Denizli Protokolü’nden 19 Mayıs Mesajları

Denizli Protokol’ü 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı’nda birer mesaj yayımladı.

Denizli Protokolü’nden 19 Mayıs Mesajları

“Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, tarihimizin en önemli dönüm noktalarındandır”

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı’na mesaj yayımladı.. Vali Atik, mesajında şunları kaydetti: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı, millet olarak varlığımızı güçlendiren, umutlarımızı canlandıran ve zaferlerle dolu şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir. Milletimizin yeniden varoluş mücadelesinin ilk adımı olan 19 Mayıs, tarih boyunca hep yükseklerde tuttuğumuz bağımsızlık sevdamızın bir yansıması olarak içinde bulunduğu şartlar karşısında İstiklal Mücadelesi’ni fiilen başlatmak ve yeni bir devletin kuruluşu yolunda ilk kıvılcımı yakmak amacıyla yola çıkarken; milletin, vatan sevgisinden ve hür yaşama kararlılığından güç almıştır. Mustafa Kemal Atatürk, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize olan inancını ve güvenini her fırsatta dile getirmiş ve ‘Gençler! ... Cesaretimizi güçlendirip devam ettiren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli sembolü olacaksınız’ diyerek bu güveni açıkça ifade etmiştir. Sevgili gençler, aziz şehitlerimizin canları pahasına savundukları bu mukaddes vatanın geleceği, istiklal şuuruyla yetişen sizlere emanet edildi. Türkiye’nin uygarlık yolunda durmadan ilerleyebilmesinin en büyük güvencesi sizlersiniz. Bu bilinçle milletimize, devletimize, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak ülkemizi daha huzurlu, daha müreffeh yarınlara ulaştırmanın gayreti içerisinde olacağınıza inanıyor, sizlere güveniyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi, rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, gençlerimizin ve tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

Başkan Osman Zolan’dan 19 Mayıs mesajı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 102. yıl dönümünü büyük bir coşku ile kutladıklarını ifade eden Başkan Zolan, 19 Mayıs 1919'un Türk milletinin şanlı tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirtti. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 102 yıl önce yakılan kurtuluş meşalesi ile bir milletin var olma mücadelesinin başladığını kaydeden Başkan Zolan, şunları kaydetti: "Aziz milletimiz Kurtuluş Savaşı'nda tüm zorluklara rağmen kahramanlık destanları yazarak hür ve bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. Denizlimiz ise bugün, Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin fetvasıyla başlayan süreçte Atası'nın yanında omuz omuza mücadele etmesinin onur ve gururunu yaşamaktadır. Sevgili gençler; şehitlerimizin kanlarıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği sizlere emanet edildi. Milli ve manevi değerlerine bağlı, çalışkan, dürüst ve yeniliklere açık bir niteliğe sahip olmanız devlet ve millet olarak en önemli amacımızdır. Bu vatan nasıl ki atalarımız tarafından bizlere emanet edildi siz de yarınlara bu toprakları sapasağlam bırakacaksınız. Bundan hiç kuşkumuz yok. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelede yer alan tüm kahramanlarımızı, vatan uğuruna kanını ve canını veren tüm şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, geleceğimizin gözbebeği siz değerli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum."

“Gençlerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz”
 

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde silah arkadaşlarının ve Türk milletinin destekleri sayesinde Milli Mücadele ruhuyla bir destan yazılmış, Türkiye Cumhuriyeti devleti tüm dünyaya bağımsızlığını kabul ettirmiştir. 19 Mayıs, Türk milletinin bağımsızlık yolunda Samsun’da yakılan özgürlük meşalesi, bağımsızlık yolunu aydınlatan ışık olmuştur. Gazi Mustafa Kemal’in gençlere emanet ettiği bu önemli günün 102. yılına ulaşmanın gururu ve coşkusunu yaşıyoruz. Türk gençliğinin kendisine emanet edilen bu vatanı, sonsuza dek koruyacağına ve daha da ileriye taşıyacağına inancımız tamdır. Bizler, gençlerimizin geleceğimizin teminatı olduğunu biliyor ve bu düşüncelerle Pamukkale Belediyesi olarak eğitime büyük önem veriyoruz. Gençlerin kendilerini geliştirmeleri için birçok projeyi hayata geçirdik, geçireceğiz. Her zaman gençlerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bugüne kadar vatan için canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılacak umudumuz gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

“19 Mayıs, ulusumuzun yeniden doğuş günüdür”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı özgürlük hareketi, tüm yurda yayılmış, milletimizin azim ve kararlılıkla girdiği milli mücadele zaferle sonuçlanmıştır. 19 Mayıs, ulusumuzun yeniden doğuş günüdür. Bağımsızlığını büyük bir mücadele ile kazanan bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak olanlar da geleceğimiz olan gençlerimizdir. ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyen Atatürk, binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni çok güvendiği gençlere emanet etmiştir. Bir millet, gençlerini iyi yetiştirebildiği ve onlara imkanlar sunduğu takdirde gelişir ve ilerleyebilir. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyetimizi omuzlarında yükseltecek olan gençlerimize her zaman güvendik ve güvenmeye de devam edeceğiz. Bu duygu ve düşünceler ile gençlere armağan edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıl dönümünde Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor ve başta Merkezefendili ve Denizlili hemşehrilerimin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

PAÜ ‘Güçlü Türkiye’ hedefine katkı sağlamaya devam edecek

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan; “Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda ilk ve en anlamlı adım olan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması, tarihin tozlu sayfalarına gömülmek istenen bir milletin özgür, çağdaş ve müreffeh yarınlarına attığı ilk adımdır. Bu anlamlı adımdan 102 yıl sonra bugün ülkemiz yerli ve milli teknolojileri ile ‘Güçlü Türkiye’ hedefine, o ilk adımdan aldığı cesaret ve kararlılıkla, emin adımlarla yürümektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesi ile aziz milletimiz bağımsızlık mücadelesini başlatmıştır. Halen yüreklerde yanmaya devam eden o meşale, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolculuğunda yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Geleceğimizin teminatı gençlerimize olan güvenini her fırsatta dile getirmiş olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bu günü gençliğe armağan etmiş olması bu sebeple büyük anlam taşımaktadır. Aziz milletimizin, topyekûn, istiklali ve istikbalini korumak için verdiği kurtuluş mücadelesi; vatan ve bayrak sevgisi, birlik ve beraberlik duygusu, bağımsızlık arzusu ve şanlı zaferlerle taçlanmış; Türk milletinin bağımsızlığa olan inancı tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yerli ve milli teknoloji üretimleri ile savunma sanayiindeki atılımlarının genç nesillerimiz tarafından ortaya konuluyor olması bizler için ayrıca bir gurur vesilesidir. Bu atılımlar gençlerimizin gelecek ufkunu da ortaya koymaktadır. Pamukkale Üniversitesi olarak bizler de, bilgi ve teknolojinin hızla geliştiği bu çağda, gençlerimizin vatanını ve milletini seven, güncel bilgi ve teknolojileri kullanan, insan temel hak ve özgürlüklerine saygılı, eleştirel düşünebilen, üretken, yenilikçi ve girişimci bireyler olarak yetiştirilmesinde sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bilimin farklı alanlarında, ekonomide, sanayide, teknolojide, kültürde, sanatta ve sporda, ülkemizi ve vatandaşlarımızı layık olduğu; mutlu, müreffeh ve güçlü bir Türkiye hedefine ulaştıracak değerli gençlerimizi yarına en iyi şekilde hazırlama gayretimiz, çeyrek asrı geride bırakan üniversitemizde dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de devam edecektir. Birlikten kuvvet doğar inancıyla çalışmalarını sürdüren, şehir ile büyüyerek gelişen Pamukkale Üniversitesi, kahraman ecdadımızdan bizlere miras kalan azim ve kararlılık ile bilimden elde ettiği faydaları insanlık yararına teknolojilere dönüştürmeye, ülkemizin tüm alanlardaki ‘Güçlü Türkiye’ hedefine katkı sağlamaya devam edecektir” dedi.

“Gençlerimiz, ülkemizi güçlü yarınlara taşıyacaklar”

Mesajında gençlere de seslenen Rektör Kutluhan, şunları aktardı: “Her şeyin durağan olmaktan çıkıp hızla gelişip değiştiği bir çağda yaşıyoruz. Bu hızlı akış içinde bilimden sanayiye, teknolojiden sanata sizin enerji ve heyecanınıza, sizin arzu ve hayallerinize ihtiyacımız var. Sizler, canları pahasına vatanını ve bağımsızlığını korumuş, verdikleri destansı mücadele ile diğer tüm toplumlara ilham kaynağı ve örnek olmuş bir neslin torunlarısınız. Cumhuriyetimiz ve devletimizi koruyacağınıza, ülkemizi birlik ve beraberlik içinde güçlü yarınlara taşıyacağınıza olan inancım tamdır. Kahraman ecdadımızın, 18 Mart, 19 Mayıs ve 30 Ağustos ruhunu yüreklerinde taşıyan torunları olarak bizler ve bu aziz millet, 15 Temmuz’da yine aynı ruhla birlik ve beraberlik içinde mücadele etmiş, demokrasimize ve millet iradesine göz dikenlere imkân tanımamıştır. Tüm bu duygu ve düşüncelerle, verdiği bağımsızlık mücadelesi ile birçok topluma ilham kaynağı olmuş bu aziz milletin bir evladı olmaktan duyduğum gurur ve mutlulukla, geleceğimizin teminatı olan sevgili gençlerimiz ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu cennet vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimiz ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

“19 Mayıs, bu milletin yeniden dirilişidir”

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı, Denizli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, “Özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın, egemenliğimizin ve Cumhuriyetimizin en büyük teminatının Türk gençliği olduğunu dile getiren Milletvekili Ök, “19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadelemizi fiili olarak başlattığı gündür. İşgal kuvvetlerini topraklarımızdan söküp atmak için milli iradenin, birlik ve beraberlik ruhunun, güçlü bir inancın uyanış günüdür. 19 Mayıs, bu milletin yeniden dirilişi, özgürlüğe ve bağımsızlığa doğru atılan ilk adımdır. Bugün bizler daha aydınlık, umut ve barış dolu, geleceğin büyük ve güçlü Türkiyesi için çalışırken, ülkemizin ilerlemesinin, güçlenmesinin ve büyümesinin en büyük teminatı olarak gençlerimizi görüyoruz” dedi.

“Gençlerimize inanıyoruz ve destekliyoruz”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizi ve ülkemizin geleceğini gençlere emanet ettiğine dikkat çeken Milletvekili Ök, “Dün olduğu gibi bugün de özgürlük ve bağımsızlığımıza kast eden ihanet ve şer odaklarına karşı bu ülkeyi gençlerimiz koruyacak. Ülkemizi yeni ufuklara gençlerimizin fikirleri, düşünceleri, buluşları, azim ve kararlılıkları taşıyacak. Bizler sonuna kadar gençlerimize inanıyoruz ve destekliyoruz. Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor; bağımsızlığımız için mücadele veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.

“19 Mayıs, aydınlık günlere ulaşmamızın başlangıcıdır”

Denizli Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan, “Kurtuluş Savaşımızın ilk adımı olan 19 Mayıs 1919 tarihi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, millet olarak vatan topraklarında hür ve bağımsız olmak uğruna karanlık günlerden aydınlık günlere ulaşmamızın başlangıç noktasıdır. O tarihten beri ulusumuz, kazandığı zaferlerle her zorluğu aşabilecek gücü kendisinde bulmuş, ulusal egemenliğine kavuşmuştur. Aydınlık Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda ilk ve en önemli adım olan 19 Mayıs gününü ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk gençliğine güveni tam olduğundan bayram olarak armağan etmiştir. Atatürk ilke ve devrimleriyle, temel değerleriyle, Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatmak için dün ve bugün olduğu gibi yarın da gençliğimiz Türkiye Cumhuriyeti'ni korumaya, güzel yarınlara emin adımlarla taşımaya devam edecektir. Denizli Barosu olarak, Büyük Önder Atatürk'ün hayata geçirdiği ilkelerimizi sonsuza dek yaşatmak amacıyla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, milli mücadele kahramanlarımızı ve bu vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”

“Gençlerimiz Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet müdafaa ve muhafaza edecektir”

İyi Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık, “Pandemi koşulları nedeniyle eskisi gibi geçmeyen milli bayramlarımızın anlam ve önemini gençlere aşılamak amacıyla her şeyi yapıyoruz. 19 Mayıs 1919'da Samsun'da göndere çekilen istiklal bayrağı, Amasya'dan, Erzurum'dan, Sivas'tan geçerek yurdun dört bir yanında dalgalandı. Yeniden diriliş ruhu ile ortaya çıkan ve ‘tek yol zafer’ parolasıyla yakılan istiklal meşalesinin ateşini tüm dünyaya ilan edildi. Anadolu insanı tek yürek olmuş, Kurtuluş Savaşı'nın destansı mücadelesiyle Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. 102 yıl önce verilen bu mücadelede gösterilen gayretler, bu mücadeleler Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün genç nesillerin yaşayacakları Türkiye'yi inşa etmek içindi. En büyük zenginliğimiz, umudumuz, geleceğimiz olan gençler o gün olduğu gibi bugün de Türkiye'nin adını duyuracak, o zaman gösterdiğimiz azmi tekrar tekrar gösterecek ve Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet müdafaa ve muhafaza edecektir. Geleceğimiz olan gençlerimizin bayramını kutluyor, vatan için mücadele eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve kahramanlarımızı rahmetle anıyorum" diye konuştu.

19 Mayıs kurtuluş ateşinin yakıldığı kutlu bir gün

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu,  "Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da iç ve dış düşmanların ihanetine son vermek ve emperyalizme karşı mücadele etmek amacıyla Samsun´a çıkarken halka güvenmiştir. Atatürk, halkın gücüne, demokrasi, özgürlük, bağımsızlık ve cumhuriyet özlemine bel bağlamıştı. Samsun´a çıkarken her tür manda anlayışını da elinin tersiyle itmiş, ´Bağımsızlık ve demokrasi benim karakterimdir´ demiştir. 19 Mayıs; çocuklarına, gençlerine, kadınlarına ve her yaştaki insanlarına değer veren ve güvenen büyük Atatürk´ün isteği üzerine bayram olarak kutlanan önemli günlerimizden birisidir. Büyük Atatürk´ün ülkeyi emanet ettiği gençler, her şartta ülkesine ve ulusuna, ulusal birliğine ve bütünlüğüne sahip çıkma iradesini göstermişler ve her kötü gidişin durdurulmasında başarılı olmuşlardır. Atatürk’ün 'Doğum günüm' dediği bu önemli ve tarihi günün 102. yılında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı büyük bir coşkuyla kutluyorum. Başta gençlerimiz olmak üzere herkesi bu tarihi günün anlamını, önemini kavramaya çağırıyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın aziz kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyorum" ifadelerine yer verdi.

“Bugün, şehitlik rütbesine erenlerin günüdür”

AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, “Bugün, çocuğunu öksüz anne ve babasının kimsesiz bırakanların, gençliğinin baharında şehitlik rütbesine erenlerin günüdür. Birlik, beraberlik anlayışı içinde, birbirine sevgi ve saygı ile yaklaşan en üst düzeyde eğitim almış, teknolojik yeteneklerle donatılmış Türk genci, milli bağımsızlık mücadelesindeki inanç, birlik ve beraberlik ruhunu aynı kararlılıkla sürdürecektir. Buna yürekten inanmaktayız. Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ateşinin yakıldığı günün 102’inci yıl dönümünde, bir Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı daha karşılamanın engin mutluluk, gurur ve coşkusu içindeyiz. Cumhuriyet tarihimizin miladı olan bugünde, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramınızı en içten duygularımla kutluyor, kaderde, kıvançta ve tasada bir ve beraber olan milletimize, birlik ve beraberlik içinde nice bayramlar diliyorum. Bugün, var olmak ve yok olmak kavgasına çıkanların, varını yoğunu vatan için, istiklal için feda edenlerin, tarihimize şan ve şeref veren kahramanların günüdür. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlık ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize sağlıklı, güzel bir yaşam diliyor, yarınlarımızın güvencesi tüm gençlerimizin ve halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, saygılar sunuyorum.”

19 Mayıs kutlu bir gün

MHP İl Başkanı Ziya Gökalp, “19 Mayıs, yorgun ve fakir düşmüş bir milletin vatanını sahiplenerek, geleceğini yeniden şekillendirmeye giriştiği kutlu bir günün adı olmuştur. Bugün 102. yılını kutlayacağımız, Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadele ateşini yakması ile başlayan kıvılcımın, dünyada emsali görülmemiş bir kurtuluş, varoluş, diriliş hareketine dönüşmesi ve alevlenerek, emperyalizme karşı dünyadaki ilk zaferine dönüşmesiyle yeni Türkiye’nin kurtuluşuna giden yolun önünü açmıştır. Tüm dünya milletlerine ilham olmuş, bu ilhamla dünya tarihini değiştirmiş bir ruhun, kıvılcımdan alev topuna dönüşmesi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile onlara inanmış yüce Türk milleti sayesinde olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak ve bizden sonraki nesillere teslim etmek en büyük görevimizdir. Kovid-19 salgınından dolayı arzu ettiğimiz kutlamaları yapamasak da, 19 Mayıs'ın irade ve irfan kudreti milli gönüllerde hamdolsun ilk günkü kadar müessirdir. Bu vesileyle geleceğimizin güvenceleri sevgili gençlerimizi muhabbetle selamlıyor, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramları’nı gönülden tebrik ediyorum. Türk gençliği büyük Türkiye'nin ana dinamiği, bağımsızlığımızın, birlik ve beraberliğimizin bileği bükülmez bekçileridir. Genç dimağların özlemleri, beklentileri, hedefleri mutlaka desteklenip gerçekleşecektir. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs 1919'un 102'nci yıl dönümünde; büyük milletimizin bayramını içtenlikle kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kurucu kahramanları, muhterem gazilerimizi, aziz şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum” diye konuştu.

“Atatürk'ün attığı adım milletimizin umudu oldu”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün attığı adım milletimizin umudu oldu. 102 yıl önce parlayan bu ateş, bugün dahi ülkemizin geleceğini aydınlatmaktadır. Geleceğimizin teminatı sevgili gençler… Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde teslim etmek, sizlerin sorumluluğudur. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine siz gençler taşıyacaksınız. Ancak Atamızın gençlere emanet ettiği bu bayramda, biz büyüklere de birtakım sorumluluklar düşüyor. Genç nüfusumuzun varlığıyla övündüğümüz ülkemizde bugün gençlerimiz nüfusumuzun yüzde 15’ini oluşturuyor ve ekonomistler tarafından bu durum bir fırsat penceresi olarak adlandırılıyor. Ancak biz bu fırsat penceresini kendi ellerimizle kapatıyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre; ne eğitimde ne istihdamda olan 15-24 yaş grubundaki genç nüfusun oranının 2021 yılı I. çeyreğinde yüzde 24,7 olduğu açıklandı. Yani bugün Türkiye’de 3 milyon gencimiz ne okulda ne de işte. Geniş tanımlı işsizlik açısından konuya bakarsak da her 3 gencimizden biri işsiz. Ülkemizin sadece ekonomik değil, sosyal kalkınma ve medeniyet yürüyüşü anlamında da geleceğini şekillendirecek olan gençlerimize daha fazla fırsat sunabildiğimiz; girişimci gençlerimizin sayısını arttırabildiğimiz bir gelecek temennisiyle başta gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.”

“Kapımız gençlerimize her daim açık”

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan; "Samsun'da yakılan istiklal meşalesi, milletimiz iradesiyle Cumhuriyetimizin kuruluşuyla sonuçlanmıştır. İstiklal Mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs'ın, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, geleceğimizin teminatı ve umudumuz olan gençlere verilen önemin göstergesidir. İstiklal ki, gençlerimizin en önemli şuurudur. Gençlerimiz bugünden daha güzel yarınlarımız için hem teminatımız, hem gücümüz, hem de umudumuzdur. Onların her bakımdan donanımlı, bizim bugün onlara verdiğimiz eğitim ve önemle oluşacaktır. Biz gençlerimizin canları pahasına vatanımıza, milletimize sahip çıkacağına şüphesiz inanıyoruz. Bu inanç bizde güven duygusunu da oluşturuyor. Milletimizin temelinde yatan en hakiki güçlerden biri de budur. Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştıran irade kararlılık ve inanç tüm gençlerimizin içinde saklıdır. Tüm imkanlarımızı seferber ettiğimiz genç nesillerimiz, vatanımızı en iyi şekilde koruyacak; ilimize, ilçemize sonsuza dek sahip çıkacaktır. Bizler bunun için gençlik merkezlerimizi donatıyor, imkanlarımızı her geçen gün artırıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, biz tüm bu yaptıklarımızı, emeklerimizi yine gençlerimize emanet edeceğiz. Onlar bizim inançlarımızın da emanetkarı olacaklardır. Kapımız gençlerimize her daim açıktır. Biz beraber yol alacağımızın bilincindeyiz. Tüm bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için mücadele eden tüm kahramanlarımızı rahmetle yad ediyorum. Tüm gençlerimizin tüm vatandaşlarımızın bayramını içtenlikle kutluyorum” dedi.

“Samsun’da atılan ilk adım Milli Mücadelemize dönüştü”

Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, “Özgürlük ve bağımsızlığa açılan bir gemi, bundan 102 yıl önce Samsun’a yanaştı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlatmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktı. İşgal altındaki vatan toprağı savunmasız ve yorgundu. Ulu Önder ve silah arkadaşları o gün Anadolu’ya geçerek, vatanın bu çaresiz ve mazlum haline itiraz etti. Bu itiraz bağımsızlık yolunda Türk milletinin umutlarını yeşertti. Samsun’da atılan ilk adım yurdun her yanında umudu büyüterek, Milli Mücadelemize dönüştü. Milli Mücadele’de verilen canlar ile bastığımız toprağı vatan yapan yüz binlerce şehidin kanı, bugün bizlerin özgür ve bağımsız yaşamasını sağlıyor. Özgürlük ve bağımsızlıktan vazgeçmeyen halkımızın onurlu mücadelesi tarihe altın harflerle yazılmıştır. 19 Mayıs bu yönüyle, halkımızın özgür ve bağımsız yaşama iradesinin simgesidir. ‘Ben 1919 senesi mayısı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı’ diyen büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gençlere şu sözlerle seslenmişti: ‘Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.’ Bu inançla aydın, özgür, demokratik ve bağımsız Türkiye için yorulmadan yürümeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle; 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Ulusal Kurtuluş Savaşımızın büyük önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

“19 Mayıs, Türkiye'nin ve Atatürk'ün doğum günüdür”

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici; “19 Mayıs 1919’da Samsun’da, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadele meşalesini yaktıkları günün 102. yılını kutluyoruz. Unutmayınız ki sonsuza kadar sönmez niteliklerle donatılmış olan bu meşale, Türk gençliğince ilelebet muhafaza ve müdafaa edilecektir. Milletçe 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Büyük bir gurur ve heyecanla kutladığımız 19 Mayıs 1919, Türk milletinin hür yaşama azminin, mücadele kararlılığının ve bükülmez cesaretinin tüm dünyaya haykırışının timsalidir. 19 Mayıs 1919’da kadınından çocuğuna, yaşlısından gencine kadar Türk milletinin her ferdi, sarsılmaz inanç ve imanla esarete boyun eğmemiştir. Zaferle taçlanan bu onurlu mücadele ile bugünün güçlü Türkiyesinin temelleri atılmıştır. Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir mücadelenin sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en güçlü devletlerinden biri olmuştur. Millet olarak en büyük hedefimiz, ebediyen hür ve bağımsız olarak yaşamaktır. Devletimizin bekası için ülkemizi muasır medeniyetlerin üzerine çıkaracağımıza inancım tamdır. Bugünün gençleri, yarının büyükleri değerli gençlerimiz, ülkemizi yarınlara taşıyacak olan sizlersiniz. Daima manen ve madden bilgili ve bilinçli olunuz. Başarıya ulaşmak için çalışmaktan ödün vermeyiniz. Her fırsatta sözünüzle ve tavrınızla çevrenize örnek olunuz. İradenizle Türk milletinin eşsiz mücadelesinin yılmaz bekçileri olunuz. Biliniz ki ülkemizi kuşatmak isteyenlerin menfur emelleri son bulmamıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimiyle gün yüzüne çıkan bu menfur emeller, Türk milletinin milli iradesiyle, azim ve kararlılığıyla bertaraf edilmiştir. Sizler de hürriyetimizi, bağımsızlığımızı ve bayrağımızı daima koruyunuz. 19 Mayıs, Türkiye'nin ve Atatürk'ün doğum günüdür. Bizler bu bilinçle geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de bedenen, ruhen ve fikren kendini geliştirmiş genç nesiller için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı içtenlikle kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmetle ve kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum” dedi.

“Gençlerimiz en değerli mirasımızı koruyacaktır”

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, “Ne mutludur ki milletimiz tarihimiz boyunca hiçbir gücün, hiçbir devletin esareti altında yaşamamıştır. 19 Mayıs’ta başlayan ve tam bağımsızlıkla biten mücadelemiz tüm dünyaya bağımsızlığımızın bizim için ne kadar önemli olduğu göstermiştir. Bu bakımdan 19 Mayıs şanlı tarihimizin dönüm noktalarından biri olmuştur. İstikbalin gelecek nesillerde olduğunu düşünen Atatürk de bu önemli günü gençlere armağan ederek onlara verdiği değeri ve onlara olan güvenini göstermiştir. Gençlerimiz en değerli mirasımızı koruyacak, ona sahip çıkacak ve daha da ileriye taşıyacaktır. Bundan en ufak bir şüphem yoktur. Bu duygu ve düşünceler ile gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en samimi duygularımla kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Mücadelesi’nin içerisinde var olan tüm kahramanlarımızı, vatanımız uğruna canını ortaya koyan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum" ifadelerine yer verdi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2021, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211