DENİZLİ OSMAN ZOLAN İLE BİR “NEREDEN NEREYE ÖYKÜSÜ” YAZDI

DRT ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi Özel programının konuğu olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tolga Alp Düzgören’in sorularını yanıtladı. 31 Mart 2019 tarihinde yapılması planlanan Yerel Seçim sürecine yönelik açıklamalarda bulunan Zolan, Denizli’nin Büyükşehir süreci ile geldiği noktayı ve il çapında yapılan çalışmaları anlattı. 2004 yılına gittiğim zaman o günler film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor diyen Başkan Zolan, programda adeta geçmişe yolculuğa çıktı.

DENİZLİ OSMAN ZOLAN İLE BİR “NEREDEN NEREYE ÖYKÜSÜ” YAZDI

DRT DENİZLİ: Yerel Seçim sürecine girmemizle birlikte partilerde hummalı bir yerel seçim çalışması başladı. Mensubu olduğunuz Ak Parti’de de Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için aday adaylık başvurularına start verildi. Ülkemizin Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçişiyle birlikte yerel seçimler de ayrı bir öneme sahip. Bu süreçle ilgili neler söylemek isterseniz?

“BÜYÜKŞEHİR’İN TEMELİNİ SAĞLAM ATTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”

OSMAN ZOLAN; Öncelikle tüm partilerde önümüzdeki yerel seçimlerle ilgili hafiften de olsa bir hazırlık başladı. Yüksek Seçim Kurulu da takvimi 1 Aralık’tan itibaren başlatıyor. Öncelikle ülkemize ve Denizli’ye hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tabi seçimler önemli, milletin iradesi, tercihi ortaya çıkacak. Millette kendine hizmet edecek olanları belirleyecek. Halka gitmek, millete gitmek demokrasinin vazgeçilmezi. Bizim de arzumuz o noktada olmazsa olmaz. Bu noktada 31 Mart 2019’da yerel seçimler yapılacak. Büyükşehir’inde 5 yılı tamamlanmış olacak. İlk dönem kuruluş dönemiydi. Kuruluş döneminde de temelini çok sağlam şekilde attığımızı düşünüyoruz. Binanın yapısı kaba inşaatı noktasında tamamladığımızı düşünüyoruz. İlk dönem başarılı bir şekilde üst seviyede zor yatırımları gerçekleştirdik, köklü yapıları gerçekleştirdik. Büyükşehir sistemine geçerken daha önce Denizli Belediyesi olarak şehrin merkezinde hizmet ediyorduk; sonrasında ilçelere, kapanacak olan beldelere ve mahallelere dönüşen köylere hizmet götürecektik. Vatandaşımıza gittiğimizde tabii ki kafalarında soru işaretleri ve kaygı vardı. Bazen de Büyükşehir’in olumsuz olacağı konusunda başkaları propaganda yapıyordu. Onun için biz vatandaşımıza gittik ve her şey daha güzel olacak dedik. Hiç merak etmeyin Denizli’de ne varsa yaşadığınız yerde de o olacak kafanızda soru işareti olmasın dedik. Büyükşehir geldiğinde omuzlarımıza yük biner mi? Yeni vergiler, harçlar gelir mi diye kaygılar vardı. Veya böyle olacağını söyleyenler vardı. Bizde dedik ki omuzlarınıza yük gelmeyecek. İlave bir yük gelmeyecek. Biz sizlerden bir şeyler almaya değil; size hizmet etmeye geliyoruz diye vatandaşımızın karşısına 5 yıl önce çıkmıştık ve bunları söylemiştik.

“DENİZLİ’NİN HER MAHALLESİ İLE İLGİLENDİK”

“Çok şükür o sözümüzün bugüne kadar arkasında durduk ve Denizli’nin her mahallesine temas ettik. Öncelikli olarak çözülmesi gereken yıllanmış sorunları çözmek noktasında temas etmeye başlayarak birçok güzellikleri de peş peşe ekledik. Büyükşehir hizmetlerinde mesela itfaiye hizmetleri en üst seviyede, cenaze hizmetleri en üst seviyede, yollar, altyapı, içme suyu, kanalizasyon, kilit taş döşemeleri vs. birçok yere temas ettik. Denizli Büyükşehir’e önceden hazırlanmıştı. Kendisiyle beraber kurulan büyükşehirlerin fersah fersah önünde hareket etmiş ve kat kat fazla yatırımlar yapmış olan bir belediye Denizli Büyükşehir Belediyesi. Şehrin merkezine de birçok hizmetler yaptık. Sonuç itibariyle halkımızın karşısına çıktığımızda büyükşehir iyi olacak demiştik. Kapanan, mahalleye dönen maaşları ödemeye zorlanan belediyeler artık bugün hizmet alır hale geldi. Orada da birçok işler yaptık. Güzelliklerin altına imza attık. Tabii ki vatandaşımızın güvenine layık olmak, o emanetine sahip çıkmak noktasında en üst seviyede hassasiyet göstererek hizmetlerimizi sürdürdük. Kuruluşta temellerin sağlam olması çok önemli. Bizim; o Büyükşehir’in temelini sağlam attığımızı düşünüyorum. Merkezde de yaptığımız hizmetlerde de vatandaşımızın teveccühünü görüyoruz. Biz tabii ki bugüne kadar sadece hizmet odaklı olduk. Milletimizin dertlerini çözme noktasında olduk ve herkesi hiçbir ayrım yapmaksızın kucakladık. Her ilçeye aynı mesafede, her mahallemize aynı mesafede, her insanımıza aynı mesafede olduk ve birçok hizmetleri götürmek konusunda gayret sarf ettik. İlk dönem çok önemliydi ve başarılı geçti.”

“TAVSİYEM YÜREĞİNDE DENİZLİ’YE HİZMET AŞKI OLAN HERKESİN BAŞVURU YAPMASI”

“Büyükşehirde 2’nci dönemin çalışmaları başladı. Seçim için her parti kendine göre çalışmalar yapıyor. 1 Aralıkta seçim takvimi Yüksek Seçim Kurulu tarafından başlatılmış oldu. Bu noktada mensubu olduğum AK Parti’de seçim takvimi parti boyutunda açıkladı ve aday başvuruları hem Büyükşehir’e aday olmak isteyenlere, hem ilçe belediyelerine aday olmak isteyenlere, hem de meclis üyeliğine aday olmak isteyenler için başladı. 1 hafta belediye başkanlarınınki devam edecek ve 12 Aralık’a kadar da meclis üyelerinin ki devam edecek. Ben tabii ki bu millete hizmet etmek isteyen herkese başvuru yapmalarını ve bu hizmette yer almalarını tavsiye ederim. Genel merkezimiz mevcut belediye başkanlarının başvuru yapmasına gerek olmadığı kararını verdi. Zaten mevcut başkanları da başvuru yapmış olarak kabul ediyoruz onların özel başvuru yapmasına gerek yok dediler. Bu noktada bizim de yürüyüşümüz genel merkezin bu noktada değerlendirmesi şeklinde devam edecek. İnşallah şehrimize en iyi hizmet edecek olan, vatandaşlarımızın gönlünde yer tutmuş olan veya vatandaşlarımızın arzu ettiği adaylarımızı buradan çıkarıp halkın önüne sunacaklar. Hem meclis üyeliğinde, hem ilçe belediyelerinde, hem de büyükşehirde adaylarımızın en yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağını düşünüyorum.”

DRT DENİZLİ: Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlere hassasiyetle yaklaştığını ve “Belediye Başkanı olarak görmek istediği adayların AK Parti'nin oyunun üstüne oy getirecek adaylar olmasına dikkat edilecek. Vatandaşta karşılığı olan teşkilatların sevdiği, sivil toplum örgütleri tarafından desteklenen ve o ili kalkındıracak projeleri olan, vatandaşın yakından tanıdığı isimler olacak” açıklamalarını hep birlikte takip ettik. Sizce bu yerel seçimlerin önemi nedir?

“HİZMET DESTANLARI YENİDEN YAZILMAYA DEVAM EDECEKTİR”

OSMAN ZOLAN; Yerel yönetimlerin içinde görev almak büyük bir özveri ve fedakarlık gerektirir. Özünde vatandaşla beraber olan ve işin ehli olan, bu işe sevdalı olan insanlarımız bu yürüyüşün içine katılacak. Önemli olan aday olmak veya birilerini aday göstermekten öte vatandaşımızın teveccühüne mazhar olmaktır. Onun için bizim mensubu olduğumuz AK Parti çok detaylı ve derinlemesine tahliller, araştırmalar ve özellikle vatandaşlarımızla ön yoklama gibi çalışma yapıyor. Ayrıca da teşkilat mensubu olan arkadaşlarımızdan da bir tercih noktasında da temayülünü değerlendirecek. Buradan çıkan sonuçlar da önemli. E-temayülü de artık teknolojik anlamda kullanacağız. Sonuç itibariyle yeni bir süreç başlıyor. İnşallah şehrimize, ülkemize hayırlar getirir. Bu görevler çok önemli, bu görevlere kimin geleceği de çok önemli. Onun kararını verecek olan hem parti yönetimleri, hem de milletimizdir. Yetki sahibi onlardır. İnşallah ülkemiz şehrimiz için hayırlı olsun. Benim arzum bu süreçte seçimlerin belli bir nezaket çerçevesinde, hoşgörüyle, huzur ortamı bozulmadan, herkes kendi yapacaklarını anlatarak, milletle buluşarak, şenlik havasında bu seçimlerin yapılmasıdır. Büyükşehir döneminde sisteminin temellerini kurarken 6 tane de seçim yaptık. Bundan sonra böyle bir dönem belki de yaşanmayacak. Çok olağanüstü dönemde büyükşehir sistemini ve 1’inci dönemini yaşadık. Allah olağanüstü durumlar göstermesin. İnşallah seçimden sonra da önümüzde 3 – 4 yıllık seçimsiz dönem gözüküyor.

“4,5 YILDA ÜLKENİN GÖRDÜĞÜ EN ZORLU DÖNEMLERİ ALNIMIZIN AKIYLA AŞTIK

“Bir de 6 seçimin üzerine hain darbe girişimi 15 Temmuz’u yaşadık. Karanlık gece 15 Temmuz’un çok şükür sabahı aydınlık oldu. Ülkemiz o badireden milletimizin sayesinde; seçtiği adamlarına, bayrağına sahip çıkarak yollara döküldü. Bu 4 buçuk yılda belki 30 – 40 yılda yaşanmayacak olayları gördük. Bu da ülkemizin güçlenmesi ve yükselişin çok hızlı olması noktasında birçok saldırıya muhatap olmasıdır. Her türlü badireden milletin sahip çıkmasıyla aşa aşa üstesinden geliniyor. Ülkem artık daha güçlü olduğu için bizimle uğraşanlara gözdağı vermişizdir diye düşünüyorum. Her engeli aşarak, her engeli aşarak bugünlere gelindi. Onun için esas olan vatandır, esas olan bayrağımızdır. Bu millet vatanı, bayrağı için her şeyini feda eder, canını verir. Çanakkale’de verdi. Biz gerek görüldüğünde her zaman, her yerde bu fedakarlığı yapacak olan bir milletiz.  Onun için bu fedakarlıklara gerek kalmadan ülkem yükselmeye devam etsin ve her şey seçim gibi olsun. Seçim çok güzeldir. Ama bu seçimin kavga, hakaret üzerine değil; inşallah şenlik havasında, bayram havasında geçmesi için taraflarca gereğinin yapılması gerekiyor. Biz özellikle her seçimde vatandaşımızı bütünleştirme noktasında siyasetimizi yaptık; yapmaya da devam edeceğiz.

“DERDİMİZ SEÇİM DEĞİL, DENİZLİ’YE HİZMET ETMEK”

“Önümüzdeki yerel seçimler 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak. Benim gündemimde seçim tam yer almadı. Seçime daha odaklanmadık. Çünkü biz zaten halkımızla iç içe işlerimizi tamamlamakla, işlerimizi bitirmek için uğraşıyoruz. Onları yapmakla meşgulüz. İnşallah 31 Mart 2019 hayırlı olacak. Sonuçta milletin dediği olacak. Millet ne derse o olur. Şu anda benim görevim milletin vermiş olduğu 5 yıllık yetkiyle, göstermiş olduğu güvenle onu 31 Mart akşamına kadar daha fazla hizmet ederek yürütmektir. Her gün bir işe odaklanmak, her gün taş üstüne taş koymak noktasında son gün bile bu millete hizmet etme noktasında olmaktır. Onun için ben vatandaşlarıma çok teşekkür ederim. Bize böyle bir onuru, güzelliği yaşattılar, güvendiler. İnşallah bizde o güveni boşa çıkarmamışızdır. Gerçekten sevda gibi, aşk gibi şehrimize sarıldık ve vatandaşlarımızın dertleriyle dertlendik. Çare olma konusunda gece gündüz koşturduk. Çok şükür geriye dönüp baktığımızda çok güzellikler var. Bu işler çok meşakkatli ve ağır işlerdir.”

ZOLAN; “BELEDİYELER KENTLERİN GÜLER YÜZÜDÜR”

“Şunu da söyleyeyim; gecesini gündüzüne veremeyecek, sevgisini gösteremeyecek, güler yüzünü gösteremeyecek kişilerin bu yola çıkmaması lazım. Kendi özel hayatını sıfırlamak gerekiyor. Tüm vatandaşlarla iç içe olmak gerekiyor. Çocuklara, gençlere, yaşlılara yani herkese eşit bir şekilde yaklaşmanız gerekiyor. Yerel yönetimde vatandaş size 24 saat, 365 gün ulaşabilmeli. Geldiğinizde kapılar açık olmalı. Derdini anlatabilecek, makamlar, imkanlar sunmalısınız. Çözüm yolunda da gece gündüz koşturmalısınız. Yerel seçim böyle bir seçimdir. Diğer siyasi kurumlardan çok daha farklıdır Belediye Başkanlığı. Buna baştan psikolojik olarak hazır olmanız, kendinizi ona göre hazırlamanız ve odaklanmanız gerekir. Diğer türlü hem kendinize sıkıntı olur, hem de vatandaşa sıkıntı verilir. Bu noktada bunu aşkla, şevkle yapacağım. Herkesi kucaklayacağım ve kendimi vakfedeceğim diyecek boyutta olmak gerekir. Çünkü bu millet çok özeldir. Denizli’de 1 milyon 20 bin insanımız var. Onların her birinin öncelikleri farklı, talepleri farklı, istekleri farklı; yani onlara ulaşıp, onların ihtiyaçlarını karşılamanız gerekiyor. Tüm zamanınızı kamuya, vatandaşınıza, şehre ayırma konusunda öncelikle bir karar verip öyle yola çıkmak lazım. Ben tüm aday olacaklara başarılar diliyorum. Milletimizin verdiği kararla nihayete erecektir. Hizmet destanları yeniden yazılmaya devam edecektir.”

DRT DENİZLİ: Belediyecilik tecrübesi olan bir isim ve ekip arkadaşı olarak son Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’den bayrağı devraldınız. Denizli Belediyesi’nin son Belediye Başkanı, Büyükşehir’in de kurucu ilk Belediye Başkanı unvanına sahipsiniz. Zaman zaman geçmişe gittiğiniz oluyordur diye düşünüyoruz. O günlerden bugünlere geçen zamanı nasıl değerlendirirsiniz?

“BENİM AVANTAJIM, NİHAT ZEYBEKCİ GİBİ BİR BAŞKANLA ÇALIŞMAK OLDU”

OSMAN ZOLAN; 2004’te meclis üyesi olarak Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci’nin Belediye Başkanı olmasıyla birlikte çalışmalara başladık. Tabii ilk günler işi kavramak, şehrin sorunlarını tespit etmek, kendi özelinde kurumu tanımak, şehri tanımak, işlerin akışlarını iş yönetimini bilmek, böyle çok kolay değildi. Şu anda 3-5 dakikada karar verdiğiniz konuyu o zaman 3-5 gün düşünüyorduk. Belediyedeki personele kime ne görevi vereceğinizi bilmeniz lazım. Şehirde nereye ne yapacağınızı bilmeniz lazım. Öncelikleri iyi belirlemeniz lazım. Bütçeyi yönetmeniz lazım. O günlerle bugün arasında artık her şeyi avucunuzun içi gibi bilir hale geliyorsunuz. Tüm şehir hafızanıza yerleşmiş oluyor. Bir mahallemizle ilgili konu geçtiğinde orada ne eksik olduğunu, neye ihtiyacı olduğunu gayet rahat bir şekilde biliyorsunuz. Bir muhtarımız geldiğinde neyi istediğini çok rahat bir şekilde bilebiliyorsunuz. Onun için ilk geldiğimiz günle bugün arasında dağlar kadar fark var. Bir de yerel yönetimin okulu yok. Bu işin gerçeği tecrübeyle gelişerek oluyor. Benim en büyük avantajım da Belediye Başkanı olmadan önce Başkan Yardımcısı olarak çalışmış olmamdır. Bakanım Nihat Zeybekci ile çalışmaktır.

“DENİZLİ MERKEZ BELEDİYESİ’NİN SON BAŞKANI VE BÜYÜKŞEHİR’İN KURUCU BAŞKANLIĞI BİZE NASİP OLDU”

Başkanlığı devraldığımda akışları hiç aksatmadan işlerin yürümesi noktası da çok önemliydi. Arttırarak yürüdük. Denizli Belediyesi etrafında 2004’te Kınıklı, Bağbaşı, Bereketler, Gümüşler, Akhan gibi 13 tane belediye vardı. 2009’da genişledik. 13 tane belde ve 10 tane köy Denizli Belediyesine katıldı. Sonrasında genişleme devam etti. Sonrasında tüm il Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne katıldı. Büyükşehir statüsüne geçtik. Yani her dönem genişleye genişleye il sınırlarına ulaştık. Denizli Belediyesi’nin son Belediye Başkanı, Büyükşehir’in de kurucu ilk Belediye Başkanı olmayı Allah’ım nasip etti. Vatandaşlarımız teveccüh gösterdiler. Bugüne kadar çok güzel şeyler yaptığımızı düşünüyorum. Tabii ki tüm eksikler bitmedi. Zaten yapılacak iş olmasa bizlerin burada olmasının bir anlamı yok. Belediye’nin olmasının bir anlamı yok. Hayat devam ettikçe de işler bitiriliyor. Aklımıza gelmeyen bazı konular talep haline geliyor. 5 yıl önce sorun olmayan konular, sorunlar ortadan kalktıkça sorun olarak görünmeye başlıyor. İnsanlarımız her şeyin en iyisini, en fazlasını isteyecektir. Allah’ın bizi yaratışı da bu şekildedir. Onun için biz de bu ihtiyaçları karşılama noktasında gece gündüz çalıştık. Birçok işlerin üstesinden geldik diye düşünüyorum. Onun için 2004 yılına gittiğim zaman o günler film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor. Gelişerek daha hızlı, daha doğru kararlar alarak ilerleyişimizi sürdürdük; bugüne geldik”

YARIN; DENİZLİ’Yİ ŞEHİR HALİNE BİZ GETİRDİK

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 13:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Memiş
Memiş - 2 yıl Önce

Hani sayın zeybekçi zamanında raylı sistem yapılacaktı. Almanya Frankfurtdan tramvay alınacaktı. Yapilan plânlarda hiç raylı sistem planı yok.

SIRADAKİ HABER