Denizli protokolünden Öğretmenler Günü mesajları

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Denizli protokolü de birer mesaj yayımladı.

Denizli protokolünden Öğretmenler Günü mesajları

Denizli Valisi Hasan Karahan, “24 Kasım 1928 tarihinde, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ unvanını kabul ettiği günü, 1981 yılından itibaren, her yıl, hep birlikte ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlamaktayız. Eğitim bugün artık sadece kalkınmamızın ve gelişmemizin temel unsuru değil, aynı zamanda bir milletin dünya üzerindeki yerini de tayin eden stratejik bir değerdir. Kutsal olduğu kadar mesuliyeti ağır olan öğretmenlik mesleğini icra eden bütün öğretmenlerimize; geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin erdemli, hoşgörü sahibi, demokratik, insani değerlere bağlı, sorgulayıcı ve araştırmayı ilke edinmiş, milli ve manevi değerlerimize bağlı bireyler olarak yetiştirilmesinde, dolayısıyla ülkemizin geleceğinin şekillenmesinde gösterdiği özveri ve emek için teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle, başta Başöğretmenimiz Atatürk olmak üzere, bugün aramızda bulunmayan tüm öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, tüm öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü, içtenlikle kutluyor ve aile bireyleriyle birlikte, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam diliyorum.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca,  “Öğretmenlerimize verilen sözlerin tutulduğu, mağduriyetlerin yaşanmadığı bir ülkeyi eğitim sayesinde, öğretmenlerimizle birlikte var edeceğiz. Milli Eğitim sistemimiz yap boz tahtasına çevrildi. Eğitimin amacından koparıldığını üzülerek gözlemlediğimiz, deneyimlediğimiz bir dönemi yaşıyoruz. CHP olarak önerilerimizle bu gidişata dur demeyi görev ediniyoruz. . Öğretmenlerimizin sorunlarının çözüldüğü, öğretmen açığının giderildiği, emekli öğretmenlerimizin yaşam standartlarının yükseltildiği, öğretmenlerin işsizlikle boğuşmak ya da ek iş yapmak zorunda kalmadığı, verilen sözlerin tutulduğu, öğretmen ve öğrencilerimizin elverişli öğrenme ortamlarında bir arada güvenli bir şekilde Atatürk ilkeleri ışığında eğitim-öğretime devam ettiği bir Türkiye özlemiyle; bugünlere gelmemdeki emekleri tartışmasız olan öğretmenlerim başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizin ve eğitim emekçilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Ülkemizi müreffeh yarınlara taşıyacak ve güçlü Türkiye’nin inşasını sağlayacak en önemli odak nokta şüphesiz öğretmenlerimizdir. Onların çizdiği hedefe giden o güçlü yolda ilerleyecek olan nesillerimiz yarınların şifrelerini çözecek daha güçlü bir Türkiye hayalini gerçeğe dönüştürecektir. Refah seviyemizin yükselmesi ve millet olarak kendi kendimize yetiyor duruma gelmemiz, ancak ilim, irfan ve bilgide üstünlüğümüz ile mümkün olacaktır. Genç neslimizi her açıdan en iyi şekilde yetiştiren öğretmenlerimizi muhabbetle selamlıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik ünvanının verildiği, millet mekteplerinin açıldığı bu anlamlı günde tüm öğretmenlerimizi saygı, sevgi, hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. Eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni 24 Kasım 1928'de kabul ettiğini hatırlatarak, bu özel günün 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlandığını belirtti. Geleceğe yön verecek nesilleri yetiştiren öğretmenlerin toplumun en kıymetli değerlerinden olduğunu vurgulayan Başkan Osman Zolan, “Öğretmenlik insanlık tarihinin en kıymetli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmenlerin yetiştirdiği nesiller ülkemizin geleceğine sahip çıkacak, aldığı eğitimle ülkesini bir adım daha öteye taşıyacak genç filizlerdir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedef olan ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak adına geleceğimizi en iyi şekilde yetiştiren öğretmenlerimiz toplumun en özel değerlerindendir” dedi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği’ni kabul ettiği günün 91’inci yıl dönümünde; onun yolunu takip ederek toplumumuzu gerçek bir ulus haline getirmek için mücadele eden, güzel vatanımızın insanlarını, özveri ile yetiştiren öğretmenlerimizin gününü saygı ve minnet duyguları ile hep birlikte kutlamaktayız. Eğitim ve öğretim süreklilik arz eden evrensel bir uğraştır. Öğretmenlik bilgi, tecrübe ve irfanla yeni nesli geleceğe hazırlayan kutsal bir meslektir. Bilgiyi öğretmek, ona biçim verip yararlı hale getirmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bu yönüyle öğretmenler eğitim sisteminin temelini oluşturmaktadırlar. Bu sürece rehber olarak yön veren, insanlık tarihinin bilinen en kadim ve ölümsüz mesleğini icra eden öğretmenlerimiz, önüne çıkan tüm zorluklara rağmen yolundan sapmadan, yeni yollar açarak ilerleyen ve böylece geleceği inşa eden gönül neferleridir. Bu vesileyle, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aziz milletimizin bugün geldiği noktada büyük emeği geçmiş, bütün eğitimcilerimizi şükran ve minnetle anıyor, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştiren tüm öğretmenlerimizin de 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz,  “Hiçbir övgü veya sözün kıymetini izah edemeyeceği kutsal ve kadim bir mesleğin mensupları olarak, öğretmenlik mesleğinin onurunu toplumun her kesimine hatırlatma vesilesi olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne ulaşmış bulunuyoruz. Her zaman olduğu gibi bu gün de, bir kez daha, öğretmenlik mesleğinin mensubu olmanın kıvancını hep birlikte yaşıyoruz. Başöğretmen Atatürk, öğretmenlerin Kurtuluş Savaşı´nda gösterdikleri gayret ve çalışmalarını hep övmüştür. Atatürk ülkenin geleceğinde öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Bu nedenle büyük önderimiz ‘Milletleri kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir’ sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere görevi başında şehit olan, ebediyete intikal etmiş, bütün öğretmenlerimizi şükran ve rahmetle anarken, teşkilatımız adına en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Biz, ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyen bir inancın mensuplarıyız. Biliriz ki, öğretmenlik mesleği kutsal bir meslektir. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk de her söyleminde öğretmenlik mesleğinin önemine değinmiştir. Öğretmenler, geleceği yetiştirenlerdir. Evlatlarımızı, geleceğe hazırlanmasında yüreklerine, beyinlerine ince ince dantel gibi iyiyi, güzeli, doğruyu işleyen öğretmenlerimiz, bugün ülkemizin dört bir yanında görevlerini icra etmektedirler. Ülkemizin her bir noktasından öğretmenlerimizin bilgi ve sevgi ışığı yayılarak, geleceğimize ışık olmaktadır. Bu düşüncelerle başta Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, görevleri başında şehit olan öğretmenlerimizi rahmet ve şükranlar anıyor, bu kutsal görevi layıkıyla icra etmek adına çalışan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Pamukkale Belediyesi olarak, eğitimcilerimizin ve öğrencilerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz.”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “24 Kasım, Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği'ni kabul ettiği gündür ve ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürki, cumhuriyetimizin geleceği olan yeni nesilleri öğretmenlerimize emanet etmiş, ‘Öğretmenler, cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister’ diyerek öğretmenlerin toplum açısından ne derece önemli olduğunu ifade etmiştir. Öğretmenler, sağladıkları katkı ile ülkenin ve milletin geleceği hakkında söz sahibidir. Merkezefendi Belediyesi olarak eğitime verdiğimiz destekler her zaman devam edecek, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin her zaman yanında olacağız. Bu duygu ve düşünceler ile gelecek nesillerin yetişmesinde büyük rol oynayan, onları geleceğe hazırlayan, her türlü fedakârlığı gösteren, cumhuriyetin önemini öğreten, bizleri bugünlere getiren öğretmenlerimizin gurur ve onur gününü kutlarım” dedi.

Denizli Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan,  “Cumhuriyetimizin ilan edildiği 29 Ekim 1923 tarihinden bu yana, nesillerin yetiştirilmesinde hiç bir güçlük karşısında yılmayan, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı boyun eğmeyen, sabırla çalışan, her türlü fedakârlığı göze alarak büyük emek veren öğretmenlerimiz, bu kutsal görevi aynı inanç ve azimle bugün de yerine getirmeye devam etmektedir. Çünkü ulusumuzun en büyük kazanımı cumhuriyetin değerini özümseyerek, Atatürk ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinde, laik ve demokratik kuşaklar yetiştirme görevini üstlenen öğretmenler, ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ geleceğin umududur. Denizli Barosu olarak, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, cumhuriyetin özgür yurttaşlarını yetiştiren ve yeni kuşaklara taşıyan, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, emek ve özveri ile rehberlik eden, onurlu meslekleriyle sevgiyle andığımız, saygın kişilikleriyle yüreklerimizde yaşattığımız, aydınlık yarınlarımızın mimarı tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlarız” dedi.

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, “Bugün millet olarak en iyi bildiğimiz kavramlar, büyük rehberimiz Başöğretmen Atatürk’ün bize öğrettikleridir. Cumhuriyettir, demokrasidir, kadın erkek eşitliğidir, laikliktir, devrimciliktir. Bunu gelecek kuşaklara aktaran ise Başöğretmen Atatürk’ün izinde ilerleyen öğretmenlerdir. Bu anlamlı günde görevi başında şehit düşen, hayatını kaybeden öğretmenlerimizi ve cumhuriyetimizin kurucusu, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir kez daha minnet ve saygıyla anıyorum. Büyük zorluklar altında mesleklerini sürdüren öğretmenlerimizin, bütün eğitim emekçilerinin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi. CHP iktidarında, sosyal demokrat bir anlayışla, çocuklarımızı ve ülkenin geleceğini emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin sorunlarının çözüldüğü bir ülkede, öğretmenler gününü hakkıyla kutlayacağımıza inanıyorum” dedi.

İyi Parti Denizli İl Başkanı Hasan Akgün, “Gazi Mustafa Kemal'e başöğretmenlik unvanının verildiği bu önemli günde, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Yüce Türk Milleti’nin hürriyet ve bağımsızlığını ilelebet savunacak ve yaşatacak nesilleri yetiştirmek için cefakârca çalışan, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. Hain terör saldırıları sonucunda şehit düşen öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyor Yüce Allah'tan rahmet diliyorum.”

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez merkezi yönetim bütçesinden en yüksek payı eğitim alanına ayırdık. Yüzbinlerce öğretmen istihdamı sağladık. Aynı şekilde öğretmenlerimizin çalışma şartlarını iyileştirmeye de gayret ettik. Bu duygu ve düşüncelerle ‘Eserinin üzerinde imzası olmayan tek sanatkar öğretmenlerdir' diyen başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu mesleğini icra ederken şehit olan öğretmenler ile ebediyete intikal etmiş bütün öğretmen ve eğitimcilerimizi rahmetle yad ediyor, hayatlarını sürdüren öğretmenlerimize de sağlıklı ve uzun ömür diliyorum. Bu vesileyle; istikbalimizin sağlam temeller üzerinde inşa edilmesinde ülkemizin sevgi çiçekleri çocuklarımıza can suyu olan; sevgi, sabrı, hoşgörüyü, feragati de bünyesinde barındıran bu kutsal mesleğin ölümsüz kahramanları tüm öğretmenlerimizin ’24 Kasım Öğretmenler Günü’nü’ en samimi duygularla kutluyor, tüm öğretmenlerimize başarılı bir meslek hayatı diliyorum.“Adına ‘bilgi çağı’ dediğimiz günümüzde eğitim; bir gelecek, bir vizyon ve bir beka meselesidir. Toplumun her alanında köklü değişiklikler gerçekleştirmenin ve verimliliği artırmanın ön şartı; eğitime gereken önemin verilmesidir. Modern, demokratik, güçlü ve müreffeh bir ülke olabilmek için eğitim alanındaki ilerlemeyi sürekli kılmalıyız. Türkiyemizin bugün dünyanın güçlü ve saygın devletlerinden biri haline gelmesindeki en önemli paylardan biri, hiç şüphesiz, fedakâr, cefakâr öğretmenlerimize aittir.

Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı,  “24 Kasım 1928'de Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanı ile onurlandırılmıştır. Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul ettiği bugün, cumhuriyetimizin ve milli eğitim tarihimizin önemli kilometre taşlarındandır. Eğitim sistemindeki köklü değişiklikler, fedakar öğretmenlerimizin gayretleri ile ülkemizi o günkü karanlık günlerden bugünkü aydınlık ve çağdaş günlere taşımıştır. Başöğretmenimiz Atatürk'ün 'Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır' sözünde belirttiği gibi, öğretmenlerimizin üstlendiği görev büyük önem arz etmektedir. Öğretmenlik, bilgeliği ve erdemliği temsil eden çok önemli bir meslektir. Bu açıdan baktığımız zaman, yarınlarımızı teslim edeceğimiz çocuklarımızın, gençlerimizin kişisel, sosyal ve kültürel yönde yetişmesinde, topluma faydalı birer fert olarak kazandırılmasında değerli öğretmenlerimize çok büyük görevler düşmektedir. O yüzden öğretmenlerimizi sadece '24 Kasım Öğretmenler Günü'nde hatırlamamalı, onlara hak ettikleri saygı ve değeri eğitime sunacağımız katkılarla göstermeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi saygıyla anıyorum” dedi.

AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel,  “Türkiye’nin güçlü olma mecburiyeti vardır. Bölgemiz halklarının ve mazlum milletlerin umudu bizdedir. Bu nedenle Büyük Türkiye idealini gerçekleştirmek için elimizden geleni yapmak durumundayız. Eğitim bizi hedefimize ulaştıracak yolların en önemlisidir. Ancak eğitimli nesiller sayesinde güçlü bir teknolojik altyapıya, güçlü bir savunma sanayine, güçlü bir üretim potansiyeli ve ekonomiye sahip olabiliriz. Evlatlarımızın her biri Büyük Türkiye idealimizin yapı taşıdır, tuğlasıdır. Öğretmenlerimiz ise şuurlu ve aydınlık nesiller yetiştirerek, Büyük Türkiye’yi inşa etmektedirler. Bu anlamda üstlendikleri bu ağır görevi yerine getirmek için fedakarca evlatlarımızın önünü aydınlatmak için yanan, şuurlu ve vatanperver nesiller yetiştirmek için çırpınan değerli öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Başta Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebedi aleme uğurladığımız öğretmenlerimizi de rahmet ve minnetle yad ediyorum” diye konuştu.

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Yusuf Garip, “Türkiye,  Ulu Önder Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul ettiği tarih olan 24 Kasım 1928'i, Öğretmenler Günü olarak kutlamaya başlamıştır. Öğretmenlerimiz bizleri bugünlere getiren ve sadece öğretmenlik değil, aynı zamanda hayata hazırlayarak anne-babalık yapmışlardır. Bir toplum öğretmenlerine ne kadar değer verirse o ölçüde gelişir ve ilerler. Eğitimin temel taşı olan öğretmenlerimiz sayesinde bu ülke hala ayakta ve dimdik durmaktadır. Ülkemiz geleceğinin mimarı öğretmenlerimizden beklentimiz; çocuklarımıza ve gençlerimize, düşünmeyi, araştırmayı, akılcılığı öğretmeleri, kişilikli, kendine güvenen, milli ve manevi değerlerini benimsemiş bireyler olarak yetiştirmeleridir. Gelecek nesiller, kutsal ve onurlu bir mesleği icra eden öğretmenlerin elinde şekillenmektedir. Milletimiz için bu görevlerini yerine getiren öğretmenlerimiz gerektiğinde şehit olmayı bile göze almışlardır. Fedakar bir biçimde görevlerini yerine getiren öğretmenlerimize borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Bu vesileyle bizleri bugünlere getiren Başöğretmenimiz Ulu Önder Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin bu güzel gününü kutluyorum” dedi.

Denizli Tüccar, Sanayici ve İş Adamları Platformu Dönem Sözcüsü, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, “Çocuklarımızı, geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz; bilgi birikimi ve tecrübeleri ile çocuklarımızı eğitiyor, onların gelecekte bilinçli, bilgili birer birey olmaları için yoğun çaba sarf ediyorlar. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; ‘Yeni nesil öğretmenlerin eseri’ oluyor. Hayatın bütün zorluklarına ve büyük sorumluluklara rağmen öğretmenlerimiz büyük bir özveri ile genç neslin yetişmesinde en kalıcı ve ciddi katkıyı vermeye devam ediyor. Bu kutsal ve değerli mesleği ifa ediyor olmalarına minnettarız. Bu duygu ve düşünceler ile iş dünyası olarak, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimizin geleceği olan kıymetli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, görevlerinde üstün başarılar dilerim.” dedi.

MHP Pamukkale İlçe Başkanı Av. Mehmet Ali Yılmaz, “Öğretmenlerimiz, geleceği inşa etmek gibi fevkalade öneme haiz bir görevi ifa etmektedirler. Ülkemizin kalkınma ve gelişim hızının artmasının, eğitsel yapının skalasının artış hızına bağlı oluşu tartışma götürmez, reel bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında iktisadi kalkınmanın, sanatsal ve kültürel aktivasyonun, geleneksel değişim ve tarih biliminin, sportif faaliyetlerin ve akademik çalışmaların tamamının özünde ve ruhunda, ivme kazanmasında eğitim, öğretim ve asıl olarak öğretmenlerimiz yer alıyor. Öğretmenlik mesleği tüm meslek gruplarının ana öğreticisi olması hasebi ile yol gösterici, imar ve inşa pozisyonunda bulunuyor. Millet olmaktan, devletimizi idare etmeye, toplumun her kesimine sosyal, kültürel ve eğitimsel yansıma ve şekillendirme, yön tayin etme bakımından öğretmenlik mesleğinin hayati önemini bir kez daha vurgulamak gerektiğini düşünüyorum. Hepimizin, gerek kendimiz gerekse çocuklarımız için, öğretmenlerimize büyük vefa borcumuz vardır. Yaşamımızda, öğrenmenin ve öğretmenlerin çok müstesna bir yeri bulunmaktadır. İnsanlık doğası gereği öğrenmek, araştırmak ve dolayısı ile süreklilik arz eden bir bilim arayışıdır. Bilimi yüreklere taşıyan, dimağlara nakşeden, beyinlere kazıyan vatansever eğitim camiamıza selam olsun. Tüm öğretmenlerimizin ve eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü gönülden kutluyor, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2019, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER