Denizli protokolünden Çanakkale Zaferi mesajları

Denizli protokolü Çanakkale Zaferi kapsamında birer mesaj yayımladı.

Denizli protokolünden Çanakkale Zaferi mesajları

Vali Ali Fuat Atik, 18 Mart Şehitleri Anma Günü Ve Çanakkale Deniz Zaferi sebebiyle mesaj yayımladı.

Vali Atik, mesajında şunları söyledi: “Bugün, dünya tarihinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanının yazıldığı, Türk milletinin yokluğa, tükenmişliğe, üzerinde oynanan her türlü oyuna rağmen en seçkin, en yetişmiş, en verimli nesillerini feda etme pahasına birlik, beraberlik, iman ve inançla küllerinden doğduğu gündür. Bugün, 1915’te esaret zincirini Türk milletine dolamak için Çanakkale’ye gelenlerin, askerlerimizin kanıyla örülmüş bir duvarla karşılaştıkları andır. Bu duvarın her tuğlasında büyük kahramanlarımızın adı vardır: Mustafa Kemaller, Yüzbaşı Hakkılar, Seyit Onbaşılar, Niğdeli Aliler ve nice kefensiz yatanlar… Bu toprakların bedelini ödeyerek bizlere vatan kıldınız. Karşılığını ne yapsak ödeyemeyeceğimiz asil kanlarınızla, bayrağımıza renk olup onu göklerin, gönüllerin hakimi yaptınız. Sizler vatan, millet, bayrak ve mukaddesatımız uğruna canınızı feda ederek yüce dinimizce bir insanın yükselebileceği en yüksek mertebe olan şehadet makamına ulaştınız. Gözünüz arkada kalmasın, âli makamlarınızda rahat uyuyunuz. Bizler, sizlerin kanlarıyla sulanan bu kutsal emaneti, ulu önder Atatürk’ün izinde daha güçlü, daha modern, daha müreffeh bir hale getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edip ‘Asım’ın Nesline’ emanet edeceğiz. Aziz hatıralarınız önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, geride bırakıp bizlere emanet ettiğiniz aileleriniz ve yakınlarınıza daima sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Çanakkale Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda, terörle mücadelede, 15 Temmuz hain darbe girişiminde ve sınır ötesi operasyonlarda şehit düşen kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum.”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” münasebetiyle mesaj yayımladı.

Mesajında, Çanakkale Zaferi’nin dünya tarihinde bir dönüm noktası olduğunu hatırlatan Rektör Kutluhan, “Çanakkale, tarihi nice şanlı zafer ile dolu olan aziz milletimizin, dünyada eşine rastlanmamış bir mücadelenin ardından kahramanlık destanını yazdığı yerdir. Çanakkale, sarsılmaz bir imanla vatanını canı pahasına koruyan, kader birliği yapmış bir ulusun vatan evlatlarının şehit düştüğü, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle: ‘Bugünümüzü kurtaran, maziye kahramanlığını ve büyüklüğünü iade eden, bu toprakları bize ebedi vatan yapan’ zaferin adıdır. Sonuçları itibariyle yalnız bizim için değil, dünya tarihi için bir mihenk taşı ve bir dönüm noktası olan bu zafer, İstiklal Savaşı’nda elde edilen zaferin adeta bir ‘ön sözü’; tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen vatanını canı pahasına nasıl savunduğunun bir belgesidir. 18 Mart 1915 tarihinde ‘Çanakkale geçilmez’ diyerek yazılan bu destanla, vatan toprağı içinde kardeşliğin ve ulus olma bilincinin tohumları atılmıştır. Çanakkale’yi geçilmez yapan milletimizin vatan sevgisi ve onun bağımsız yaşama isteğidir. Bu istek, geçmişimizden bizlere bir miras, gelecek nesillere bırakacağımız müstesna bir emanettir. Bugün aziz milletimiz, ‘Çanakkale Ruhu’ bilinciyle birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de ülkemiz üzerinde oynanmak istenen her türlü kirli oyunu bozacak kudrete sahiptir. Bugün sadece biz değil, bütün dünya biliyor ki Çanakkale Boğazı biz Türk milletinin elinde olduğu sürece savaşarak geçilemez. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümünde, şehitlerimizin kanı ile canı ile bizlere emanet edilen bu kutsal vatan topraklarının korunması, al bayrağımızın göklerde özgürce dalgalanması ve atalarımızdan aldığımız birlik, beraberlik, kardeşlik ve millet olma bilincinin gelecek kuşaklarımıza miras bırakılması adına bugün bizlere önemli sorumluluklar düşmektedir. Gelecek nesillere müreffeh bir ülke bırakmak, bizlerin, şehitlerimize olan minnet borcumuzdur. Bu aziz topraklarda, bilimin önderliğinde sanayiden teknolojiye, sanattan spora, eğitimden sağlığa pek çok alanda ülkemizin kalkınması ve dünyada önde gelen devletlerden biri olması adına üniversitemiz, üreten üniversite misyonu ve hayata rehber olma vizyonu ile Pamukkale Üniversitesi’nin tüm fertleri ile birlikte azimle yılmadan çalışmaya devam edecektir. Bu şanlı zaferin 107’nci yıl dönümünde, milletimizin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nü en kalbi duygularla kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları bizlere mukaddes bir vatan olarak emanet eden tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şâd, mekânları cennet olsun.”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Ezelden ebede hür ve bağımsız yaşayan Türk milletinin Çanakkale’de 7 düvele karşı kazandığı zaferle unutulmaz bir destan yazdığını vurgulayan Başkan Zolan, “Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik, beraberlik ve dirliğini her şeyin üstünde tutan necip milletimiz hiçbir zaman esaret altında yaşamamıştır. Kadim Türk milleti tarihin her sayfasında vatanını canıyla, kanıyla son nefesine dek korumak için mücadele etmiştir” dedi. Çanakkale Zaferi'nin Türk tarihi açısından bir milat olduğuna değinen Başkan Zolan, “Çanakkale Zaferi’nin unutulmaz kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’müzün bu savaştaki başarısı Milli Mücadeleye ışık olmuş, aziz milletimize de büyük bir güven kazandırmıştır. Bu destansı zafer Milli Mücadele ruhunun ilk meşalesi olmuştur” ifadelerini kullandı. Türk milletinin topyekûn küllerinden doğup tek vücut olarak Çanakkale’de destansı bir zafere imza attığını belirten Başkan Zolan, şunları kaydetti: “Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, ‘Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor. Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor!’ mısralarında anlattığı eşi benzeri olmayan mücadeleyi ecdadımız şanlı zaferi, tarihine altın harflerle kazımıştır. Tarihin akışını değiştiren bu zaferle tüm dünya kahraman Türk askerinin düşmanına dahi gösterdiği merhamete şahit olmuştur. Dünya durdukça Çanakkale destanı unutulmayacaktır. Bu vesilelerle başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını, geçmişten bugüne bu vatan için gözünü kırpmadan canını veren tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, cennetteki mekânları âli olsun.”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümünü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çanakkale Deniz Zaferi ile Türk milletinin bağımsızlık ve egemenlik aşkını tüm dünyaya gösterdiğini belirten Başkan Doğan, “Çanakkale, vatan toprağı için gösterilen cesaretin, umudun, özgürlük ve bağımsızlık inancının en yüce göstergesidir. Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde çok önemli bir zafer olan Çanakkale Zaferi, ulusumuz için en büyük gurur günlerinden biridir. Eşsiz kahramanlığın tüm dünyaya ilan edildiği Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Çanakkale Savaşları, çocuk yaştaki askerlerden yiğit kumandanlara, cepheye mermi taşıyan analardan kıyafet diken genç kızlara kenetlenmiş bir milletin mücadelesi ve zaferidir. 18 Mart 1915'in anlamı ve önemi çok büyüktür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadeleriyle, ‘Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebesi’ni kazandıran bu yüksek ruhtur!’ İşte bugün bizler de Çanakkale ruhu, azmi ve kararlılığıyla milletimiz ve ülkemiz için çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Vatan toprağı için yüz binlerce şehit verdiğimizi unutmadan, çocuklarımızın geleceği için, aydınlık yarınlar için, kardeşlik ve barış için adımlar atıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Şehitleri Anma Günü’nün ve dünya tarihinin akışını değiştiren Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümünü kutluyor, bu vesileyle Başkomutanımız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve vatan uğruna şehit düşen tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum” dedi.

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Türk milletinin zaferlerle dolu şanlı tarihinin en önemli zaferlerinden biri olarak değerlendirdiği, Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümünü mesajla kutladı.

“Türk milletinin bağımsızlığı uğruna verdiği mücadelenin zaferle sonuçlanarak, bir milletin varoluş hikâyesinin en güzel örneği olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yılı kutlu olsun” diyen Başkan Örki, “Çanakkale Zaferi öyle bir destan ki, bir milletin bağımsızlığına, bayrağına, vatanına olan sahip çıkışın göstergesi, Türk milletinin uyanışı olmuştur. Bu destan, tüm dünyaya Türk milletinin varoluşunun haykırışı oldu. Bizler bugün vatan toprağımızda özgürce dilimizi konuşabiliyor, al yıldızlı bayrağımız altında İstiklal Marşımızı okuyabiliyorsak, 107 yıl önce kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla omuz omuza tüm aziz şehitlerimizin verdiği kutlu mücadele sayesindedir. Türk milleti olarak dün düşmanlarımıza karşı verdiğimiz mücadelenin gururunu hala yaşıyorken, o gün vermediğimiz tavizi bugün ve yarın da vermeyeceğiz. Çanakkale ruhu her zaman bizimle olacak. Ecdadımızın emaneti olan vatanımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu duygularla, 107 yıllık bir destan olan Çanakkale Deniz Zaferimizi kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, bağımsızlığımız, bayrağımız, vatanımız için hiç tereddüt etmeden can veren aziz şehitlerimizi minnetle anıyor, kahraman gazilerimizi şükranla yad ediyoruz. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi.

Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Atlı, şunları aktardı:  “Çanakkale zaferi, inanç, vatan aşkı, cesaret ve özgürlük tutkusunun kahramanca sergilendiği bir savaştır. 107 yıl önce ulusumuz, varını yoğunu vererek cephede savaşmışlardır. 1915 yılında mektepler mezun vermedi, kimse evlenmedi, kimse kendini düşünemedi. Genç yaşlı dinlemeden insanlar savaşa giderken, 1915 yılında hayat durmuştu. Çanakkale Savaşı’yla tüm dünyaya Türklerin bağımsızlığa olan tutkuları tüm emperyalist güçlere gösterilmiş oldu. Vatanımızın korunması için canlarını veren şehitlerimizi ve gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacağız, bıraktıkları kutsal mirasa, vatanımıza ve bayrağımıza onurla sahip çıkacağız. Bu zafer uğruna canını veren tüm şehitlerimizin minnetle anıyorum, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum. Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun.”

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik,  18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümü münasebetiyle mesaj yayımladı.

Başkan Şevik, Çanakkale Zaferi’nin Türk tarihinde askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yazılış tarihi olduğunu vurguladı. Başkan Şevik, şunları söyledi: “Bu destan memleketin her köşesinden vatan uğruna bir araya gelerek Çanakkale’de buluşan, zor şartlarda savaşan, ancak azim ve kararlılığıyla dönemin teknolojik olarak güçlü ve donanımlı işgal kuvvetlerine karşı koyan, tarihinin her döneminde dünyaya ışık saçmış, esaret altında yaşamaktansa ölmeyi göze almış olan milletimizin asla unutulmayacak bir başarısıdır. Bugün bizlere düşen görev ise şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal topraklara aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere güvenle devretmektir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 'Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebeleri’ni kazandıran bu yüksek ruhtur' sözlerinde ifadesini bulan bu zafer, aynı zamanda Mehmetçiğin vatan ve millet sevgisinin de ölümsüzlük anıtıdır. 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümünde, Anadolu'nun sonsuza kadar Türk vatanı olmasını sağlayan destansı zaferin kahramanları başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, gazilerimizin önünde saygı ile eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.”

MHP Denizli İl Başkanı Av. Yusuf Garip, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 107'nci yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Türk milletinin Çanakkale Zaferiyle dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez’ sözünü tarihe silinmeyecek şekilde kazıdığını belirten Başkan Garip, “Çanakkale Zaferi vatanı ve milleti için canlarını feda eden yüz binlerce kahramanın yazdığı destandır. Milletimizin Çanakkale’de kazandığı zafer, tüm dünyaya verilmiş bir insanlık dersidir. Bizlere emanet edilen bu topraklar, bu vatan ilelebet bizim kalacaktır. Bu zaferin temelinde kocaman bir vatan aşkı ve ezelden beri gelen özgürlük tutkusu vardır. Türk milleti bu zafer ile birlikte ‘Çanakkale Geçilmez!’ sözünü tarihe silinmeyecek şekilde yazdırmış ve yedi düvele en güzel cevabı vermiştir. Ezelden beridir hür yaşayan ve hür yaşayacak olan aziz milletimizin 107 yıl önce dünyaya verdiği mesaj eşine az rastlanır bir olaydır. Çanakkale Zaferi ayrıca Kurtuluş Savaşı için ışığımız oldu. Bizler atalarımızın bize bıraktığı emaneti ilelebet koruyacak ve savunacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’ni kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan toprağını kanlarıyla sulayan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi saygıyla anıyorum” dedi.

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107'nci yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü’nde mesaj yayımladı.

Başkan Erdoğan, şu görüşlere yer verdi: “Tarihten silinmek istenen bir millet, Çanakkale’de yedi düvele karşı vatan savunmasının nasıl yapılması gerektiğini canını hiçe sayarak göstermiştir. İstiklal uğruna başlatılan vatan savunmasının en çetin olduğu cephelerden biri de Çanakkale’ydi. ‘Ölüm bize ne uzak, bize ne yakın ölüm; Ölümsüzlüğü tattık, bize ne yapsın ölüm’ diyerek ölümü göze olan yiğitlerimiz, tüm dünyaya ‘Çanakkale geçilmez!’ diyerek, yedi düvele karşı vatanını savunmuş, şehit olmuştur. İmkansızlıklara rağmen inancıyla dimdik durup, gelecek nesiller için kanıyla büyük bir tarih yazan Türk milleti, cephedeki yaralı düşman askerlerine de sahip çıkarak aynı zaman da tüm dünyaya insanlık dersi vermiştir. Bizler, atalarımızın bu kahramanlıklarını hiçbir zaman unutmayıp, gelecek nesillerimize aktaracağız. Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımız ve milletimiz için canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize de şükranlarımızı sunuyorum. Çanakkale Deniz Zaferimizin yıl dönümü kutlu olsun.”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Çanakkale Zaferi’nin büyük bir kahramanlık destanı olduğunun altını çizen Başkan Keçeci, “Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutan, bu uğurda büyük bedeller ödeyen aziz milletimiz; hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını, canı pahasına korumasını bilmiştir. Bizler de millet olarak, bu toprakların nasıl vatan yapıldığını asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı, vatanı uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” şeklinde konuştu.

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çanakkale Destanı’nı yazan kahramanlarımıza şükranlarını sunan Başkan Tefenlili, Çanakkale Zaferi’nin tarihin akışını değiştirdiğine işaret etti. Başkan Tefenlili, şu görüşlere yer verdi: “107 yıl önce yedi düvele karşı kazandığımız Çanakkale Zaferi, bir milletin kaderini, dünya tarihinin akışını değiştiren, geçmişten günümüze eşi benzeri olmayan destandır. Bu destan, imkansızlıklar içerisinde, yok olmanın eşiğinde olan bir milletin vatanı uğruna canını ortaya koyduğu, düşmana ‘Dur’ diyerek yeniden ayağa kalktığı destandır. Bugün, sahip olduğumuz topraklarımızı, bayrağımızı ve bağımsızlığımızı başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, geri dönmeyeceğini bilerek cepheye koşan binlerce isimsiz kahramanımıza borçluyuz. ‘Toprak’ diyerek üzerine bastığımız bu vatanı, işgalci emperyalistlerden hangi imkansızlıklar içerisinde koruduğumuzu daima hatırlamalı, gelecek nesillere de bunu aktarmalıyız. Geçmişten günümüze olduğu gibi gelecekte de bu vatana sahip çıkmak, bilimde, sanatta, eğitimde, üretimde ve ekonomide çok çalışarak bu cennet ülkemizi kalkındırmak atalarımıza olan en büyük borcumuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle, canları uğruna Çanakkale’de vatanımızı savunan ve tarihin en büyük destanını yazan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kahramanlarımızı şükran ve minnetle anıyorum.”

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği Denizli Şubesi Başkanı Mustafa Işık; 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü sebebiyle mesaj yayımladı.

Başkan Işık mesajında şunları aktardı: “18 Mart, tarihi kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik makamına ulaşan yüce insanları bir kere daha hatırladığımız, minnettarlığımızı, şükran duygularımızı, sunduğumuz kutlu bir gündür. Kahraman Türk ordusunun Çanakkale Cephesi'nde verdiği mücadele, yalnızca Türk tarihinin değil bütün dünya tarihinin akışını etkilemiştir. Çanakkale’yi geçilmez kılan ruh tüm dünyaya Türk milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kere daha göstermiştir. Bu zaferin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini de ateşlemiştir. Aziz şehitlerimizin kemiklerini sızlatmayacak şekilde yaşamalı, onların bize bıraktığı kutsal değerleri kanımızın son damlasına kadar korumalıyız. Bizlere bu aziz vatan emanet ederek ölümsüzleşen Çanakkale, Dumlupınar, Sakarya’da, tüm mazlum milletlere umut olmak maksadıyla Kore’de, Kıbrıs’ta, içte ve dışta terör örgütleriyle mücadele esnasında ve 15Temmuz’da hakka yürüyerek destan yazan al bayrağa rengini veren şehitlerimizi, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk Olmak üzere bu uğurda gazi olup, vefat eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan tüm şehit aileleri ve kahraman gazilerimize ve onların ailelerine sağlıklı yarınlar diliyorum.”

Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü’nde mesaj yayımladı.

Başkan Helvacılar, “Bugün Türk milletinin küllerinden yeniden dirildiği, Mehmetçiğin bir kez daha abideleştiği, Mustafa Kemal Atatürk’ün efsaneleştiği ve Türk harp tarihine altın harflerle kazınmış bir kahramanlık ve varoluş destanı olan Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümüdür. Bugün, ölüm şerbetini içenlerin Allah’a kavuştukları, barutun kanla, kanın canla, canın vatan, namus ve bayrak uğruna destanlaştığı gündür. Savaş alanlarında kazanılmış rütbelerin en büyüğü şehitlik, ikincisi ise gaziliktir. Bugün, ünlü şairimizin dizelerinde ‘Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker! Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer’ dediği gibi alınlardan öpme günüdür. Türk milleti, vatan bildiği toprak üzerinde tarih boyunca bir bayrak altında, hür ve bağımsız olarak kalabilmesini şehitlerine borçludur. Şehitler vatan uğruna canlarını feda eden, kendilerinden sonra gelen kuşaklara, en kutsal hak olan yaşama ve özgürlük hakkını kazandıran ölümsüz kahramanlardır. Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na, Kore’den Kıbrıs Barış Harekatı’na, terörle mücadeleden 15 Temmuz’a ve El-Bab’tan Afrin’e kadar pek çok şehit verdik. Onlar birer kahramandı, onlar cesurdu,  onlar canlarını büyük Türk milleti için verdiler. Bugünlere ulaşmamızı sağlayan, başta büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşları olmak üzere, bağımsızlığımız ve vatanın bölünmez bütünlüğü uğrunda hayatlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Aziz kahramanlar, vatan size minnettardır. Ruhunuz şad olsun” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2022, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER