Denizli Protokolü'nden 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajları

"Ecdadımız Türk milletinin hiçbir zillete boyun eğmeyeceğini, esareti asla kabul etmeyeceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. "

Denizli Protokolü'nden 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajları

Vali Atik: 30 Ağustos, müstesna günlerden biri

Vali Ali Fuat Atik, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Vali Atik, mesajında şu ifadeleri kullandı: “Tarihi zaferlerle dolu aziz milletimiz ve şanlı ordumuzun, yedi düvele karşı dik duruşunun, bağımsızlık aşkının, kanının son damlasına kadar mücadelesinin ve tüm bunların neticesinde tarihe altın harflerle nakşedilen 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılını milletçe, birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz. Bundan tam bir asır önce bizlere, muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunu bir kez daha hatırlatan, geçmişten gelen manevi bir kuvvet olarak geleceğe daha güçlü ve emin adımlarla ilerleme cesaretini aşılayan 30 Ağustos Zaferi, ecdadımızla bir kez daha onur ve gurur duymamıza vesile olan müstesna günlerden biridir. Her bir karışının bedeli şehit ve gazilerimizin kanlarıyla ödenerek kazanılmış vatan toprakları üzerinde, bağımsız ve onurlu bir şekilde var olabilmek için gösterilen üstün çaba; ecdadımızın emanetine ebediyen sahip çıkmamız gerektiği vazifesinin bilincinde olmamızı sağlayan ve bugün bizim yolumuzu aydınlatan meşalemizdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Türk milleti, bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı var olmalarının yegâne koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır. Bu millet, hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır’ diyerek aziz milletimiz ve kahraman ordumuzun cennet vatanımız üzerinde emelleri olan ya da olmaya kalkışacaklara şartlar ne olursa olsun gereken cevabı verebilecek durumda olduğunu belirtmiştir. Bugün bizlere düşen görev; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nda topyekûn mücadelede bulunan aziz milletimize layık olmak, bağımsızlığımızın simgesi, şehit kanlarıyla sulanmış bayrağımızı indirmeye, vatanına ve mukaddesatına kastetmeye yeltenenlere karşı aynı ruh ve kararlılıkla karşı çıkmaya her daim hazır olmak ve durmadan çalışmaktır. Bu vesileyle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden istiklâl mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren tüm aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, bütün vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.”

“30 Ağustos, bir ulusun onurlu tavrıdır”

Rektör Prof. Dr. Kutluhan; “Bugün, yüce ve asil Türk milletinin 30 Ağustos 1922’de tüm dünyaya ilan ettiği Büyük Taarruz Zaferi’nin 100’üncü yıl dönümünü büyük bir gurur ve heyecan ile kutluyoruz. 1919’da bağımsızlık ülküsü ile harekete geçildikten sonra Anadolu’nun ebedî Türk yurdu olarak bir kez daha tescil edildiği bu şanlı zafer, hem kutsal vatan topraklarını işgale girişmiş devletlere karşı duruşun hem de topyekûn yürütülen milli mücadelenin tarihî bir timsali olmuştur. 30 Ağustos Zaferi, vatanını büyük bir iman, sevgi ve azimle savunan; geçmişi büyük başarılarla dolu bir ulusun onurlu tavrıdır. Bu zafer, istiklal mücadelesinin birlik ve kardeşlik duygularıyla ortaya çıktığı eşsiz bir destan olmasının yanında dünyadaki mazlum milletlerin ‘vatan’ anlayışına ilham yaratabilmiş de bir zaferdir. ‘Ya istiklal ya izmihlal’ deyip boyunduruk karşıtı mücadelesini net bir şekilde ifade eden aziz Türk milleti, tüm imkansızlıklara rağmen bağımsızlığına sonuna kadar sahip çıkmış; bu uğurda hiç düşünmeden canını feda eden kahramanlarımız sayesinde de bayrağımız dalgalanmıştır. Pamukkale Üniversitesi olarak bizlere düşen en önemli görev, Türkiye Cumhuriyeti’ni bilimin her alanında söz sahibi haline getirmek ve elde edilen başarıları daha üst seviyelere taşıyabilme ruhu ve arzusuna sahip olabilmektir. Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 100’üncü yılını ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, bizlere bu gurur dolu anları yaşatan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

“30 Ağustos, kararlılığımızın yeni bir şahlanışa dönüşmesinin adıdır”

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Milletvekili Özkan mesajında; “Bugün, hepimiz için gurur ve iftihar vesilesi olan, aziz milletimizin vatan sevgisi, şanlı ordumuzun kahramanlığı ve cesareti ile yazılan destanlarından 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümüdür. Malazgirt’le başlayan Anadolu’yu kendimize vatan kılma mücadelemizin asla bitmeyeceğini, en zor dönemimizde, yedi düvele karşı verdiğimiz Çanakkale Savaşı ile ilan etmiştik. 30 Ağustos Zaferi, bu kararlılığımızın yeni bir şahlanışa dönüşmesinin adıdır. 30 Ağustos’ta kazanılan bu destansı zaferle milletimiz, kendisine reva görülen esaret gömleğini yırtıp atmış, ne pahasına olursa olsun bağımsızlığından taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Bugün de, ülkemizin ve milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğimize ve geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. FETÖ, DAİŞ, PKK, PYD gibi terör örgütleri ve onların arkasındaki emperyalist güçler, silah tüccarları, faiz lobisi ülkemizin ve milletimizin geleceğini tehdit etmektedir. Bin yıldır bu coğrafyada nice düşmanları yenmiş, nice ihanetleri çökertmiş olan aziz milletiz, 15 Temmuz’da ortaya koyduğu milli mücadele ruhu ile tüm bu terör örgütlerin de üstesinden gelecektir. Bunun için ihtiyacımız olan tek şey; ‘Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet’ ilkesi etrafında bütünleşmektir. Bu anlamlı gün dolayısıyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, dünden bugüne tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Osman Zolan'dan 30 Ağustos mesajı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayarak, 30 Ağustos 1922’de yaşanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin Türk milletini tarih sahnesinden silmek isteyen yedi düvele karşı verildiğini hatırlattı. Tüm imkansızlıklara rağmen, var oluşundan bu yana hiçbir zaman esaret altına girmeyen, özgür ve bağımsızlık ruhuyla yaşayan Türk milletinin, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde dünya tarihine altın harflerle geçen bir zafer kazandığını anlatan Başkan Zolan, “Aziz milletimiz bu zaferle dünya sona erene dek hür ve bağımsız olarak yaşayacağını haykırmıştır” dedi. Türk milleti için ağustos ayının ayrı bir önemi olduğunu, Malazgirt, Otlukbeli, Çaldıran, Mercidabık, Mohaç ve Sakarya Meydan Savaşı’nın da bu ayda zaferlerle sonuçlandığını kaydeden Başkan Zolan, ağustosu zaferler ayı olarak andıklarını ifade etti. Bağımsızlık sevdası ile asırlardır var olan Türk milletinin, tam 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tarihe altın harflerle geçen destansı bir zafer daha kazandığını anlatan Başkan Zolan, şunları kaydetti: “Ecdadımız Türk milletinin hiçbir zillete boyun eğmeyeceğini, esareti asla kabul etmeyeceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. Bugün bizlere düşen görev, birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu içinde Türkiye Cumhuriyeti’ni daha da güçlendirerek yarınlara emanet etmek olmalıdır. Bu vesilelerle, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu kutsal vatan uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ile kahraman gazilerimizi bir kez daha minnet, rahmet ve şükranla anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum” dedi.

Başkan Doğan’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Doğan, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ordumuzun kazandığı 30 Ağustos Zaferi’nin bu yıl 100. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 30 Ağustos, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda verilen bağımsızlık mücadelesinin zafere ulaştığı en anlamlı ve önemli günlerden biridir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasında, 26 Ağustos’ta başlayan ve 30 Ağustos 1922'de eşsiz bir zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muhaberesi ile vatan topraklarımız kurtarılmış, Türk milleti, bağımsızlık içinde yaşama şerefine kavuşmuştur. 30 Ağustos, geleceğimizi, özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı elimizden almaya çalışanlara karşı tek yürek olarak sahip çıktığımız gündür. Cumhuriyet’i ve onun değerlerini korumak bizlerin büyük sorumluluk ve görevlerinden bir tanesidir. Atamızın izinden hiçbir zaman ayrılmayacağız ve onun hedefinde ilerleyeceğiz. 30 Ağustos Zafer Bayramlarımızı her yıl büyük bir coşku ile kutlamaya devam edeceğiz. Büyük zaferlerle ve fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti devleti, bizim geçmişimiz ve geleceğimizdir. 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü; kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.”

“30 Ağustos, bağımsızlığımızın tüm dünyaya ilanıdır”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin dönüm noktalarından olduğunu belirten Başkan Örki, “Şanlı zaferin 100. yılına ulaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 30 Ağustos, bağımsızlığımızın tüm dünyaya ilanıdır. Öyle bir ilan ediş ki, Türk bağımsızlığının ilelebet süreceğinin, vatan topraklarımıza göz dikenlerin sonlarının hüsranla biteceğinin ispatıdır. Türk milleti, her zaman zorlu günlerin ardından verdiği haklı mücadeleyi büyük zaferlerle taçlandırmış ve vatan topraklarında bağımsızlık olma adına tüm engelleri bertaraf etmesini bilmiştir. Milletimiz, gücünü her zaman birlik, beraberliğinden almış; vatanı, bayrağı, toprağı için ölümü göze almış; mücadele ruhuyla destansı kahramanlıklara imza atmıştır. Türk tarihinin en önemli şanlı zaferlerinden olan 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 100. yılında, heyecanımız büyüktür. Bu heyecanla her bir Türk vatandaşına düşen önemli görev de, vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkan nesiller yetişmesine destek olmaktır. Bu düşüncelerle, bu eşsiz zaferin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyor, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarına şükranlarımızı sunuyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun” dedi.

30 Ağustos, Anadolu muzafferiyetinin tescillendiği tarihtir

Ak Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. 30 Ağustos'un Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık yolundaki inanç, irade ve kararlılığını bütün dünyaya gösterdiği, tarihin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirten Başkan Güngör, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığındaki ordularımızla kazandığımız en büyük zafer olan Kurtuluş Savaşımızın 100'üncü yıl dönümünde tüm vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı gönülden kutluyorum. Aziz milletimiz, dün olduğu gibi gelecekte de vatanına, istiklaline, istikbaline ve mazlumlara sahip çıkmaya devam edecektir. Vatanımızı ve yüce değerlerimizi yükseltme çabamız kararlılık ve azimle devam edecektir. Kahraman ecdadımız, 30 Ağustos'ta, milletimiz üzerindeki esaret anlayışını, milletimizin tek vücut olmasıyla mağlup etmiştir. 30 Ağustos, Anadolu muzafferiyetinin tescillendiği tarihtir. 30 Ağustos 1922’de Türk milleti, göğsündeki iman ve cesaretle her türlü emperyalist saldırılara boyun eğmedi. Topyekûn mücadele ile bir an olsun geri durmayan Türk milleti 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminde de şanlı bayrağımızın gök kubbede dalgalanmasını sağlamıştır. Türk milleti, canını tankların önünde siper etmiş, vatan hainlerine fırsat vermemiş, canından çok sevdiği evlatlarını kutsiyeti uğrunda feda etmiştir. Aziz milletimiz, imkansızlıklar içinde bulunsa da milli ve manevi değerlerini canını ortaya koyarak korumasını bilmiş, inandığı yoldan asla dönmemiş, varlığına kastedilmesine asla izin vermemiştir. Bizlere düşen görev, bütün imkansızlıklara ve yokluklara rağmen her türlü zorlukları aşarak vatan toprakları için gözünü dahi kırpmadan canını feda eden ecdadımızın kurduğu Cumhuriyetimize ve kazanımlarına özenle sahip çıkmak, ülkemizi uygarlık yarışında en üst sıralara taşımaktır. Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, istiklal savaşımızın tüm kahramanlarını, dünden bugüne tüm şehitlerimizi, gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle yâd ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun” dedi.

“30 Ağustos, emperyalistlere vurulmuş en büyük tokat”

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Av. Yusuf Garip, Türk milletinin 7 düvele karşı bağımsızlık destanı yazdığı Büyük Taarruz’un 100’ncü yıl dönümü ve 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan Garip, mesajında şu görüşleri aktardı: “30 Ağustos Zaferi; yüce Türk milletinin Mondros Antlaşması’yla elini kolunu bağlamaya ve hemen ardından Sevr Antlaşması’yla Anadolu’yu, ata toprağımızı parsel parsel bölmeye çalışanların yediği en büyük tokattır. 26 Ağustos’ta başlayan ve 30 Ağustos’ta zaferle taçlanan büyük taarruz Türk ulusunun; vatan, bayrak aşkıyla 7 düvele karşı duruşunun simgesi olmuştur. Büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun ardında kenetlenmiş Türk ordusu ve Türk milleti, hele konu vatansa önlerinde hiçbir gücün duramayacağını göstermiştir. 30 Ağustos’ta yedikleri tokadın acısını hala unutamayan emperyalist güçler, bir asır da geçmiş olsa saldırılarını farklı yollarla hala sürdürmektedir. Milletimiz bağımsızlığı, istiklal ve istikbali için kanının son damlasına kadar mücadele etmeye 100 yıl önce olduğu gibi bugünde hazırdır.”

“Büyük Taarruz’un Denizli için önemi büyüktür”

30 Ağustos Zaferi’nin Denizli için ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Başkan Garip, “Anadolu’nun içlerine kadar ilerleyerek yurdumuzu bölüşmeyi hesap eden emperyalist güçler, aldıkları ağır yenilgiyle İzmir’e kadar ardına bakmadan kaçmıştır. Ancak, korkuyla kaçarken ülkemizin her yanına da ateş salmışlardır. Çivril’de, Güney’de Buldan’da Sarayköy’de çok sayıda işgal edilmiş köy bulunmaktaydı. Emperyalist güçler, topraklarımızdan kaçarken, bazı köylerimizi ateşe vermiş, insanlarımızı da toplu halde şehit etmiştir. Yüreklerimizi de yakmışlardır. Bir Denizlili olarak, işgal altında kalan topraklarımızı ve yaşananları unutmamalıyız. Çivril’de Güney’de yakılarak şehit edilen masum köylülerimizi, atalarımızı unutmamalıyız. Çünkü ardına bakmadan kaçan emperyalistlerin maşaları İzmir’de denize dökülürken, akılları hala bu topraklarda kalmıştır” dedi.

Gençlere çağrı

Gençlerin 30 Ağustos’u iyi idrak etmeleri gerektiğini belirten Başkan Garip; “Özellikle gençlerimizden şunu çok iyi anlamaları özel ricamdır! 30 Ağustos Zaferi sadece askeri bir zafer değildir. Büyük taarruz, bir milletin küllerinden yeniden doğuşunun, emperyalistlere karşı inançla mücadelenin ne denli büyük önem taşıdığının göstergesidir. Başta da söylediğim gibi, tarihin en acı tokatlarından birini yiyerek defedilen emperyalist güçler, bugün farklı kollardan yine saldırmaktadır. Gençlerimiz bu saldırıları aynı 30 Ağustos ruhu ile irdelemeli ve milli değerlerine bu şekilde sahip çıkmalıdır. Büyük Taarruz’un 100’ncü yıldönümünü ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tüm içtenliğimle kutluyorum. Zaferin mimarı, büyük komutan, askeri deha Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve kahraman Türk ordusuna bir kez daha minnetle anıyorum. Vatan için, millet için, zaferi bize getirirken canını veren şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ne mutlu Türküm diyene” diye konuştu.

“30 Ağustos bağımsızlığın tüm dünyaya ilanıdır”

Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı İsmail Karateke, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yazılı açıklama yaptı. 30 Ağustos Zaferinin sadece askeri bir zafer olmadığına dikkat çeken Başkan Karateke, açıklamasında, “26 Ağustos 1922'de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe kadar devam eden Büyük Taarruz, Türk milletinin kesin zaferi ile sonuçlanmış. 30 Ağustos Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli ve güçlü adımdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun ardında kenetlenmiş Türk ordusu ve Türk milleti, hele konu vatansa önlerinde hiçbir gücün duramayacağını göstermiştir. Vatan topraklarımızda milli irademizin ve bağımsızlığının ilelebet süreceğinin tüm dünyayı ilanıdır. 30 Ağustos zaferi sadece askeri bir zafer değildir. Büyük taarruz, bir milletin küllerinden yeniden doğuşunun, emperyalistlere karşı inançla mücadelenin ne denli büyük önem taşıdığının göstergesidir. Büyük zaferin yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakların bedelini canlarıyla, kanlarıyla, vücutlarını siper ederek ödeyen ve bizlere bırakan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anıyor, aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyoruz” diye konuştu.

30 Ağustos Zafer Bayramı, hepimize kutlu olsun

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Müdür Ekici, mesajında şunları kaydetti: “Bugün 30 Ağustos 1922’de, Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında, Büyük Taarruz ’un zaferle taçlanışının 100’üncü yıldönümünü kutluyoruz. Bir kez daha bu büyük zaferin yıldönümüne kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı, hepimize kutlu olsun.  19 Mayıs 1919’da, Samsun’da yakılan kurtuluş ateşi, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile sönmez bir meşaleye dönüşmüştür. Varlığımızın önemli dönüm noktalarından biri olan 30 Ağustos’ta Türk milleti, şanlı ordusuyla istiklâl ve istikbalinin yok edilişine geçit vermemiş, kazandığı zaferi tarihin sayfalarına altın harflerle yazdırmıştır. Türk milleti ve Türk ordusu bağımsızlık inancı ve hür yaşama kararlılığını, daima şerefle ve gururla taşımıştır. İşte bugün kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı, böylesine yüce duygu ve ortak değerlerle bütünleşerek ortaya çıkan bir bayramdır. Türk milletinin küllerinden doğuşunun simgesi olan 30 Ağustos Zaferi, birlik ve beraberlik ateşiyle yazılmış mümtaz bir destandır. Millet olarak en temel sorumluluğumuz, şüphesiz Cumhuriyetimizin banilerinin bizlere mirasları olan sönmez bağımsızlık ve hürriyet meşalesini, sonraki nesillere ulaştırmaktır. Bizler, büyük güven duygusuyla gençlerimizin, çocuklarımızın ve nihayetinde milletimizin, bu bilinçle donatılmış olarak sorumluluklarını yerine getireceklerine inanmaktayız. Ülkemizin ilerlemesinde muasır medeniyet idealini, hep birlikte büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla yükseltecek ve yaşatacağız. Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nızı tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.”

“Kurtuluş Savaşımız tüm milletlere örnek olmuştur”

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Büyük Taarruz Zaferi’nin Anadolu insanının; kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle, topyekûn verdiği onurlu bir mücadelenin eseri olduğunu vurgulayan Başkan Şevik, “Bu zafer, en zor şartlarda milletimizin yeniden dirilişinin, yeniden ayağa kalkışının, yeniden geleceğine sahip çıkışının sembolü olmuştur. Tarihimizin en önemli dönüm noktası ve milletimizin hürriyet ve bağımsızlık fikrinin ölmez bir abidesi olarak tarihteki yerini alan 30 Ağustos Zaferi, aynı zamanda bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da yol göstermiştir, örnek olmuştur. Milletçe sahip olduğumuz vatan sevgisi ve bağımsızlığımız her zaman olduğu gibi bugünde Mehmetçiğimizin kahramanlık ve cesaretinde vücut bulmaktadır. Milletimizin, tarih boyunca yüce değerler etrafında oluşturduğu bu kenetlenmenin, bundan sonra da karşılaşacağımız her türlü felaketi aynı ruh ve heyecanla aşacağımıza yürekten inanıyorum. Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu zafer uğrunda can veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha minnetle, rahmetle yâd ediyor; tüm Buldanlı hemşehrilerimin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum” diye konuştu.

“30 Ağustos, milletin azimle yeniden doğuşunu müjdeledi”

Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Kepenek, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türk milletinin yeniden doğuşunu müjdeleyen ve Cumhuriyetimize hayat veren büyük zaferin 100. yıl dönümünü kutlamanın heyecanı ve sevinci içerisindeyiz. Bir asır önce milletimizin her türlü yokluğa, imkânsızlığa ve zorluğa rağmen verdiği özgürlük mücadelesi, bağımsızlık yolunda şartlar ne olursa olsun bu milletin engellenemeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir. 30 Ağustos Zaferi; toprakları işgal altında olan bir milletin azimle yeniden doğuşunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kayıtsız şartsız bağımsızlığını müjdelemiştir. Bu zafer aynı zamanda tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden doğuşunun, şahlanışının ve tarih sahnesine yeniden çıkışının ilanıdır. Milletimiz geçmişte olduğu gibi günümüzde de bu kararlılığa ve azme sahiptir. Biliyoruz ki sarsılmaz mücadele ruhunu taşıyan bu milletin evlatları, atalarından aldığı güç, cesaret ve vatan sevgisi ile her daim cennet ülkemizi koruyacak ve yüceltecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmetle ve minnetle anıyor, bugün de aynı kararlılıkla ülkemizin güvenliği için canını feda eden şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyorum.”

“Atatürk'ün izinde ilerlemeye devam edeceğiz”

Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Atlı, “Vatan sevgisinin, bağımsızlık tutkusunun ve kahramanlığın destanlaştığı büyük mücadelenin 100. yıl dönümünü yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin ilanına giden bu muhteşem zaferle Türk milleti, kendisine reva görülen esareti reddederek bağımsızlığından ne olursa olsun taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu mücadele, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün üstün askeri dehasıyla 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta kesin bir zafere dönüşmüştür. Bağımsızlık aşkıyla düşmanı topraklarımızdan atan kurucu irade, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tüm yurttaşlara cesaret aşılamıştır. İmkansızlıklara rağmen tüm yurttaşlar bu haklı zaferin kazanılmasında onurlu ve gururlu bir mücadele vermiştir. Bizler de cesareti ve önderliğiyle vatanımızda özgür yurttaşlar olmamızı sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde ilerlemeye devam edeceğiz. Çağdaş, demokratik, laik bir Cumhuriyet inşa ederek yolumuzu bir meşale gibi aydınlatan Atamızın izinde olacağız.30 Ağustos Zaferi'nin 100. yıl dönümü vesilesiyle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ise minnet ve şükranla anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. yıl dönümü kutlu olsun” şeklinde ifade etti.

Ülkemizin ve milletimizin refahı için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Başkan Keçeci, “Milletimizin bağımsızlık uğruna gösterdiği azim ve kararlılığın tüm dünyaya ilan edildiği büyük zaferin 100. yılını kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. 26 Ağustos 1922 günü başlayan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile vatan topraklarından düşmanın ayak izleri silinmiş ve Anadolu toprakları bizlere ebedi yurt olarak kazandırılmıştır. Ekonomik savaşların dünyanın her noktasında kıyasıya devam ettiği günümüzde; bizler, kahraman bir neslin evlatları olarak, üzerimizdeki yükün ve sorumluluğun farkındalığı ile ülkemizin ve milletimizin refahı için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bizlere armağan eden İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren tüm aziz şehitlerimizi, rahmetle; kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm milletimizin Zafer Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum” dedi.

“Ülkemizin yarınları için halkımızın hizmetindeyiz”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Uğur Erdoğan, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Bundan bir asır önce ecdadımız, ülkemizi istila etmek isteyen zırhlarla donanmış yedi düvel düşmanın topyekûn üzerine yürüdü; verdiği var oluş mücadelesiyle tarihin seyrini değiştirdi. Atalarımızın tarihe mal olan eşsiz kahramanlığı, aziz Türk milletinin kara bahtını aydınlattı. Millet olarak, zaferler ayı olarak bilinen ağustosta, tarihe yön veren büyük olaylara imza attık. 1071’deki Malazgirt Meydan Muharebesi ile Anadolu topraklarını baba ocağımıza kattık; vatan edindik. 30 Ağustos 1922’deki büyük zaferimizle de Türkiye sınırları içinde kalan her karış toprağın ilelebet bizim olduğunu tescil ettik; bugün de bu büyük taarruzun yıl dönümünde 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyoruz. Bayramımız kutlu olsun; milli birlik ve beraberliğimizin sonsuza dek sürmesine vesile olsun. Denizli iş dünyası olarak, ecdadımızın bizlere emanet ettiği vatanımızı, daha güçlü ve müreffeh bir yer kılmak için var gücümüzle çalışıyoruz. İnsanımızın, tıpkı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da insanlığa ışık saçan, mazluma kucak açan ve halklara liderlik eden bir millet ve medeniyet olması için ilk günkü azim ve şevkle mücadele etmeye devam edeceğiz; ulusça ebediyete doğru durmadan ilerleyeceğiz. Bu vesileyle, bizlere bu kutsal yolu açan öncülerimiz, vatanımız ve bağımsızlığımız için canını hiçe saymış, kutsal vatan topraklarını düşman çizmesine ezdirmemiş Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere kahraman ecdadımızı ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz; ruhları şad olsun. Aynı duygu, ilke ve düşüncelerle, onların izindeyiz. Ülkemizin yarınları için halkımızın hizmetindeyiz.”

Refah düzeyimizi arttırmak hepimizin boynunun borcu

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı vesilesiyle kutlama mesajı yayımladı. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kahramanca verdikleri mücadelenin zaferle ve tam bağımsızlıkla taçlandığını ifade eden Başkan Tefenlili, şu ifadelere yer verdi: “Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi milletimizin cesur, özverili ve fedakârca mücadelesi neticesinde zaferle taçlandırıldı. Atatürk ve O’nun silah arkadaşlarının üstün gayretleriyle kazanılan bu zafer Anadolu’nun ilelebet Türk yurdu olarak kalmasını sağladı. Milletimiz zor şartlar altında kazandığı bu zaferle tüm dünyaya vatanından ve bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini gösterdi. Bugün üzerine bastığımız topraklara ‘Vatanımız’ diyebiliyorsak bunu başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere imkansızlıklar içerisinde toprağımıza sahip çıkan atalarımıza borçluyuz. Türkiye Cumhuriyeti geçen 100 yıllık süreçte birçok zor sınavdan başarıyla geçti. Çünkü biliyoruz ki bizim atalarımızın miras bıraktığı bu vatandan başka vatanımız yok. Bizler iş dünyası olarak var gücümüzle çalışacak, daha çok istihdam yaratıp daha çok üreteceğiz. Sahip olduğumuz vatanımızı kalkındırmak, ekonomimizi geliştirmek, refah düzeyimizi arttırmak hepimizin boynunun borcudur. Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalması için canla, başla mücadele eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, silah arkadaşlarının ve milletimizin göstermiş olduğu eşsiz mücadele daima gurur kaynağımız olacaktır. Bu duygu ve düşünceler ile 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 100. yıl dönümünü kutluyor, bu cennet vatanı bizlere armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı uğruna canlarını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

30 Ağustos, önemli dönüm noktasıdır

Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şubesi Başkan Mustafa Işık, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan Işık; “30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur ama Türk ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimizde değil, dünya tarihinde, yeni bir akım vermekte, kesin etkili bir meydan savaşı yoktur. Belli ki yeni Türk devletinin, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır. Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır. Başta Atatürk olmak üzere, Türk’ün varoluşunu kanıtlayan, koruyan, egemenliği ve bağımsızlığını ilan ettiği 1071 de Malazgirt’te, 1922 de Büyük Taarruz’la Dumlupınar’da, 1950-1953 de Kore’de, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda, 40 yıldır süren terörle mücadelede ve hain girişimcilere karşı, 15 Temmuz da vatan için can veren aziz şehitlerimizi, hakka yürümüş gazilerimizi, rahmet ve minnetle anıyor, Türk milletinin Zafer Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2022, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER