Denizli OSB’ye “Sıfır Atık Belgesi”

Çevreye verdiği önemle örnek bir OSB olan Denizli Organize Sanayi Bölgesi 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında, yönetmelikte bulunan kriterleri yerine getirerek  ‘Sıfır Atık Belgesi’ almaya hak kazandı.

Denizli OSB’ye “Sıfır Atık Belgesi”

12.07.2019 tarih ve 30829 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği’ne göre, mahalli idareler ve EK-1 listesinde tanımlı işletmeler ile gönüllülük esasına dayalı olarak sıfır atık yönetim sisteminin kurularak ilk etapta temel seviyede ‘Sıfır Atık Belgesi’ alma zorunluluğu getirilmişti.

Denizli OSB ve bağlı birimler (arıtma tesisi, inşaat kontrol, elektrik işletme, doğalgaz işletme, itfaiye, güvenlik, işyeri hekimi) ile sosyal tesisler, DOHAŞ Antrepo, Mesleki Eğitim Merkezi, 112 Acil Sağlık İstasyonu, OSB Camii, O.S.B. Teknik Koleji ve bünyemizde görevli taşeron firmalar, OSB içerisinde bulunan cadde-sokakları kapsayacak şekilde başvuru yapıldı, ilk etapta temel seviyede 24.12.2020 tarih, TS/20/B2/8/1 belge nolu “Sıfır Atık Belgesi” alındı.

Denizli OSB 2008 yılında T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı’nca ülkemiz genelinde düzenlenen En Çevreci OSB Yarışması’nda; çevrenin korunması, geliştirilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi ve çevre bilincinin yaygınlaştırılması konularında göstermiş olduğu gayret ve yapmış olduğu çalışmalardan dolayı II. En Çevreci OSB seçilerek ‘Çevre Beratı’ ile ödüllendirilmişti.

“ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEKTİR"

Çevre konusunda çalışmaların titizlikle özveri ile devam edeceğini belirten OSB yönetimi; “ Bundan böyle Sıfır Atık Yönetmeliği’nde belirtildiği üzere sırasıyla gümüş, altın ve platin sıfır atık belgelerini almak ve atıksu arıtma tesisinden arıtılarak 2872 sayılı Çevre Kanunu’na bağlı Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nde belirtilen standartların altında alıcı ortama deşarj edilen arıtılmış atık suları ileri arıtma teknolojileri ile geri kazanarak tekrar sanayide ve/veya tarımda sulama suyu olarak kullanarak “Sıfır Deşarj” hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER