DENİZLİ PROTOKOLÜNDEN “ÖĞRETMENLER GÜNÜ” MESAJI VE KUTLAMALAR

DENİZLİ PROTOKOLÜNDEN “ÖĞRETMENLER GÜNÜ” MESAJI VE KUTLAMALAR

“ÖĞRETMENLİK; MESLEKLERİN MESLEĞİDİR”

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Müdür Oğuz, mesajında; “Öğretmenlik; hepimizin yakinen bildiği üzere ‘mesleklerin mesleğidir.’ Tüm mesleklerin üzerinde olmakla beraber, diğer meslekleri tanımlayan, kurgulayan ve onların temel çerçevesini çizen bir konumdadır. Kanaatimce öğretmen, sadece bilgi yığınlarının aktarılması işini yapan bir aktarıcı değil, her şeyden önce önüne gelen genç dimağlara ‘rehberlik’ eden ve bununla beraber hayatı yorumlayıp, yorumlatan kişidir. ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir’ diyerek bizlere bu vatanı emanet eden büyük Önderimiz bizlere büyük bir sorumluluk vermiştir

Elbette pek çok sorun ve sıkıntı yaşıyor olabiliriz, işler her zaman yolunda gitmiyor olabilir. Ancak öğretmenlik; bizzat zaten bunlarla ilişkili bir kavramdır. Dünyanın neresinde veya ne zaman olursa olsun öğretmenlik kolay bir meslek olmamıştır. Sabır, metanet, cesaret ve sağduyu mesleğimizin ana unsurlarıdır. Hemen her gün önümüze gelen yavrularımızı, canlarımızı, geleceğimizi yeniden sabırla, ilimle, irfanla inşa edecek bizleriz” dedi.

“ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM”

Mesajında meslektaşlarına da seslenen Müdür Oğuz, şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk eğitime verdiği önemi gerçekleştirdiği inkılaplarla gösterdiği gibi 'Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır' sözüyle görevinizin ne kadar önemli ve zor olduğunu ifade etmektedir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, mesleklerini icra ederken, şehit olan, vefat eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Siz değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi gönül dolusu sevgi, saygı ve muhabbetle selâmlıyorum.”

***

“ÖĞRETMENLERİMİZ, MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZİN TEMİNATIDIR”

Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan İlhan mesajında; şu ifadelere yer verdi: “24 Kasım 1928 ise Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verildiği tarihtir. 1981 yılından bu yana 24 Kasım tarihleri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘milletleri kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir’ diyerek ulusların medeniyet yolundaki en önemli gücün öğretmenler olduğuna işaret belirtmiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Zaferi’nin yetenekli komutanı olduğu kadar sivil yaşamda bir halk önderi, bir devrimci, bir öğretmendir. Askeri zaferlerle yetinmenin bağımsızlığın korunması için yeterli olmadığını düşünerek askeri zaferlerin ekonomik zaferlerle taçlanmasını istemektedir. Ekonomik gelişmenin de hurafelerden, köhnemiş kurumlardan kurtulmak olduğunun bilincindedir. Bu nedenle okul çağındakilerle yetinmeden Millet Mektepleri ili halkın her kesiminden, okuryazar olması için Başöğretmen olarak ilerlemiştir. İyi yetişmiş, nitelikli insan gücüne sahip milletlerin temel özelliği eğitime büyük önem vermesidir. Milletlerin varlığını sürdürmesi, kalkınması için eğitimin en önemli unsuru olan öğretmenlerimizin çok büyük fedakârlıkla çalıştıklarını görmek, geleceğe yönelik umutlarımızı hep canlı tutacaktır. Öğretmenlerimiz, milli ve manevi değerlerimizin teminatıdır. Büyük bir özveriyle, sabırla, titizlikle çalışan öğretmenlerimiz, kültürümüzü yarınlarımız olan gençlere aktarmaktadır. Denizli Barosu olarak, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, Cumhuriyetin özgür yurttaşlarını yetiştirme kararlılığını sürdüren, aydınlanmanın meşalesini yeni kuşaklara taşıyan, özverili tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlarız.”

***

“ÖĞRETMENLERİMİZ, HAYAT HİKAYELERİMİZİN KAHRAMANIDIR”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Erdoğan mesajında, şu görüşlere yer verdi: “Öğretmenlerimiz, sosyal yaşama adım attığımız ilk günlerimizin yön vereni. ‘Hayat’ dediğimiz uzun koşudaki ilk idollerimizden biri ve rehberimiz… Bugün geldiğimiz noktada en çok katkısı olan birkaç önemli isimden biri olmanın ötesinde çocukluktan yetişkinliğe uzanan hayat hikayelerimizin kahramanı. Onların temel öğretileriyle çıktığımız bu uzun yolda bize gereken donanım, bilgi ve birikimin de kaynağı. Milletimizin sağlam, sağlıklı ve yetkin bireylerden oluşmasındaki çabalarından dolayı, onlara minnettarız. Üzerimizdeki haklarını ödemek, devletimiz ve insanlık için faydalı birer insan olmanın haricinde mümkün değil. Onlar için ne yapsak, her birine ne kadar teşekkür etsek az kalır. İlk öğrenimin temel taşı ailemizin büyüklerinden biri gibi, kişilik ve karakterimiz ile hayatımızın şekillenmesinde sorumluluk alan, bizi biz yapan değerlerin yerleşmesinde büyük emeği bulunan eğitimcilerimizin, Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyet hedefi uğruna kendi çocukları gibi bildiği öğrencileri için gecesini gündüzüne katan eğitim camiamızın her bir neferine, milletimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Şükran duygularıyla yad ettiğimiz bu dünyadan gelip geçmiş eğitimcilerimizin de ruhları şad olsun.”

***

“ÖĞRETMENLERİMİZ, KUTSAL BİR MESLEĞİ İCRA ETMEKTEDİR”

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle bir mesaj yayımlayan Denizli, Tüccar, Sanayici ve İşadamları Platformu Dönem Sözcüsü ve Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e, Millet Mektepleri Başöğretmenliği’nin verilmesi vesilesiyle 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kutlandığı hatırlattı. Geleceğin mimarı olan öğretmenlerin değerinin her gün bilinmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Tefenlili, mesajının devamında şu görüşlere yer verdi: “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetişkin birer insan oluncaya kadar emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz, onları yetiştirerek kutsal bir mesleği icra etmektedir. Bilgi, birikim ve donanımları ile toplumumuzun geleceği olan çocuklarımızı aydınlatmakta, onların, vatanımız, milletimiz ve insanlık için faydalı birer birey olması için yoğun çaba sarf etmektedirler. Mesleklerini icra ederken bir çok fedakarlıkta bulunan öğretmenlerimizi daima başımızın üstünde tutacak, onlara verdiğimiz değeri sürekli koruyacağız. Bu duygu ve düşünceler ile Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş olan tüm öğretmenlerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyor, aydınlık yarınlarımızın teminatı olan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında üstün başarılar diliyorum.”

***

“ÖĞRETMENLERİMİZ, DÜNYAYI DEĞİŞTİRME GÜCÜ TAŞIYAN KAHRAMANLARIMIZDIR”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Keçeci, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Başöğretmenlik’ unvanının verildiği 24 Kasım tarihi, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenlerimiz, meslek sevgileriyle insandan başlayarak toplumu, hayatı ve dünyayı değiştirme gücü taşıyan kahramanlarımızdır. Öğretmenler geleceği devralacak çocukları ve gençleri sevgiyle, fedakârlıkla, eğitimle, öğretimle besleyerek, anlamlı ve kutsal bir mesleği yerine getirirken ülkemizin de geleceğine yön vermektedir.  Kısacası bir millete şekil veren öğretmenlerimizdir. Ülkemizi, insanımızı aydınlık bir geleceğe taşımak gibi yüksek ideallere sahip, güç şartlar altında Anadolu'nun her köşesinde görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalışan, özveri, sabır, emekle çocuklarımızın geleceklerini şekillendiren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

***

“ÜLKEMİZ GELECEĞİNİN ŞEKİLLENDİRİLMESİNDE EN BÜYÜK GÖREV ÖĞRETMENLERİMİZİNDİR”

Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında Başkan Akyol; “Dünyadaki en onurlu mesleklerin başında olan öğretmenlik; emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli, saygın bir meslektir. İdealini ve heyecanını daima taze tutan, kendini her zaman yenileyen siz değerli öğretmenlerimizin sayesinde ülkemiz, her alanda kalkınmış ve gelişmiş bir dünya devleti haline gelecektir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin değerlerimize bağlı yetiştirilmesinde, dolayısıyla ülkemizin geleceğinin şekillendirilmesinde en büyük görev öğretmenlerimizindir. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, görevi başındayken şehit olan bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

***

“ÖĞRETMENLERİMİZ, TOPLUMUN GELECEĞİNİ DE  AYDINLATIYOR”

MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Türkiye'nin daha gelişmiş ve saygın bir konuma ulaşmasında öğretmenlerin hayati önemi olduğunu belirten Birtürk, şunları aktardı: “Çocuklarımızın ve gençlerimizin bilgili ve donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi, aynı zamanda ülkemizin aydınlık geleceğinin anahtarıdır. Böylesine önemli bir sorumluluğu ülkemizin dört bir yanında her türlü zorluğa göğüs gererek fedakârca görev yapan, yaydıkları bilim ışığıyla sadece öğrencilerini değil, toplumun geleceğini de aydınlatan saygıdeğer öğretmenlerimiz, yılın bir günü değil tüm yaşamları boyunca en içten saygıyı, minneti ve teşekkürü hak etmektedir. Yaydıkları bilim ışığıyla öğretmenlerimiz; hür, onurlu, saygın ve gelişmiş bir toplum olma merdiveninin en önemli basamağıdır. Çocuklarımız ve gençlerimizin, ‘özgür düşünen, bağımsız karar verebilen, yeniliklere açık, özgüven sahibi, problem çözme yeteneği gelişmiş, bilim ve teknolojik gelişmeleri yakından izleyen, bunun da ötesinde bilim ve teknoloji üretebilen, milli ve manevi değerlere saygılı, demokratik değerlere bağlı bireyler’ olarak yetişmelerine öncülük eden başta Atatürk olmak üzere, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum.”

***

“ÖĞRETMENLER, DÜNYAYI DEĞİŞTİRME GÜCÜ TAŞIYAN BİLGE KİŞİLERDİR”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Av. Yusuf Garip, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Garip, “Öğretmenlerimiz; meslek sevgisi, öğrencilerinin gözlerinden aldıkları ışık ve onların dinamizmiyle insandan başlayarak toplumu, hayatı ve dünyayı değiştirme gücü taşıyan bilge kişilerdir. Bir insan yetiştirmenin verdiği mutluluğu mesleklerinin manevi karşılığı olarak değerlendirip, görevlerin en soylusunu icra ederler. Toplumun öğretmene gösterdiği itibar onların hayattaki onurları ve zenginlikleridir. Her sınıfta bir ömre yayılan sevgi, saygı ve bilgi dolu farklı dünyalar kurulur. Bizler de ve kişiliğimizde izleri olan öğretmenlerimizle ilişkilerimiz hayat boyu devam eder. Yüreğimizin derinliklerinde ebediyen sakladığımız öğretmenlerimiz bazen bir sözle, bazen, ne kadar haklı olduklarını hatırlatan hayat tecrübeleriyle akıllarımıza gelir. Hayattan, dünyadan, gelecekten, insandan umudun kesilemeyeceğini, doğru yönlendirilmiş, iyi işlenmiş eğitilmiş bir insanın evreni değiştirme kudretini en iyi bilen mesleğin temsilcileri olan öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü tebrik ediyor, başarılar ve mutluluklar diliyor, sevgi ve selâmlarımı iletiyorum” diye konuştu.

***

ÇAL’DA KARANFİLLİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI

Çal Belediyesi çalışanları, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ilçe merkezi ve mahallelerde görev yapan 365 öğretmeni tek ziyaret etti. Ziyaretlerde öğretmenlere kırmızı karanfil hediye edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Ülkemizin fedakar öğretmenlerinin gününü kutluyorum. Çal İlçemizde görev yapan öğretmenler başta olmak üzere tüm Öğretmenlerin Günü’nü kutlarken, vatan için şehit düşen öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.  Atatürk’ün dediği gibi, yeni nesil öğretmenlerin eseri olacaktır. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Öte yandan Çal Belediyesi Kültür Sarayı’nda, Öğretmenler Günü kutlaması yapıldı. Etkinliğe; Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Tatar, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Kula, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevlileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte; öğrenciler şiir okudu, Emekli öğretmenlere plaket verildi ve sinevizyon gösterisi yapıldı.

***

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER