Denizli Son Duayenini Kaybetti

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşları arasında bulunan Abalıoğlu Grubu’nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever işadamı Orhan Abalıoğlu, 3 Mart Pazar günü hayata veda etti. Orhan Abalıoğlu’nun cenazesi, 4 Mart 2019 Pazartesi günü Denizli’de Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camii’nde ikindi namazına müteakip kaldırılacak.

Denizli Son Duayenini Kaybetti

İş dünyasının duayen işadamlarından ve eğitim kurumları için yaptığı bağışlarla tanınan Abalıoğlu Holding kurucusu Orhan Abalıoğlu 84 yaşında hayata veda etti. 4 çocuk babası, 9 torun sahibi Orhan Abalıoğlu, tedavi gördüğü Denizli Özel Sağlık Hastanesi’nde 03 Mart 2019 günü sabaha karşı saat 03:30’da vefat etti. Denizli, Ege Bölgesi ve Türkiye Orhan Abalıoğlu’nu, iş insanı kimliğinin yanında; yaptırdığı eğitim kurumları ile okullar ve hayırsever kişiliğiyle tanıyor.

Denizlili hayırsever iş insanı ve iş dünyasının son duayenlerinden Orhan Abalıoğlu tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Kurduğu Abalıoğlu Yem ve Tavukçuluk, Lezita gibi şirketler Türkiye’nin önde gelen kuruluşları arasına giren Orhan Abalıoğlu Ülkenin bir çok bölgesinde ticari faaliyet yürüten bir holding oluşturdu. Denizli iş dünyasının temel taşlarından merhum Cafer Sadık Abalıoğlu’nun da yeğeni olan ve birlikte çalışan Orhan Abalıoğlu’nun cenazesi 04 Mart 2019 Pazartesi günü ikindi namazına müteakip Pamukkale Üniversitesi Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camii ve Külliyesi’nde kılınacak cenaze namazı sonrası Asri Mezarlık’ta son yolculuğuna uğurlanacak.

TÜRKİYE’NİN İLK ÖZEL SEKTÖR YEM FABRİKASINI KURDU

Orhan Abalıoğlu, Türkiye’nin  ilk özel sektör yem fabrikasını kurarak Türkiye ekonomisi açısından önemli bir başarıya imza attı. Orhan Abalıoğlu’nun 50 yıl önce Denizli’de kurduğu fabrika ile yem sanayine adım atan Abalıoğlu Grubu, daha sonra Biga, Polatlı, Mersin, Samsun, Turgutlu, Konya ve Burdur fabrikalarıyla büyüdü. Grup, yem sanayiinde sektör lideri olarak Anadolu’da ekonominin ve istihdamın gelişimine katkıda bulunuyor. Orhan Abalıoğlu’nun vizyonu doğrultusunda girişimcilik ve sanayicilik faaliyetlerini ileriye taşıyan Abalıoğlu Grubu, 1969 yılında Denizli’de kurulan yem fabrikasının ardından tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerindeki girişimleriyle büyümesini sürdürdü. Abalıoğlu, 2006 yılında gıda sektörüne adım atarak Lezita markası ile Türkiye’nin en modern et entegre tesisini ülkemize kazandırdı. Piliç eti ve ileri işlenmiş et üretimiyle faaliyetlerine başlayan Lezita, günde yaklaşık 400 bin adet piliç işleme kapasitesine ulaştı. Abalıoğlu Grubu tarafından, 2009 yılında ekonomiye kazandırılan Lezita Balık, balık yemi ve balık üretimi ve işlenmesi alanlarında faaliyet gösteriyor.

ORHAN AMCANIN ŞİRKETLERİ İSO 500’İN İLK 100’ÜNDE

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralamasına 2007 yılında 219’uncu olarak giren Abalıoğlu Grubu, 2018 yılı itibariyle 53’üncü sırada bulunuyor. Grup, Ege Bölgesi’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında ise 5’inci sırada yer alıyor. Orhan Abalıoğlu, Türkiye’nin lider kuruluşlarından biri olan grubun başarı öyküsünü şöyle özetliyordu: “Bir avuç arkadaşımla Denizli’deki ilk fabrikamızda ürettiğimiz yemleri, çuval çuval arabamın bagajına atıp, kahve kahve dolaşarak satmaya çalıştığımız günlerden bugüne geldiğimizde Abalıoğlu, iki bini aşkın çalışanı ile pazar lideri olduğu yemin dışında tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerinde sürdürdüğü faaliyetlerle ülkemizin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alıyor.”

BİR EĞİTİME DESTEK  AŞIĞIYDI

Hayırsever kimliğiyle bilinen Abalıoğlu eğitim, çevre ve kültür gibi birçok toplumsal sorumluluk alanında da çalışmalar yaptı. Orhan Abalıoğlu öncülüğünde kurulan ABALIOĞLU YEM İlköğretim Okulu, Orhan Abalıoğlu Endüstri Meslek Lisesi, Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Necla-Ergun Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Filiz Abalıoğlu Anadolu Lisesi, Oya-Ender Abalıoğlu Anadolu Lisesi, Pınar-Baha Abalıoğlu Anadolu Lisesi ile birçok öğrenciye çağdaş eğitim imkanı sunuyor. Orhan Abalıoğlu, eğitimin yanı sıra kültür ve çevre alanında da Abalıoğlu Yem Korusu, Abalıoğlu Hatıra Ormanı, Denizli Horozu Koruma Projesi gibi pek çok sosyal sorumluluk projesine imza atmıştır.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A; “NİHAT BEY’İ BAKAN YAPIN” DEMİŞTİ

Denizlili son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin her fırsatta danıştığı bir duayen isim olan Merhum iş insanı Orhan Abalıoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da yakın bir isimdi. Merhum Abalıoğlu’nun yaptırdığı okullardan Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Denizli’ye 24. kez geldiği 28 Eylül 2013 tarihinde eğitim ve öğretime açılmıştı. Denizli’ye 23 kez gelişinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a; “Eğitime 10 Milyon lira bağış ve 4 okul sözü” veren Abalıoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Merhum Orhan Abalıoğlu ve eşi Cedide Abalıoğlu 7 ay önce de Ankara’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın makamına çıkmış ve Başbakan’ı ziyaret etmişlerdi. Geçen yıl ki; Denizli ziyareti sırasında Başbakan Erdoğan ile 3-4 saat birlikte olan uzun sohbet imkanı yakalayan merhum Orhan Abalıoğlu’nun Başbakan Erdoğan’dan bir de isteği olmuştu. Abalıoğlu, bu görüşmeler sırasında Başbakan Erdoğan’a; “Kendimiz için bir şey istemiyoruz. Denizli için istiyoruz. Bu defa Nihat Zeybekci’yi Bakan yapın” demişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 19:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Allah Rahmet Eylesin

Yusuf Ziya Suna RX CT
Yusuf Ziya Suna RX CT - 2 yıl Önce

Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun

Muray YİĞİT
Muray YİĞİT - 2 yıl Önce

Allah rahmet eylesin mekan cennet olsun

musa bobur
musa bobur - 2 yıl Önce

Allah rahmet eylesin

Hasan inan sapmaz
Hasan inan sapmaz - 2 yıl Önce

AL-LAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN

Şahin kızılkaya
Şahin kızılkaya - 2 yıl Önce

Allah gani gani rahmet etsin böyle insaların rahmeti bol olsun

Yakup şen
Yakup şen - 2 yıl Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Allah yattığı yerde utandırmasın..

ramazan avdal ihlas tan emekli
ramazan avdal ihlas tan emekli - 2 yıl Önce

Allahüteala rahmet eylesin hastane de tanıştık görüşecektik ancak nasip olmadı


SIRADAKİ HABER

banner220

banner221