Denizli Protokolü'nden 1 Mayıs mesajları

"Bugün, ülkemizin ekonomik kalkınmasında temel faktör olan işçi ve emekçilerimizin alın terinin ne denli kıymetli olduğunun hatırlandığı en anlamlı gündür."

Denizli Protokolü'nden 1 Mayıs mesajları

Denizli Valisi Ali Fuat Atik mesajında; "Emek, toplum ve iş hayatında yeri doldurulması en zor kıymetlerden biridir. Bu anlamda yaşamımızın en yüce değerlerinin başında gelir. Bugün, ülkemizin ekonomik kalkınmasında temel faktör olan işçi ve emekçilerimizin alın terinin ne denli kıymetli olduğunun hatırlandığı en anlamlı gündür. Daha gelişmiş daha müreffeh Türkiye yolunda, ülkemizin attığı her adıma emek ve alın terleriyle büyük katkı sağlayan, fedakârca çalışan tüm işçi ve emekçilerimizin bu önemli gününü -1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü- en içten duygularımla kutluyorum.

Bizler işçinin hakkını, alnının teri kurumadan veren bir kültürün mensupları olarak iş hayatında huzur ve istikrarın sağlanmasını çok önemsiyoruz. Gerek toplum hayatında gerek iş yaşamında birlik ve beraberliğimizi güçlendirecek, üretim gücümüzü artıracak, işçimizi huzurlu ve başarılı kılacak etkinliklerin ülkemize güç katacağına inanıyoruz. Bu nedenle çalışanlarımızın emeklerinin karşılığını tam olarak almaları, her daim daha iyi çalışma şartlarına sahip olmaları ve layık oldukları yaşam standartlarına kavuşmaları amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz, çalışacağız.

Bugünün anlamına yakışır bir şekilde, dostluk ve kardeşlik duygularının pekişmesine vesile olmasını temenni ediyor, en kutsal kazancın alın teri ile kazanılan helal kazanç olduğunu vurgulayarak elde ettiğimiz ekonomik gücün gerçek sahibi tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ediyor, her birine aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu ve huzurlu yarınlar diliyorum" dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Şehrimizin kalkınıp gelişmesi, yarınlara daha güvenle bakabilmesi için tüm mesai arkadaşlarımızla beraber omuz omuza olmaya, hep birlikte taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz inşallah” dedi. Zolan, Çalışanın hakkının alnının teri kurumadan verilmesinin kutsal sayıldığı bir inancın mensubu olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Başkan Osman Zolan, üreten, emek sarf eden, gecesini gündüzüne katan tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Tüm dünyada, işçi ve emekçilerin sorunlarını dile getirip çözümüne yönelik görüşlerin tartışılmasına vesile olan 1 Mayıs’ın mukaddes bir güne tevafuk olduğuna dikkati çeken Başkan Osman Zolan, “Ramazan Bayramı arifemizde 1 Mayıs’ı da kutlayacağız. Bu özel günün Denizli’mizde, ülkemizde ve tüm dünyadaki çalışanlara güzellikler getirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Denizli’ye kazandırılan hizmetlerin en büyük mimarlarının emekçiler olduğunu vurgulayan Başkan Osman Zolan, şunları kaydetti: “Şehrimizin kalkınıp gelişmesi, yarınlara daha güvenle bakabilmesi için tüm mesai arkadaşlarımızla beraber omuz omuza olmaya, hep birlikte taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz inşallah. Bir ve beraber olduğumuz sürece daha iyiye ve güzele kavuşacağız. Bu vesilelerle emeklerinden ve alın terlerinden başka sermayeleri olmayan, şehrimizin ve ülkemizin büyümesinde önemli rol oynayan tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günün kardeşliğin ve dayanışmanın güçlenmesine vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yayımladığı mesajında; her zaman emeğin ve emekçinin yanında olduklarını söyledi. Başkan Doğan, “Alın terinin sembolü olan 1 Mayıs, çalışanların birlik, emek ve dayanışma günüdür. 1 Mayıs demokrasi ve güvenli bir geleceğin sembolüdür. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, özellikle emeğin ve emekçinin dayanışması, çalışma hayatının sorunlarının irdelendiği, demokrasi kültürünün, sevginin, barışın yeşerdiği bir bayram olarak hafızalarda yer etmiştir. Tarih boyunca verilen tüm mücadelenin, emeğin, yıllar sonra başarıya ulaşma yolunda yılmadan, yorulmadan ilerleyip, milyonlar tarafından benimsenmiş, mücadeleden dönülmemiş olması çok kıymetlidir. Sınıfsız, sömürüsüz, herkesin doyduğu, eşit ve iyi koşullarda sağlık ve eğitim imkânlarından faydalandığı, çocukların çalışmayıp okula, oyuna gittiği bir dünya, tüm insanlığın ihtiyacıdır. Merkezefendi Belediyesi olarak, işçisiyle, esnafıyla, memuruyla, her sektörden tüm emekçi çalışanlarıyla birlikte daha güzel mutlu yarınlara el ele, tek yürek yürümek en büyük amacımızdır. Üreten, paylaşan, demokrasisi daha gelişmiş, hak ve özgürlük almayışı daha zenginleşmiş, geleceğe umutlu bakan bir Türkiye Cumhuriyeti içinde, daha nice 1 Mayısları kutlamayı temenni ediyor, güzel bir dünya umuduyla, tüm emekçi kardeşlerimizin birlik ve dayanışma inancıyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ nü kutluyorum. 1 Mayıslarda ve nice emek mücadelesinde yitirdiğimiz tüm barışçı ve özgürlükçü insanlarımızı rahmetle anıyor, emeğe saygılı bir gelecek umuduyla tüm işçi ve emekçilerin haklı mücadelesini selamlıyorum. Yaşasın 1 Mayıs!” dedi.

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki,  “Emeğin istisnasız karşılık bulması demokrasinin bir gereğidir” diyen Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Alın teri dökerek, emek harcayan, evine ekmek götüren emekçilerimizin günü kutlu olsun” dedi. Başkan Örki, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü mesajında şu görüşlere yer verdi; “Biz milletçe emek vermeyi, paylaşmayı her zaman önemsemişizdir. Alın teri dökmek, ailemize haram lokma yedirmemek kavramları da bu önemden çıkmıştır. 1 Mayıs günü de emek veren, alın teri dökenlerin günüdür. Tüm dünyada işçi ve emekçilerin bayramı olarak kutlanan bugünün daha adil şartlarda çalışma ortamı sağlamak adına farkındalık oluşturmak istenmektedir. Zaten, emeğin istisnasız karşılık bulması demokrasinin bir gereğidir. Ülkemize baktığımızda, devletimizin bu konuda çok iyi şartlar geliştirdiğini, işçi ve emekçinin hakkını koruduğunu görüyoruz. Sanayi, turizm, tarım ve hayvancılık ilçesi olan Pamukkale’miz de, işçi ve emekçi potansiyeli yüksek. Pamukkale Belediyesi olarak da, hükümetimizin politikalarını destekleyici bakış açısıyla, her zaman emekçilerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bu vesile ile emek ve alın teriyle ülkemizin büyümesine katkı sağlayan tüm işçi ve emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum”dedi.

AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, mesajında, ‘’Alın teri ve emekleriyle ekonomimizin büyümesine katkı sağlayan tüm işçi ve emekçilerin günü kutlu olsun’’ dedi. İşçi ve emekçilerin sorunlarına her zaman samimiyetle ve hızlı bir şekilde çözüm üretmeye çalıştıklarına vurgu yapan Güngör, ’’Bizler, millet olarak, işçinin ve emekçinin hakkını, alın terinin kurumadan vermenin hassasiyetine sahip bir kültüre sahibiz. 1 Mayıs’ın taşıdığı anlamın bu kültürün gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir yol çizeceği  kuşkusuzdur. İstihdamı artırmak, işsizlik oranını düşürmek için pek çok tedbiri hayata geçirdik. Bu anlayışla, işçi ve emekçilerimiz ücretten sosyal haklara kadar her alanda önemli kazanımlar elde ettiler. Emekçilerimizin demokratik yollarla dile getirdiği tüm isteklerini dikkate alarak, devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla, sendikalarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, çalışanlarımızın sorunlarının çözümü ve hayat şartlarının iyileştirilmesi hususlarında çalışmaya dün olduğu gibi yarın da devam edeceğiz.’’ ifadelerini kullandı. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve pek çok ülkede ekonomik ve sosyal sorunlara sebep olan Covid-19 salgını ile her alanda işçilerin ve üretimin öneminin daha iyi anlaşıldığını ifade eden Güngör, “Bizler Türkiye olarak bu süreçte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü koordinasyonunda, devletimizin  tüm kurum ve kuruluşlarıyla üreticilerimizi korumak, üretimin aksamaması ve istihdam kaybının önüne geçilmesi için gerekli önlemleri alarak başarılı bir yönetim ortaya koyduk.” şeklinde konuştu.Başkan Güngör, “Emekleri ve alın terleriyle ülkemizin refah düzeyinin yükselmesinde büyük pay sahibi olan işçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyorum.” dedi.

Buldan Belediye Başkanı ve Mahalli İdareler ve İşverenleri Sendikası Denetleme Kurulu üyesi Mustafa Şevik, 1 Mayıs İşçi Bayramı Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, “Birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramını en derin duygularımla kutlarım. Bizlere düşen sadece bu günde değil her zaman İşçi ve emekçi kardeşlerimizin yanında olmaktır. Birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramını en derin duygularımla kutlarım. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ‘İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz.’ buyurarak emeğin önemine dikkat çekmiştir ve bu konuda insanlığa yol göstermiştir. Bizler de bu hadis-i Şerif’i şiar edinerek, belediyemizin iş ve hizmet üretiminde birinci derecede rol oynayan işçi kardeşlerimize hak ettiklerini, alınlarının teri kurumadan vermek için gayret gösteriyoruz. Toplumun her kesiminde üreten, geliştiren ve hizmet sunan işçilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmek, haklarını savunmak amacı ile kutladıkları 1 Mayıs İşçi Bayramı, Emek ve Dayanışma Günü’nü içtenlikle kutluyor, aileleriyle birlikte sağlık ve mutluluk içinde bir ömür geçirmelerini diliyorum” dedi.

MHP Pamukkale İlçe Başkanı Av.Mehmet Ali Yılmaz,1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Mehmet Ali Yılmaz:Emek ve alınteri en büyük değer.

MHP Pamukkale İlçe Başkanı Av.Mehmet Ali Yılmaz,1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.Bir ülkenin gelişiminde,emeğin temel faktör olduğunu ifade eden Yılmaz,kalıcı istikrarın tesis edilebilmesi için alın teri ve emeğin en büyük değer olduğunu kaydetti.Diğer taraftan; işçi hakları hususunda ise son yıllarda yasal mevzuatta yapılan değişikliklerle müspet gelişmeler yaşanmıştır.

Başkan Yılmaz mesajında, "İşçi ve emekçi kardeşlerimizin, tüm dünyada birlik ve dayanışmanın sembolü olarak kutlanan '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü,aynı zamanda emek ve alınterinin, onurlu yaşamak manasına gelişini de teyit eder mahiyettedir.Kazanç ve helal kazanç kavramları gerek dinimizde gerekse gelenek ve kültürümüzde müstesna yerini ve tarifini,takdirini açıkça almaktadır.Bu duygularla;1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün barış ve kardeşliğe vesile olması temennisiyle,tüm işçi ve emekçi kardeşlerimi yürekten selamlıyorum."

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Başkan Erdoğan, şunları kaydetti: “Emekçilerimiz, her geçen gün daha da büyüyen ülkemizin asıl mimarlarıdır. Ülkemizde tarımdan savunma sanayimize kadar birçok sektörde yerli ve milli üretim için işçilerimizin döktüğü alın teri ile emekleri, yarınlarımız için güvencemiz, geleceğe yapılan en büyük yatırımımızdır. Ülkemizin ve milletimizin refahı için, üretmek ve ihraç etmenin ne derece önemli olduğunu, salgın sürecinde bir kez daha gördük, yaşadık. Her üç kişiden birinin çalışan ve üreten; her üç emekçisinden birinin kadın olduğu Denizlimiz, emek yoğun sektörleriyle ülkemizin amiral gemisinde yer alan öncü, girişimci ve örnek sanayi şehirlerindendir. Gerek üretimde gerekse ihracattaki başarılarımızın, üst üste gelen tarihi rekorlarımızın asıl sahipleri ise işçilerimizdir. Hepsine, iş dünyamızı her geçen gün daha da yükselten, gelecekte de çok daha yukarılara taşıyacak üstün gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bayram tadındaki daha nice 1 Mayısları, işvereni işçisiyle barış ve dayanışma içinde birlikte görmeyi temenni ediyorum. Onların, özellikle de pandemiye rağmen işinin başında kalan ve ekonomimizin kahramanları olan, sektörlerindeki takdire şayan çabalarıyla yaşamımızı kolaylaştıran hizmet ve sağlık emekçilerimizin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, sevdikleriyle huzur ve sağlık içinde nice mutlu yıllar geçirmelerini diliyorum.”

Cumhuriyet Halk Partili Sedat Demirci, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, emeğin en yüce değer olduğunu belirtti. Demirci mesajında şunları söyledi:

“Bir ülkenin her açıdan gelişebilmesi ve köklü demokrasinin sağlanabilmesi için çalışma barışının mutlaka sağlanması gerekmektedir. Bu da ancak çalışanların insanca yaşayabilecekleri ücretleri almasıyla mümkün olacaktır. Emekçilerin mutsuz olduğu bir ülkenin refah için gereken sürdürülebilir çağdaş üretimi gerçekleştirmesi mümkün olmaz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş muasır medeniyetler seviyesi hedefine ulaşılmasının önemli araçlarından biri de çalışanların, işçilerin, emekçilerin aileleriyle birlikte refah içinde yaşamalarına olanak tanıyacak koşulların oluşturulmasıdır. Ülkemizde ücretle çalışan insanlarımızın hayatlarını idame ettirebilmeleri açısından çok zor günler yaşanıyor. Kötü günleri aşmak ve her şeyin güzel olacağı geleceğe uzanmak için bu yoldaki dayanışmamızı artırmalı, hedefe ulaşmak için birlikte çaba göstermeye devam etmeliyiz.

Emekçilerin, işçilerin hak arayışı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, İşçi ve Emekçi Bayramı ile gündemde kalıyor. Dünyada insan emeğinin sömürülmeye başlanması ile çalışanların hak arama ihtiyacı da ortaya çıkmıştır. 1 Mayıs aynı zamanda barış, güvenli bir gelecek ve demokrasi için de mücadele günüdür.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle tüm işçi ve emekçilerin 1 Mayıs’ını kutlar, eşit, adil ve özgür bir dünya dilerim.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2022, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER