'DENİZLİ SOSYAL VE KÜLTÜREL BELEDİYECİLİKTE ÖRNEK'

'DENİZLİ SOSYAL VE KÜLTÜREL BELEDİYECİLİKTE ÖRNEK'

ZOLAN; “SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ÖRNEK YEREL YÖNETİMİZ”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ‘2017 Değerlendirme Toplantısında’ yerel yönetim olarak sosyal belediyecilik alanında Türkiye’ye örnek olduklarını söyledi.  Evde bakım hizmeti  ile 200 bakıma muhtaç vatandaşa evde bakım hizmeti verildiğini anlatan Zolan, ayrıca geçen yıl büyükşehirin ilkini düzenlediği kitap fuarı ile önemli bir kültür hizmetine imza attığını da vurguladı.

“200’ÜN ÜZERİNDE İNSANIMIZA EVDE BAKIM HİZMETİ VERİYORUZ”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Meclisi Toplantı Salonu’nda gazetecilerle buluştu. 2017 yılında başlatılan Evde Bakım Ve Evde Sağlık Hizmeti hakkında açıklama yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Hemşiremizle, doktorumuzla, diğer hizmet eden kardeşlerimizle beraber 200’ün üzerinde insanımıza tüm ilçelerimizde bu hizmeti veriyoruz” dedi. Osman Zolan, şunları söyledi: “Hepimizin sonunun ne olacağı belli. Hepimiz bu dünyadan göç edeceğiz. Ama o veda vaktine gelinceye kadar nasıl bir hayat süreceğiz bilmiyoruz. Engelli, yaşlı vazıyette kimsesiz, sahipsiz insanlarımız var. Garantisi yok herkes bu şekilde olabilir. 3 aydır evinin kapısından girilmeyen insanlarımız var. Biz burada başkansak biliyorum ki birisi bir gece aç yatıyorsa; bunun sorumlusu benim. İnsanlar acı çekiyorsa bunun sorumlusu benim. Hepimiz bu dünyaya veda edeceğiz. Veda ederken ‘nereden geldim bu dünyaya, keşke gelmez olsaydım’ demememiz lazım. Onun için kimsesizlere, yardıma ihtiyacı olanlara, yatalak olanlara, engelli olanlara herkese elimizin uzanması lazım. Çalınmadık kapı bırakmamamız lazım. Şartlar gereği 6 aydır yıkanmayan insanlar var. Bizim arkadaşlarımız gidiyor. Her türlü temizliği bakımlarını yapıyorlar. Bizim evine gittiğimiz yaşlı bir teyze arkadaşlarımıza şöyle söylemiş. ‘Ben Azrail ne zaman gelecek, bir an önce gelsin diye kapıdan bakarken; artık sizin geleceğiniz günü sayıyorum. Artık Azrail’i unuttum sizin gelmenizi istiyorum.” İnsanların son nefesinde mutlu, tok, acı çekmeden gidebilmesi çok önemli. Onun için Evde Bakım Ve Evde Sağlık Hizmetlerini başlattık. Hemşiremizle, doktorumuzla, diğer hizmet eden kardeşlerimizle beraber 200’ün üzerinde insanımız tüm ilçelerimizde gerçekleştiriyoruz. Bununla beraber öğrencilerimize burs vermeye devam ediyoruz.” 

“KİTAP FUARI’NIN 2’İNCİSİNİ DAHA GENİŞ KAPSAMLI YAPACAĞIZ”
Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanlığı’nın çalışmaları hakkında konuşan  Başkan Osman Zolan, 2017 yılında ilki yapılan Kitap Fuarı hakkında da bilgiler verdi.  Başkan Zolan, “Kültür projelerimizle ilgili baktığımızda da en önemlisi kitap fuarını 2017’de başlattık. Çok yoğun ilgi gördü gelenler de şaşırdı. O yoğunluğu gördüğümüzde ‘çok geç kalmışız’ dedik. Bu sene biraz daha gelişmiş, büyümüş olarak 2’ncisini yapacağız. Bununla beraber Denizli’de Denizli konulu ne varsa, araştırma ve eser varsa bu kitapları basıyoruz. Şuanda Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları adı altında 139 kitaba ulaştık. Bu yayınlar belki bugün fazla dikkat çekmeyebilir ama 20-30 yıl sonra Denizli ile ilgili bir konuda araştırma yapıldığında kaynak Denizli Büyükşehir Kültür Yayınları diyecekler. En güzel projemizden biriside Genç Denizlili projemiz; Merzeci Değirmeni yıkılmıştı onu ayağa kaldırdık. İçinde kültürle gençliğimizi buluşturduk. Şuanda orada resim, karikatür, sanat, tiyatro gibi birçok sanat alanında etkinlikler, eğitimler veriliyor” dedi. 

10 BİN VATANDAŞIMIZI ÇANAKKALE’YE GÖNDERDİK”
“2017 yılında da 10 bin vatandaşımızı Çanakkale’ye tarihimizi öğrenmek için gönderdik” diyen Başkan Zolan, “Tarihte bu yörede geçen; Miryokefalon Ve Kazıkbeli Savaşları bunların etkinliklerini de ilk defa Denizli’nin gündemine geldi. İlk defa bu etkinliği anmayı gerçekleştirdik. Miryokefalon ve Kazıkbeli Haçlı Seferlerine karşı yapılan savaşlardır. Ecdadımız o Haçlı Seferlerini bertaraf etmiştir. Kazıkbeli 1148 yılında yaşandı. Tam 870 yıl önce hedef belli ama ecdadımız geçit vermemiş. Tabi 15 Mayıs Milli Mücadele Günümüz ayrı güzel o zamanda aynı Denizli. Denizli’nin tarihi çok derin Miryokefalon’a baktığınız zaman ayrı bir güzellik, zenginlik veya değer kahramanlık Kazıkbeli’de, 15 Mayıs’ta öyle. Denizli’ye Fetih’ten sonra düşman postalı değmemiş. Ben bazen ‘Denizli’nin kurtuluş günü ne gün?’ diye sorarım. Çünkü kurtuluş günü yok. Denizli her zaman ülkesini, bayrağını, dirliğine sahip çıkmıştır” şeklinde ifade etti.

“NE İŞ YAPTIYSAK ÖDÜLLERLE TAÇLANDIRDIK”
Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılında elde ettiği ödüller hakkında da bilgiler veren Başkan Zolan, “Türk Dünyası Mimarlar Mühendisler Birliği; sadece Türkiye değil, tüm Türk Cumhuriyetleri arasında Mimar Sinan Ödülleri Yarışması düzenledi. Türkiye’den de 2 şehir ödül aldı. Denizli orada ‘Şehircilik Ödülü’ kazandı. Büyükşehrimize ‘Türk Dünyası Onur Madalyası’ verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, akıllı şehir uygulamaları noktasında ilk 3’te olan iliz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da Akıllı Şehir Uygulamaları Ödülünü aldık. EMİTT Fuarı’ndan Cam Festivali’yle ilgili Yerel Proje Ödülü ve ‘En Etkili Organizasyon Ödülü’ aldık. Sonuçta ne iş yaptıysak ödüllerle taçlandırdık” dedi.

“2017 YILI DOLU DOLU GEÇTİ”
2017 yılının dolu dolu geçtiğini söyleyen Başkan Zolan; “Ben 2017 yılında meclis üyelerime, çalışma arkadaşlarıma, tüm emek veren vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. En büyük teşekkür bu çalışmalar esnasında geleceğimizi hazırlamak ve sıkıntıları ortadan kaldırmak için yoğun çalışma esnasında vatandaşlarımızın sabrını istedik. Çok şükür vatandaşımız bize güvendi, her zaman destek oldu, her zaman sabretti; sabrın desteğin de sonu hep güzellikler oldu. Bundan sonra da güzellikler olmaya devam edecek. Önemli olan Denizli’nin kazanmasıdır. Önemli olan Denizli’nin daha güzele daha iyiye gitmesidir” diye konuştu. 

“2018’DE YENİ BİR ÇOK GÜZELLİĞİN DE ALTINA İMZA ATACAĞIZ”
Geleceğe yönelik yapılan çalışmalarda herkesin her türlü fedakarlığı yapması gerektiğinden söz eden Başkan Zolan, “Biz de başkan olarak yapılması gerekenleri zorlukları hiç düşünmeden yaptık. Üçgen Kavşağımız, Sanayi Köprü Kavşağımız, Hal Kavşağımız, otopark projelerimiz… Altyapısı biten yerlerin üstyapısı da tamamlandığında Denizlimiz başka bir güzelliğe geçecek. Geçmişe baktığımız zaman ne kadar güzellikle yaşadık. 2016’da teleferikten bahsediyorduk. Teleferiği ziyaret eden kişi sayısı 2 milyonu geçti. Şimdi Kayak Merkezi için aynısını konuşuyoruz. Denizli nereden nereye geldi. 2018 yılında da inşallah birçok güzelliklerin altına imza atacağız. Devam eden projelerimizi Allah bize tamamlamayı nasip etsin” şeklinde ifade etti. 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221