DENİZLİ PROTOKOLÜ BIYIK BIRAKTI

DENİZLİ PROTOKOLÜ BIYIK BIRAKTI

Denizli’de bıyık bırakan politik aktörlerin sayısı son dönemde önemli ölçüde arttı. Önce, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci kısa süreliğine bıyık bıraktı. Ardından bıyıklarını kesti. Ve daha sonra yine bıyık bıraktı. Nihat Zeybekci’yi Denizli Milletvekili Şahin Tin takip etti ve Tin “azametli” bir bıyık ile politik arenada sahne aldı.

 Şahin Tin’in ardından aynı zamanda AK Parti MKYK Üyesi de olan vekil Cahit Özkan bıyık bırakan diğer politik sima oldu. Cahit Özkan; siyasi isimlerin “bıyık modasına” hem bıyık hem sakal bırakarak katıldı. “Bıyıklı Politikacılar” akımının en son aktörü ise Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan oldu.

POLİS ŞEFİ  DEDİĞİN “BIYIKLI” OLUR
Geçtiğimiz Cuma günü DRT Denizli’yi ziyaret eden Mevlüt Demir’le sıcak bir muhabbet ortamında bol bol sohbet ettik. Konu dönüp dolaşıp son dönemde bıyık bırakan “Denizli Protokolüne” gelince Müdür Demir, “Denizli’de önce ben bıyık bıraktım” dedi. Son 1 yıldır bıyıklı olan Denizli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir’i de böylece “bıyıklı protokol” topluluğuna dahil etmiş olduk. Evet, Denizli’ye valiler kararnamesinden sonra bıyıklı haliyle gelen Vali Hasan Karahan’ı da “bıyıklı protokolde” saymamız doğru olacaktır, diye düşünüyoruz.

DENİZLİLİ POLİTİKACILARIN “BIYIK” MERAKI
Denizli’de bıyık bırakan politik aktörlerin sayısı son dönemde önemli ölçüde arttı. Önce, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci kısa süreliğine bıyık bıraktı. Ardından bıyıklarını kesti. Ve daha sonra yine bıyık bıraktı. Nihat Zeybekci’yi Denizli Milletvekili Şahin Tin takip etti ve Tin “azametli” bir bıyık ile politik arenada sahne aldı. Şahin Tin’in ardından aynı zamanda AK Parti MKYK Üyesi de olan vekil Cahit Özkan bıyık bırakan diğer politik sima oldu. Cahit Özkan; siyasi isimlerin “bıyık modasına” hem bıyık hem sakal bırakarak katıldı.

EN SON BAŞKAN ZOLAN BIYIK BIRAKTI
Evet, şimdi sıkı durun “bıyıklı politikacılar” akımının en son aktörü ise Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan oldu. Zolan, ilk bıyıklı fotoğrafını çeken arkadaşımız Arif Zor’a, “Daha çok belli değil, aslında fotoğraf için erken” esprisi yapmıştı ama; şu sıralar ‘Büyük Başkan’ın bıyıkları da epey büyüdü. Zolan’ın bıyıklı halini son olarak İncilipınar Yüzme Havuzu açılışında arkadaşlarımız Doğan Akşit ile Pınar Çankaya fotoğrafladı.

DENİZLİ’NİN “BIYIKLI PROTOKOLÜ”
Bir de buradan öyle bir  “bıyıklı protokol” fotoğrafı geldi ki; görülmeye değerdi. Fotoğraf karesinde; Bakan Zeybekci, Vali Karahan, Başkan Zolan ve Milletvekilleri Şahin Tin ile Cahit Özkan vardı. Yeni açılan tesisi geziyor ve havuzda incelemeler yapıyorlardı. Ve protokol üyelerinin beşi de “tepeden tırnağa” bıyıklıydı. (Bu arada Bakan Zeybekci’nin belediye başkanlığı döneminde de birkaç kez bıyık bırakma serüvenleri olmuştu, bunu da hatırlatmakta fayda var)

BİR 80 ÖNCESİ HASTALIĞI “BIYIK ÜZERİNDEN SİYASİ TAHLİL”
Buradan yola çıkarak, 12 Eylül öncesinden kalma bir alışkanlıkla “bıyık tipleri” üzerinden, siyasi tahliller ve yorumlar yapabiliriz. Ancak Denizli protokol üyelerinin bıyıkları, (Şahin Tin’in bıyığı hariç) pek o eski politik bıyık jargonuna uymuyor. Tin’in bıyığı “ülkücü-liberal” kalıpları arasında gidip gelirken, Bakan Zeybekci’nin bıyıkları ile ise Bakanlar Kurulu’nun bıyıklı üyelerinin bıyıklarına (İçişleri Bakanı Soylu ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun) daha çok benzerlik gösteriyor. Milletvekili Özkan ise ‘hem sakal hem de bıyığı” bir arada bırakınca, Denizli’nin ‘Bıyıklı Protokolü’nden bir miktar sapmış ve ayrışmış. Cahit Özkan sakal ve bıyığı ile o “genç-dinamik vekil” ekseninden biraz daha “oturaklı ve orta yaşlı vekil” çemberine kaymış. Özkan’ın bıyığının tipi ise; oldukça fazla bir şekilde “politik yorumlara” açık.

İŞTE ZOLAN’IN BIYIKLI HALİ
Gelelim Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın bıyıklarına. Başkan Zolan bıyık bırakalı henüz 10-12 gün oldu. Şu sıralar ise Zolan’ın bıyıkları gelişmeye başladı. O’nun bıyıkları üzerine politik yorum yapılabilir mi? Yapılmaz, çünkü Zolan’ın bıyıkları siyasi bir mesaj barındırmıyor. Tarafsız ve yansız.. Ancak bize göre Başkan Zolan’a bu bıyık pek gitmemiş, sanki. Osman Zolan’ı; Osman Zolan yapan o “aydınlık, güler yüzlü, halk adamı” halini ve simasını bıyıkları değiştirmiş. Hatta vatandaşın “genç Osman” olarak da andığı “genç ve dinamik halini” de gölgelemiş. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan bıyıklarını kesmeli mi? diye sorarsanız; bizce kesmeli..

MÜDÜR DEMİR POLİS TEŞKİLATINDA BİR İLK
Mevlüt Demir.. Denizli İl Emniyet Müdürü.. Geçtiğimiz 10 Nisan’da 172. Kuruluş yıldönümünü kutlayan Türk Polis Teşkilatı’nda; aynı vilayete emniyet müdürü olarak “ikinci kez” atanan “ilk ve tek” emniyet müdürü.

Önce Denizli’de, ardından Konya’da İl Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten Alanyalı polis şefi Mevlüt Demir 26 Ekim 2016 tarihinde “emniyet teşkilatı” geleneklerinde daha önce hiç görülmeyen bir kararla 2 yıl önce görev yaptığı Denizli Emniyet Müdürlüğü koltuğuna yeniden oturdu. İşte; “bıyıklı protokol” üyeleri kervanına katılan isimlerden biri de Denizli ve Konya’nın çok sevilen Emniyet Müdürü Mevlüt Demir de “böyle olur polis müdürünün bıyığı” dedirten bıyıklı hali ile yazımızın bu bölümüne otomatikman konu oldu.

POLİS MÜDÜRÜ DEDİĞİN “BIYIKLI” OLUR
Geçtiğimiz Cuma günü grubumuz DRT Denizli’yi ziyaret eden Mevlüt Demir’le sıcak bir muhabbet ortamında bol bol sohbet ettik. Konu dönüp dolaşıp son dönemde bıyık bırakan “Denizli Protokolüne” gelince Müdür Demir, “Denizli’de önce ben bıyık bıraktım” dedi. Son 1 yıldır bıyıklı olan Denizli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir’i de böylece “bıyıklı protokol” topluluğuna dahil etmiş olduk. Demir’in bıyığı üzerinden (eski alışkanlıklarımız gereği) bir sosyo-politik tahlil yapmaya kalktığımız da ise, söyleyeceğimiz şey; “Tam bir polis şefi bıyığı. Yakışmış. Mesleğine gitmiş, daha doğrusu tam oturmuş. Sözü, daha dikkatli dinlenir hale gelmiş. Hele bir de bıyıklı haliyle “gülümseyince” halka daha dokunur ve güven verir bir simaya bürünüyor.

DENİZLİ’NİN ŞANSI
Denizli kentinin şansı son yıllarda oldukça iyi gidiyor. Niye mi? Çünkü; Denizli’nin son 14-15 yıldır iki dil bilen (İngilizce-Almanca), geleceği planlayan ve büyük bir aşkla “herşey bu güzel şehir için” diyen bir belediye başkanı, bakanı, kısacası politikacısı var. Yani; Nihat Zeybekci isimli politik bir aktörü var. Ayrıca aynı Denizli’nin bir de üç dil (Almanca, İtalyanca ve İngilizce) bilen ve 2 yurtdışı master diploması (yüksek lisans) bulunan bir Emniyet Müdürü var. Ve bu Emniyet Müdürü Denizli’nin son 5 yılında kentin “asayiş, güvenlik ve huzurunun” emanet edildiği bir isim. Peki, kim bu Denizli’nin şansı olan isim; İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir. Alanyalı “Demir Müdür”; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun çocukluk arkadaşı, mahalle arkadaşı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde FETÖ’cü örgütlenmeyi bundan 15 yıl önce gören ve “tehlike uyarısı” ile raporlaştıran ekibin bir üyesi. Denizli ve Konya’da 15 Temmuz sonrası FETÖ operasyonlarına damga vuran bir isim. (Konya ve Denizli’nin, yani iki kentin sevilen ve paylaşılamayan bıyıklı polis müdürü) Kısacası son yıllarda “şanslı Denizli’nin” şansı politikacısından, kamu yöneticisine hep iyi gidiyor..

DENİZLİ’DE TRAFİK KAZALARI VE SUÇLARI YÜZDE 20 AZALDI
Evet, polisin ‘halk ve esnafla kaynaşma’ kampanyalarına ara vermeksizin devam eden Denizli’nin donanımlı ve çalışkan Emniyet Müdürü Mevlüt Demir’in,  son durağı geçtiğimiz Cuma günü grubumuz DRT Denizli oldu. Müdür Demir’i; DRT Denizli Yönetim Kurulu Başkanı Semra Akça Acar, Genel Yayın Yönetmeni olarak ben deniz, Haber Koordinatörü Muhammet Karaçay ve Haber Müdürümüz Cansu Karacık’la birlikte ağırlandık. Müdür Demir bize yaşadığımız kentle ilgili önemli notlar anlattı. Denizli’de 2017 yılının güvenlik ve asayiş açısından olumlu geçtiğini ifade etti.  Denizli genelinde 2017 yılı boyunca meydana gelen trafik kazalarının yüzde 10 oranında, kesilen trafik cezalarının da yine aynı oranda düştüğünü ifade etti.  Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, “bu da gösteriyor ki; Denizli’de trafik kazaları ve suçlarında toplamda yüzde 20 oranında iyileşme ve düzelme olmuş durumdadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER