Denizli Tekstili’nin Duayen İsmi Esat Sivri’nin vasiyeti yerine getirildi

Tatil için gittiği Aydın’ın Didim İlçesi’nde geçirdiği mide kanaması sonrası hayatını kaybetmesinin ardından Denizli tekstilinin duayen ismi Esat Sivri’nin vasiyeti yerine getirildi. 2000’li yılların başında başlattığı ‘Laodikya Seni Çağırıyor’ kampanyası ile Türkiye ve Dünyanın dikkatlerini Laodikya’ya çeken Sivri için antik kentte cenaze töreni düzenlendi.

Denizli Tekstili’nin Duayen İsmi Esat Sivri’nin vasiyeti yerine getirildi

Denizli tekstil sektörünün duayen ismi Esat Sivri, tatil için gittiği Aydın’ın Didim İlçesi’nde geçirdiği mide kanamasının ardından hayata veda etti.

86 yaşında hayata veda eden merhum Sivri için, 2001’de başlattığı ‘Laodikya Seni Çağırıyor’ kampanyası ile Türkiye ve Dünyanın dikkatlerini Laodikya’ya çeken antik kentte cenaze töreni düzenlendi.

Törene; Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Loadikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Denizli tekstil sanayinin amiral gemisi DEBA’nın kurucusu Esat Sivri’nin eşi Sevgi Sivri ile kızları; Berrin Sivri ve Bilge Başöz, Sivri’nin torunları, yakınları ile Laodikya kazı hayatindekiler katıldı.

“BABAM DENİZLİ'YE VE LAODİKYA’YA GÖNÜL VERMİŞ BİR ADAMDI”

Törende konuşan Sivri’nin kızı Bilge Başöz, “Babam Denizli'ye ve Laodikya’ya gönül vermiş bir adamdı. Babamdan bana yadigar bir sözü var; ‘Bir elmanız varsa, yarısını başkasıyla paylaşın!’ Bizi bu düsturla büyüttü. Söyleyecek söz bulamıyorum. Çok üzgünüz” diye konuştu.

“LAODİKYA SENİ HİÇ UNUTMAYACAK”

Esat Sivri’nin nasihati üzerinde Laodikya’da cenaze töreni düzenlediklerinin altını çizen Loadikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, “Onun naçiz vücudu son kez bizimle ama ruhu bizi izliyor. Sivri her zaman ‘Bu kazı hiç durmamalı Hoca’ derdi. Şu an bu kazı senin için durdu. Tüm kazı heyeti şuan seninle. Laodikya’nın en kötü günlerinde hep o vardı. ‘Bunu da aşarız, üzülmeyin Hocam’ diyerek hep destek olurdu.

Son kez evinde ziyaret ettiğimde ‘Laodikya bir kitap değil, bir film değil, Laodikya uzun yıllar sürecek bir şey’ demişti. Şimdi biz senin huzurunda saygıyla eğiliyoruz. Laodikya seni uğurluyor. Üzüntümüz tarif edilemez. Kuşların sesini, Laodikya’nın cıvıl cıvıl hareketini çok özleyeceksin sen laodikya’yı hep yaşadın, yaşattın. Laodikya seni hep yaşayıp yaşatacak. Laodikya’yı hizmet etmenin onurunu yaşardın. Laodikya seni hiç unutmayacak. Biz de seni Laodikya olarak çok özleyeceğiz. Ruhun şad, mezarın nurla dolsun, mekanın cennet olsun” dedi.

EVİNE GETİRİLDİ, HELALLİK ALINDI

Laodikya’da düzenlenen törenin ardından duayen sanayici Sivri’nin naaşı, Pamukkale İlçesi’ne bağlı Çamlık Mahallesi’ndeki evine getirildi. Sivri'nin evindeki törene, Denizli Belediyesi eski başkanlarından Ali Aygören ve Ziya Tıkıroğlu da katıldı. Duayen Sanayici Sivri için helallik alınırken, Sivri’nin ailesi ve yakınları gözyaşlarını tutamadı.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER