Denizli Sanayi Odası hizmet binası açıldı

Denizli Sanayi Odası’nın, 16 yıllık hayali olan yeni hizmet binası, TBMM eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Cemil Çiçek ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı törenle açıldı.

Denizli Sanayi Odası hizmet binası açıldı

Denizli Sanayi Odası’nın (DSO), 16 yıllık hayali gerçekleşti. Uzun yıllar Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda bir iş hanının iki katında hizmet veren DSO, Menderes Bulvarı'nda yeni hizmet binasının yapımını tamamladı ve düzenlenen törenle hizmete açtı. Açılışa, DSO Başkanı Müjdat Keçeci’nin yanı sıra; Denizli Valisi Ali Fuat Atik, TBMM eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi Nihat Zeybekci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, iş insanları ve davetliler katıldı.

“BİR HAYALİN TAM ORTASINDA DURUYORUZ”

Törende konuşan DSO Başkanı Müjdat Keçeci; “Bugün burada bir hayalin tam ortasında duruyoruz. Seneler önce yönetime geldiğimiz yol arkadaşlarımla bir organize sanayi bölgesi hayalinin peşinde ekonomik sıkıntılar içinde bir oda devraldık. Benimle birlikte göreve gelen tüm çalışma arkadaşlarımla birlikte o günün şartlarında ellerimizi ceplerimize atıp odayı ayağa kaldırdık. Denizli’ye de bu yakışırdı. Çünkü biz Denizli olarak Türkiye’nin önde gelen üretici ve ihracatçı şehirlerinden biriyiz. Bugün 8 milyar dolara yakın dış ticaret hacmimizle ülkemize yaptığımız katkılar yadsınamaz. Böyle önemli bir kentin sanayicilerini temsil eden bir kurum olarak geçtiğimiz senelerde birçok önemli misafiri ağırladığımız ve birçok önemli toplantıyı organize ettiğimiz hizmet merkezimiz bize yetmiyor ve yakışmıyordu. Ne kadar istesek de odamızın kapasitesini artıramıyorduk. Organizasyonları yapmadan önce otel ve salon peşinde koşuyorduk. Meclis toplantımızda 5 kişiden fazla misafirimiz olduğunda meclis üyesi arkadaşlarım ayakta bekliyordu. İşte bu yüzden hizmetlerimizi bir üst seviyeye taşıyacak bir bina hayali kurduk. Değerli Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci bu hayalimizi paylaştı ve büyüttü. ‘Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı tüm kurumları bir araya toplayan bir merkez olsun, iş insanları geldiğinde tüm işlerini görsün’ diyerek, bizlere bu yeri gösterdi. Arsayı bizlere kazandırmak ise Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a nasip oldu. Sonrasında da bizlere sağladıkları kolaylıklar sayesinde ve özellikle son 3 gündür çevrede yaptıkları peyzaj ve düzenleme desteğiyle binamızı ve çevremizi bugünkü halini almasını sağladı” dedi.

“DENİZLİ’YE BU YAKIŞIRDI”

Ticaretten, tarıma ve tekstilden turizme kadar geniş bir alanda, Türkiye’nin yıldız şehri olan Denizli’de olmaktan şeref duyduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yan yana hareket edince marka şehir olduğunu söyledi. Sanayi Odalarının, sanayicilerin asli temsil makamı olduğuna dikkat çeken Başkan Hisarcıklıoğlu, “Şehrine değer katan, güzelleştiren, hizmet üreten merkezler haline gelmeleri gerekir. İşte Denizli Sanayi Odamız da, bu yeni hizmet binasıyla birlikte, Denizli’nin gelişmesine, daha da büyük katkılar vermeye devam edecektir. Zaten sanayide ve ihracatta, ülkemizin önde gelen illeri arasında yerini almış olan Denizli’ye bu yakışırdı. Denizli ihracatta ilk 10’da. Sanayide, 220 üründeki üretim kapasitesi hacminde, 81 il içinde 12’nci sırada. 69 üründe, üretim kapasitesinde Türkiye lideri. 77 üründe ikinci sırada, 74 üründe de üçüncü. Yine en son açıklanan en büyük 500 sanayi firması listesinde de, Denizli’den 10 firmamız yer aldı. Bu başarının asıl sahiplerini, Denizli’de yatırım yapan, üreten tüm sanayicilerimizi yürekten kutluyorum. Denizli’nin en büyük gücü ve zenginliğinin insanı. Denizli’yi farklı kılan da, insanının girişimci ruhu ve çalışkanlığı. Tüm Denizlili girişimcilerimizle ayrı ayrı iftihar ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

“SANAYİ ODAMIZ, ÜRETEN İNSANLARIN ÇATISI”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Denizli, üreten bir şehir, çalışkan insanların olduğu bir şehir. Ahilik kültüründen gelen, genlerine işlemiş olan dürüstlüğüyle, çalışkanlığıyla ülkemize ve dünyamıza birçok ürünleri üreten ve gönderen bir şehir. Denizlimiz, nüfus sıralamasına baktığımızda 22’nci sırada. İhracat sıralamasına baktığımızda Denizli, 8’inci sıradadır. Denizli’nin, kendi üzerine düşeni çok fazlasıyla yerine getirdiği görünüyor. Denizli bununla yetinmeyecek, daha fazla üretmeye, daha fazla çalışmaya odaklanmış durumda. İş insanlarımız bizim için çok kıymetli. Çünkü istihdam sağlamak, üretmek, çok kıymetli. Biz; istihdam sağlayanın, üretenin yanındayız ve her zaman onların hizmetindeyiz. Sanayi Odamız, üreten insanların çatısı. O çatı altında buluşan Sanayi Odamızın mensupları bu güzelliği ortaya koyuyor” şeklinde ifade etti.

“ASIL PATRON SİZSİNİZ”

Denizli işçin tarihin günlerden biri olduğunu ifade eden Vali Ali Fuat Atik, şunları kaydetti:  “Valiliğin karşısındaki iş hanındaki bina, Denizlimize ve Denizlili sanayicimize yakışmıyordu. Denizlili sanayicilerin önceliği farklıydı. Kendi konforlarından önce ülkeye yapıkları katkıyı düşündüler. Daha çok üretip, daha çok yatırım yapıp kendilerine olan yatırımı sonraya bıraktılar diye düşünüyorum. Sanayicilerimizin Denizlimize çok önemli hizmetleri, ülke ekonomimize çok değerli katkıları oldu. Denizlimizin Türkiye ihracatındaki yeri 4,5 milyar doları aştı. Bunu bu insanlar yaptı. Biz de pandemi döneminde ve geçtiğimiz 2 yıl moral verdik. Tedarik zincirinin aksamaması için tüm tedbirleri aldık. Bu iş insanlarımızın katkı sağlayıp, vergi vermeleri için elimizden geleni yaptık. Ben her zaman söylüyorum; asıl patron sizsiniz. Biz, benim gibi devlet memuru olan insanlar maaşlarını sizlerin verdiği vergilerle alıyor. Biz, sizlerin rahat etmeleri, üretmeleri, ülkemize döviz girdisi sağlamaları için her zaman sizin yanınızdayız, hizmetkarınız.”

“DENİZLİMİZE YAKIŞAN GÜZEL BİR BİNA OLDU”

Yeni bina fikrinin ortaya çıkması sürecine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi Nihat Zeybekci, “Başkanlarım bir gün geldi. Odalarla ilgili ‘Ne yapsak, ne etsek?’ derken, burayı biz teklif ettik. Önce Şaşırdılar. ‘Yeter ki siz yapın, bedelsiz vereceğiz’ dedim. Böyle başlayan bir süreçti. Ben Sanayi Odası Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bir an önce yaptı ve bitirdi. Ticaret Odası’nın müstakil bir binası var. Kendine biçilen görevlerinin hepsini yerine getirebiliyor. 2004’te büyüklerimiz ‘Denizli Belediye Başkan Adayımız Nihat Zeybekci’dir diye ilan etmeden önce benim niyetim Sanayi Odası Başkanlığı’ydı. Şimdi siyaset bitti. Şöyle bir gelenek vardır: Genelde binayı yapan oturmaz. Hakikaten de Denizlimize yakıştı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımıza da çok teşekkür ediyorum. Girişle ilgili yaptığı düzenlemelerden sonra burası inci gibi parlayacak. Bizim belediye başkanlımız zamanında bir sözümüz vardı; iyi huylu virüs. İyi huylu virüsün etrafını dönüştürmesi, değiştirmesiyle ilgili bir söylemdir. İşte bunlar Denizli’nin belirli noktalarına serpiştirilmiş olan iyi huylu virüsler burayı değiştirecek. Bunlar, şehre girerken ilk mesajlar. Mimari anlamda da çok güzel oldu. Denizli ürünleri, taşları kullanıldı. Denizlimize yakışan güzel bir bina oldu” şeklinde ifade etti.

“BİNANIN BİZİM PROJEMİZİN OLMASI, ÇOK GURUR VERİCİ”

Binanın mimari proje müellifinin Şenel Mimarlık olduğunu ifade eden Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (DESİAD) Başkanı olan Mimar İbrahim Şenel; “2012 yılında Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası, ortak bina yapmak için harekete geçmişti. O günlerde yenilikçi bir tavır olarak bunun bir yarışma projesiyle elde edilmesi kararı alınmıştı. Çok değerli ulusal ölçekli mimarlardan oluşan bir jürinin eşliğinde yapılan proje yarışmasında Şenel Mimarlık olarak birim projemiz birinci seçilmişti ve uygulamaya değer bulunmuştu. Biz hemen onun uygulama projelerini hayata geçirdik. O dönem bölgenin imar planıyla ilgili bir takım sorunlar, arkasından da bir takım ekonomik sıkıntılardan ötürü, 3 odanın ortak bina yapma kararı iptal edildi. Odalar, kendisi ayrı ayrı bina yapma kararıyla devam ettiler. Sanayi Odası da parsel olarak kendisine ayrılan bu alanda çok ivedi olarak yeni bir bina elde etmek adına Şenel Mimarlık’tan proje talep etti. Biz çok hızlı bir şekilde, önceki projeden gelen tecrübemizle birikimimizle, Sanayi Odamızın ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte binayı projelendirdik. Hızlı bir ihale süreci ve akabinde yapım süreciyle bugün açılışına tanık olduğumuz binayı elde etmiş olduk. Umarım Denizli sanayisine, üretimine, Denizli’ye katma değer elde edilecek pek çok ortama da ev sahipliği yapar. Binanın bizim projemizin olması, çok gurur verici. Denizli’nin böyle bir binaya sahip olması ve Denizli’ye böyle bir binanın kazandırılması daha çok gurur kaynağıdır. 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER