DENİZLİ, ÖĞRETMEN-YAZAR ÇETİN’İ SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI

Denizli’nin önemli değerlerinden Emekli Edebiyat Öğretmeni ve Araştırmacı Yazar Mustafa Çetin, 72 yaşında kalp yetmezliği sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Cenaze namazı Ulu Cami’de kılınan Çetin’in naaşı, memleketi olan Bozkurt’un Alikurt Mahallesi’nde defnedildi.

DENİZLİ, ÖĞRETMEN-YAZAR ÇETİN’İ SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI

Türk edebiyatının Denizli’de önde gelen kalemlerinden olan Emekli Edebiyat Öğretmeni Mustafa Çetin, 72 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Araştırmacı Yazar kimliğiyle bilinen, Denizli’nin tanıtımına yönelik önemli çalışmaları ve kitapları bulunan Çetin, ölümüyle sevenlerini yasa boğdu. Cenaze namazı Ulu Cami’de kılınan Çetin’in naaşı, memleketi olan Bozkurt İlçesi’ne bağlı Alikurt Mahallesi’nde toprağa verildi. Çetin’in cenaze törenine eş ve dostlarının yanısıra Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı katıldı.

“DENİZLİ İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP”

Çetin’in komşusu ve arkadaşı olan Denizli Yaren Kültür Sanat Turizm Derneği Başkanı Safiye Samyeli, açıklamasında; Denizli’nin çok büyük bir değerini kaybettiğini belirtti ve ekledi: “Mustafa abi, araştırmacı bir yazar olarak Denizli’yi tüm Türkiye ve dünyada tanıtan önemli bir değerdi.Yerinin dolabileceğini zannetmiyorum. Mustafa Hoca bizim için olduğu kadar Denizli için de çok büyük bir kayıp. Tüm edebiyat-sanat camiasının, Denizli’nin  ve ailesinin başı sağolsun.”

MUSTAFA ÇETİN KİMDİR?

1946 yılında Alikurt Mahallesi’nde dünyaya gelen Yazar Mustafa Çetin, anadolunun birçok kentinde ve Denizli’de Türkçe-Edebiyat Öğretmenliği yaptı. Binlerce genci geleceğe hazırlayan Çetin, Batmayan Güneş, İz Bırakanlar gibi eserleriyle Türk Edebiyatı’na önemli katkılar sundu. Çetin, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Denizli Aşıklar Bayramı’nda aşıkların atışmalarını, hikayelerini ve şiirlerini bir bir derleyerek Çınar Gölgesinde adını verdiği kitabında toplayarak bir ilke imza atmıştı. Yazar Çetin’in vefat etmeden önce hazırladığı Sarı Tel isimli şiir kitabı ise basılmayı bekliyor.

SERDAR KİRİŞ – DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER