DENİZLİ SINIRINDA 9 TÜRDE 925 YABAN HAYVANI SAYILDI

DENİZLİ SINIRINDA 9 TÜRDE 925 YABAN HAYVANI SAYILDI

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Mahmut Temel, Afyonkarahisar ve Denizli kentleri sınırları içerisinde yer alan “Akdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında” her yıl olduğu gibi bu yıl da yaban hayvanı etüt envanter (izleme ve sayım) çalışmalarının yapıldığını kaydetti. Buna göre parkta 9 türe ait toplam 925 yaban hayvanı izlenerek sayıldı. 

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Bölge Müdürü Mahmut Temel, çalışmanın yaban hayatının yönetimi açısından önemli olduğunu ifade etti. Temel, “Sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi açısından yaban hayvanlarının sürü büyüklükleri, birey sayısı, bunların yaş ve cinsiyet durumları ile sürüleri tehdit eden durumların ortaya konulması bu tür etüt envanter çalışmaları ile mümkün olmaktadır. Alanda yaban hayvanı gözlemi ve sayımı ile akbabadan sincaba, yaban domuzundan kurtlara kadar alanda gözlenen ne kadar yaban hayvanı varsa kayıt altına alınmaktadır. Etüt envanter sonuçlarına bağlı olarak koruma ve kontrol faaliyetleri ile av turizmi organizasyonları için sağlıklı ve bilimsel veriler elde edilmektedir. Bu yıl yaban hayvanı envanter çalışmaları 250 bin dekar olan Akdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında 6-10 Kasım 2017 tarihleri arasında 8 mühendis, 6 orman muhafaza memuru ve alanı tanıyan 20 yöre köylüsünün katılımıyla yapılmıştır. Yapılan envanter çalışması sonuçlarına göre 9 türe ait toplam 925 yaban hayvanı izlenerek sayılmıştır” dedi.

HAYVANLAR “FOTOKAPAN” İLE GÖRÜNTÜLENDİ
Yapılan sayıma göre parkta 48 erkek, 185 dişi ve 6 yavru olmak üzere toplam 239 geyik, 148 yılkı atı, 501 domuz, 10’nar tane keklik ve tavşan, 5’er tane kurt ve akbaba, 4 kartal ve 3 keklik olduğu kaydedildi. Sayım esnasında “Fotokapan” diye adlandırılan kameranın görüntülerine takılan hayvanlar ise şirinlikleri ile dikkat çekti. Görüntülerde iki geyik ile birlikte tavşan ve aralarında yavrularında bulunduğu yaban domuzu sürüsü dikkatlerden kaçmadı. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER