Denizli SMMM’de mali tatil başladı

Denizli SMMM Odası Başkanı Adnan Selçuk, Mali tatilin başlaması nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Mali Tatil, bu yıl, 2 – 20 Temmuz 2019 tarihleri arasında uygulanacak. Mesleki açıdan büyük bir kazanım olan Mali Tatil, uygulamada meslek camiası için yetersiz kalmaktadır.” dedi.

Denizli SMMM’de mali tatil başladı

Denizli SMMM Odası Başkanı Adnan Selçuk, Mali tatilin başlaması nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Başkan Selçuk, “28.03.2007 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Mali Tatil, bu yıl, 2 – 20 Temmuz 2019 tarihleri arasında uygulanacak. Mesleki açıdan büyük bir kazanım olan Mali Tatil, uygulamada meslek camiası için yetersiz kalmaktadır.” dedi.

Çok yoğun bir çalışma takvimi ve bir o kadar da ağır bir iş yükü altında mesleklerini icra ettiklerini söyleyen Denizli SMMM Odası Başkanı Adnan Selçuk, Mali Tatil hakkında şunlar söyledi:

“Muhasebe camiasının yaz aylarında bir nebze olsun dinlenmesine, kendisine, ailesine ve sevdiklerine zaman ayırmasına imkân sağlamak amacıyla ihdas edilen Mali Tatil, ilk çıktığı haliyle bile yetersiz ve büyük eksiklikler içerirken, günümüze kadar yapılan birçok değişiklik ve güncelleme ile bugün tamamen amacından sapmış ve uzaklaşmıştır. Üst Birliğimiz TÜRMOB, Odalarımız ve meslek camiası olarak, yasanın çıktığı ilk günden itibaren eksikliklerinin giderilmesi ve uygulanabilir bir hale getirilebilmesi için eleştiri, görüş ve önerilerimizi ilgili makamlara ilettik. İletmeye de devam edeceğiz. Bugüne kadarki yoğun çabalarımız dikkate alınmadığı gibi, yapılan yanlışlarla yasa tamamen uygulanabilir olmaktan çıkmıştır. Bugünkü haliyle mali tatilin biz meslek mensuplarına, mali idareye ve ekonomi dünyasına hiçbir olumlu katkısının olmadığını düşünüyorum. Adı Mali Tatil olan ancak fiilen uygulanamayan, eksik kalan, amacına hizmet etmeyen bir yasanın varlığı da bizler için bir anlam ifade etmiyor. Gerçek anlamıyla uygulanabilir bir mali tatil tüm meslektaşlarımızın en doğal ve en öncelikli haklarından birisidir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada her platformda sorunlarımızı dile getirecek ve çözüme kavuşturulması için elimizden gelen bütün gayret ve çabayı göstereceğiz. Mali tatilin gerçekçi ve yaşanılabilir bir şekle kavuşturulması büyük muhasebe camiasının en büyük dileği ve önceliklerindendir.”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER