DENİZLİ TABİP ODASI’NDAN DR. Ö.Y.’NİN AÇIĞA ALINMASINA TEPKİ

Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Alten, Giresun’da yaşanan; 82 yaşındaki Yusuf Topal’ın ölümü ve Dr. Ö.Y.’nin açığa alınmasıyla sonuçlanan olay hakkında basın açıklamasında bulundu. Dr. Alten; “Sosyal medya ve basında açığa alınan hekime karşı çıkan linç kampanyasına yönelik haberlerin engellenmesi için gereken yapılmalıdır” dedi.

DENİZLİ TABİP ODASI’NDAN DR. Ö.Y.’NİN AÇIĞA ALINMASINA TEPKİ

23 Temmuz 2018 tarihinde Giresun’da talihsiz bir olay yaşanmıştı. 82 yaşındaki Yusuf Topal, evde bakım hizmeti gören eşine ilaç yazdırmak için Aile Hekimliği’ne gitmişti. Dr. Ö.Y.’nin Topal’a hastayı görmeden ilaç yazamayacağını söylemesi üzerine, Topal ve Dr. Ö.Y. arasında tartışma çıkmıştı. Tartışmada doktor, ‘beyaz kod’ sistemini işletmişti. Güvenlik güçleri Topal’ı dışarıya çıkarmış, polise direnen Topal’a ters kelepçe takılmış ve biber gazına maruz bırakılmıştı. 82 yaşındaki adam kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti. Olayın ardından Sağlık Bakanlığı tarafından soruşturma başlatılmış ve Dr. Ö.Y. açığa alınmıştı.

“HEKİMİN REÇETEYİ YAZMAMASI DOĞRU OLANDIR”
Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Alten, olayla ilgili basın açıklaması düzenledi. Denizli Tabip Odası’nda düzenlenen açıklamada Dr. Alten; “Merhum Yusuf Topal’ın ailesine başsağlığı diliyor, üzüntümüzü dile getiriyoruz. Hasta muayene edilmeden, görülmeden ilaç yazılması, rapor düzenlenmesi kanunlarımıza göre suç olup, resmi evrakta sahtecilik, kamu kurumu aleyhine nitelikli dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma eylemi olarak tanımlanmaktadır. Hasta yakınına yardım, iyi niyet gibi nedenlerle bu uygulamayı göz ardı eden hekimler hakkında soruşturmalar açılıp, disiplin, para ve hapis cezası ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu nedenle hasta yakınına hekimin hastayı görmeden reçete yazmasını istemesi kanunen suç olup, burada hekimin reçeteyi yazmaması doğru olandır” ifadelerini kullandı.

“HEKİM HAKKINDA SOSYAL MEDYADA LİNÇ KAMPANYASI BAŞLATILDI”
Dr. Alten sözlerine şöyle devam etti: “Sağlık Bakanlığı görevi başındaki hekim ve sağlık personelinin çalışmasını engelleyen, hakaret ve şiddet uygulayan hasta ve yakınlarına karşı güvenlik güçlerinden yardım isteme sistemi olan ‘beyaz kod’ uygulamasını başlatmıştır. Bu uygulama hekim kendini koruyamayacak duruma geldiğinde işletilen ve uzun bürokratik işlemler gerektirdiğinden bunu talep eden hekimi de bunaltan ve bu nedenle de çok zorda kalmadan başvurulmayan bir sistemdir. Nitekim Giresun’da da hasta yakını 08:45’te polikliniğe gelmiş kendisine hasta olmadan kanunlara göre ilacın yazılamayacağı belirtilmiş saat 11:00’da hasta yakınıyla iletişim sonlandırılamayınca beyaz kod işleme konulmuştur. Sistemin işlemesi sonucu sağlık merkezine gelen polisler Yusuf Topal’ı dışarıya çıkarmış olup sağlık merkezi dışında gelişen olaylarla hekimin ilişkisi olmamaktadır. Yasa ve mevzuatların emrettiği kuralları uygulayan meslektaşımız hasta olmadan reçeteyi yazmadığı ve korunma ihtiyacı ile beyaz kodu işlettiği için basın ve sosyal medyada suçlu ilan edilerek linç kampanyası oluşturulmuştur. Ardından Sağlık Bakanlığı kendi koyduğu yasa ve mevzuatı uygulayan hekimini açığa alarak cezalandırmıştır.”

“DR. Ö.Y. GÖREVİNE İADE EDİLMELİDİR”
Bu tutumun son dönemlerde giderek artan sağlıkta şiddet ortamını daha da körüklediğini belirten Dr. Alten; “Sonuç olarak Dr. Ö.Y. görevine iade edilmelidir. Sosyal medya ve basında hekime karşı çıkan linç kampanyasına yönelik haberlerin engellenmesi için gereken yapılmalıdır” diye konuştu.

“MEVZUATTA DÜZENLEME YAPILMALI”
Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nda taleplerini dile getiren Denizli Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Gökçe; “Mevzuatta düzenleme yapılmalı. Vatandaşın eğer hastayı görmeden ilaç yazdırma gibi bir hakkı varsa buna bir düzenleme getirilsin. Bizler de rahatlayalım. Ancak böyle bir şey tıbben mümkün değil. Hastayı görmeden yazdığınız her ilaç oluşacak komplikasyonlara zemin hazırlıyor. Bunun üzerine hiç görmediğimiz hastalarda, özellikle yaşlılarda organ yetmezliklerine kadar giden hastalıklara yol açabiliyor. Aile hekimleri olarak hastamıza sahip çıkmak istiyoruz. Vatandaşlardan da anlayış bekliyoruz” dedi.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER