ve gereken yardımı yapıyoruz” dedi.

Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, ilçede etkili olan kar yağışının ardından açıklamalarda bulundu. Başkan Sağınç, şunları kaydetti: “Kale İlçemizde kar kalınlığı 50 santimetreden başlıyor 70-80 santimetreye kadar çıkıyor, tabii bunda fırtınayla karışık kar yağışının da etkisi oldu. Bazı yerlerde 1 metre kadar biriken yerler var ama biz sabah saat 04.00’ten itibaren zaten bütün ekiplerimizle sahadaydık. Sabah itibarıyla şehir merkezinde bir sıkıntımız kalmadı. Köy yollarında da yol açma çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ulaşım sağlanamayan mahallemiz kalmadı. Tüm hemşerilerimize mecbur kalmadıkça yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Eğer mecburiyet varsa da mutlaka kar lastiği ve zincir takmalarını yine bir olumsuzlukla karşılaşacak olurlarsa da bizlere ulaşmalarını rica ediyorum. Biz hızlı bir şekilde hemşerilerimizin yardımına gidip müdahale ediyoruz.”

Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi, ilçede etkili olan kar yağışına dair açıklamalarda bulundu. Başkan Gemi; “Serinhisar’da kar kalınlığı 20-25 santimetre civarında bazı bölgelerde değişiklik gösterebiliyor. Sabaha kadar kar yağdı, şuanda kapalı yolumuz yok. Ana arterlerimiz ve mahalleler arası yollarımızda ulaşım sıkıntımız yok, hayat normal bir şekilde devam ediyor. Bizim ekiplerimiz sürekli olarak sahadalar, her türlü çalışmayı mahallelerimize kadar götürmeye devam ediyoruz. Şuanda bir sıkıntımız yok” diye konuştu.

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, kentte görülen kar yağışının ardından açıklamalarda bulundu. Başkan Akcan, şunları kaydetti: “Şuan merkezde kar kalınlığı 25 santimetre civarında ama yüksek kesimlerde 70 santimetre kalınlığı buluyor. Kar yağışımız da hala devam ediyor. Bizim kar mücadelemiz pazar günü akşam saatlerinde başladı. Yoğun bir kar yağışı vardı. Pazartesi günü de çalışmalarımız devam etti. Kapalı bir yolumuz da yoktu ama sabaha karşı başlayan son kar yağışından dolayı ekiplerimizi durdurduk. Çünkü ne kadar çalışırsak çalışalım hemen ardından tekrar kapanıyordu. Taşımacılığın sıkıntılı olduğu yerlerde çalışmalar yapılıyor. Şuan itibariyle ana yolumuz kapalı, mahalle yollarımız kapalı. Hazırlıklarımızı tamamladık, biraz sonra arkadaşlarımız karın hafiflemesiyle çalışmalarına devam edecek. Bir acil durum şikayeti henüz almadık ve sokak hayvanlarıyla ilgili arkadaşlarımız yemleme konularında çalışmalarına devam ediyor.”

Kar yağışının ardından açıklama yapan Çardak Belediye Başkanı Hüsnü Yılmaz; “Hafta sonundan beri ekiplerimiz, yoğun bir şekilde büyükşehir ekipleriyle koordineli şekilde çalışıyor. Yollarımız açık, bir sıkıntımız yok. Çardak merkezinde 10-12 santimetre kar var. Yüksek kesimlerde 15 santimetreye kadar yoğunluk artıyor. Tüm ekiplerimiz geceden beri yoğun bir şekilde yollarımızı açık tutmak için tuzlama ve temizleme çalışmalarına devam ediyorlar” diye konuştu.

Türkiye genelinde olduğu gibi Denizli’de de kar yağışı etkisini gösterdi. Kar yağışıyla birlikte kar temizleme çalışmalarına başladıklarını ifade eden Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, şunları aktardı: “22 mahallemizde şuanda ana arterlerde kapalı bir alan kalmadı, ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışıyor. 11 tane iş makinemiz, yaklaşık 105 kişiyle, var gücümüzle çalışıyoruz. Diyaliz hastası ve rahatsızlığı olan kişilerin hastanelere ulaştırılması önceliğimiz. Şuanda da kapalı bir yolumuz yok, sadece ara sokaklarda açma çalışmaları devam ediyor. Honaz’da yer yer 70 santimetreye kadar kar kalınlığı ulaşıyor Aydınlar, Karaçay Honaz’ın yüksek kesimlerinde özellikle 1050, 1100, 1500 metre rakımlarda bir metreyi bulan yerler var ama şehir merkezinde 40 santimetre civarında.”

Bekilli Belediyesi, etkili olan kar yağışı nedeniyle yola çıkamayan, hasta olan vatandaşlara yardımda bulundu. Belediye Başkanı Mustafa Çoban; “Bekilli’de 25-30 santimetre kar var. Tüm mahallelerimizde ana arterlerimiz açık ekiplerimiz 24 saat hiç ara vermeden çalışmaya devam ediyorlar. Yola çıkamayan, hasta olan vatandaşlarımızı da biz belediye araçlarımızla aldırıyoruz” dedi.

Türkiye’de olduğu gibi Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nde de beyaz örtüyle kaplandı. Kar yağışının etkili olmasının ardından açıklama yapan Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, şunları kaydetti: “Sarayköy, bu bölgede kar yağışının yıllardır olmadığı, görünmediği bir ilçe. Biz karı görünce haliyle sokaklara çıkmayı yeğliyoruz. Kartopu oynamayı 20 yılda bir Allah bize nasip ediyor. Sabah kartopunu oynamaya başladık, eğlenceli. Tabii şehir merkezi ve 32 mahallemizin çok büyük bir kısmı 27-28 tanesi karla buluştu ve bir sıkıntımız yoktu ama sabah Altındere Mahallemizde, Hisar, Yeşilyurt ve Tırkaz Mahallelerimizde yolların karla kaplanmasından dolayı yaşanan sıkıntılarımız vardı. Ekiplerimiz sahada çalışıyorlar, birçok yolumuz açıldı. Kar yağışı da zaman zaman devam ediyor. Gerek Büyükşehir Belediyemizin fen işleri ekipleri, gerekse ilçe belediyemizin fen işleri ekipleri bu arada DSİ’nin ve Orman İşletme Müdürlükleri’nin ekipleri de değişik yollarda çalışmalara destek veriyorlar. Şuan çok sorunlu bir durumumuz yok ama arkadaşlarımız teyakkuzda çalışmalara devam ediyoruz. Muhtarlarımız ve vatandaşlarımızla irtibat halindeyiz.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2022, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER