Denizli tekstil sanayisi duayenini kaybetti

Denizli'de tekstil sektörünün önemli isimlerinden olan Ali İhsan Kasapoğlu, yaşlılığa bağlı nedenlerle 86 yaşında hayatını kaybetti. Merhum Kasapoğlu, Müftü Ahmet Hulusi Efendi Cami'nde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Denizli'de tekstil sektörünün önemli isimlerinden olan Denteks ve Organize Sanayi Bölgesi’nin kurucuları arasında yer alan Ali İhsan Kasapoğlu, 86 yaşında hayata veda etti. Kasapoğlu'nun yaklaşık iki aydır yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı Servergazi Devlet Hastanesi'nde tedavi gördüğü öğrenildi.  Oğlunu geçtiğimiz temmuz ayında toprağa veren 86 yaşındaki Kasapoğlu'nun ölümü, Denizli iş dünyasını da yasa boğdu.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Duayen iş insanı merhum Kasapoğlu için Pamukkale Üniversitesi Yerleşkesi’nde bulunan Müftü Ahmet Hulusi Efendi Cami'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene; Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdukladir Uslu, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı, Hacı Şerif’in sahibi Necip Helvacı, iş insanları, merhum Kasapoğlu’nun ailesi ve yakınları katıldı. İş insanı Kasapoğlu, kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlık'ta toprağa verildi.

EN ZENGİNLER LİSTESİNDEYDİ

İşadamı Ali İhsan Kasapoğlu'nun 1978 yılında 22 ortaklı anonim şirket olarak kurduğu Denteks, kısa sürede büyüdü ve Türkiye çapında isim yaptı. 2001 krizinin ardından tekstil sektörünün dışında yatırım yapma kararı alan Kasapoğlu, oğulları aracılığıyla gıda ve perakende sektöründe karar kıldı. Denizli'nin en köklü tekstil fabrikası haline gelen Denteks, AVM ile mağazalar zincirini kurdu. Ekonomist Dergisi'nin yaptığı bir araştırmada Ali İhsan Kasapoğlu, 1999 yılında en zenginler listesinde 91'nci sırada yer aldı. Oğulları Kemal ve Ceyhun'la birlikte işletmesinin başında olan Ali İhsan Kasapoğlu, 2005 yılında alışveriş merkezi işine girdi. Denizli'nin ilk büyük alışveriş merkezi olan Marketix'e 10 milyon dolar yatırım yaptı. Akhan Yolu üzerinde 24 Eylül 2005'de faaliyete açılan Marketix'te buz pateni, 6 sinema salonu, yiyecek içecek bölümleriyle, en büyük tek katlı alışveriş merkezi ortaya çıktı. 650 kişiye istihdam sağlandı. Beş yıl içinde Ege Bölgesi'nde alışveriş merkezleri zinciri kurmak için 200 milyon dolarlık yatırım yapılması öngörülmüştü. Ancak Denteks ile birlikte Marketix de battı.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 17:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adnan arslan pınarkent,den
Adnan arslan pınarkent,den - 2 yıl Önce

Mevla Rahmet eyleye amin

SIRADAKİ HABER