DENİZLİ, 'SIFIR ATIK PROJESİ' İÇİN KOLLARI SIVADI

DENİZLİ, 'SIFIR ATIK PROJESİ' İÇİN KOLLARI SIVADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde uygulanmaya başlayan ‘Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık’ projesinin yaygınlaştırılması için başlatılan çalışmalar Denizli’de bilgilendirme semineri ile başladı.

‘Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık’ projesi Denizli’de de hayata geçiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın destek verdiği projeye Denizli de dahil oldu. Dedeman Park’ta gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına; Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, STK üyeleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Seminerde Sıfır Atık Yönetim Şube Müdürü Hülya Çakır ve Zeynep Özbek’te yapılan çalışmalar ve yapılması gerekenlerle ilgili bilgi verdi.

“ATIK İNSANLARIN TÜKETİM HIZINA YETİŞEMİYOR”
‘Sıfır Atık Projesi’ kapmasında Denizli’de bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, “ 21. Yüzyıl dünyasında çevre olgusu; enerji, ekonomi, kalkınma, su kaynakları, sağlık, tarım ve gıda başta olmak üzere hayatımızın her safhasını etkileyen bütünsel yaşam boyutunda ele alınması gereken bir konudur. Çevreyi korumak ve kirlilikle mücadele konusunda ortaya konulan bu politika ve stratejiler mevcut ekonomik sistemde sürdürülebilir kalkınmayı ve ekonomiyi destekleyen, yatırımları teşvik eden ve istihdamı arttıran bir doğrultuda olmak zorundadır. Atık artık insanların tüketim hızına yetişemez hale gelmiştir. Avrupa Birliği verilerine göre 28 Avrupa Birliği ülkesinde 2012 yılında üretilen 2,3 Milyar ton atığın yarısı düzenli depolama sahalarında bertaraf edilmiştir. Geri kalanı ise geri kazanılmış ve dönüştürülmüştür” ifadelerini kullandı.

“BU KONULARDA HASSAS OLMAMIZ GEREKİYOR”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “ Çok faydalı bir iş için burada toplanmış bulunuyoruz. Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde hız kazandırılan ‘Sıfır Atık Projesi’ çok önemli. Öncelikle bu konuyu ülkemizin gündemini getirdiği için çok teşekkür ediyorum. Ülkemizde ve dünyada sonsuz, hızlı bir üretim gerçekleşiyor. Ambalaj sanayi bütün sektörlerin önüne geçmiş durumda.  Ürünün değeri ambalaj değerinin neredeyse altında, böyle bir dünyada yaşıyoruz.  Ayrıca tüketim konusunda da çok hızlı gidiyoruz. İster plastik, ister metal olsun bunların hepsi bizim milli değerimiz. Bunları ayırdığımız zaman belki de sıfır masrafla ekonomiye katabileceğimiz değerlerden bahsediyoruz. Ama bizler çöpe atıyoruz. Denizli’de katı atık depolama sistemimiz var. Bu konularda hassas olmamız gerekiyor. Denizli’yi baz alırsak çok başarılıyız. Bir pilin toprağa verdiği zararı kazanmak çok zor. Evlerde döktüğümüz yağlar suya, kanalizasyona karışıyor. Büyük zararlar veriyor. Plastik 500 yıl boyunda yok olmuyor. Dikkatli olmamız gerekiyor. Bu projede emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSE YAŞANACAK DÜNYA KALMAYACAK”
Projenin çok önemli olduğunu ve hayırlı bir iş yapıldığını söyleyen Denizli Valisi Hasan Karahan, “ Projeyi gerçeği dönüştürmemiz gerekiyor. Bu şekilde devam ederse yaşanacak bir dünya kalmayacak. Bizler kadim bir medeniyetin temsilcileri olarak dünyaya farklı şeyler söylememiz gerekirdi ama herkesin yaptığını yapmaya devam ediyoruz. Maalesef batıya laf söylüyoruz ancak bizlerde onlardan farklı hareket etmiyoruz. Bugün çok anlamlı bir gün. Türkiye çapında böyle bir seferberlik başlatılmasını çok doğru buluyorum. Potansiyelimiz var bunu ortaya çıkalım. Yanlışlıklarda var ancak iyilikleri daha çok ön plana çıkarmamız lazım. Umarım bu proje hayırlı olur” diye konuştu.

İBRAHİM ALAYONT

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER