Denizli Ticaret Odası Yüksek İstişare Kurulu işbaşı yaptı

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, “Yüksek İstişare Kurulumuz, kentimizin akil insanlarından oluşuyor. Kurulumuzun tavsiye kararları, atacağımız adımlarda bize yön vermekle kalmayacak, odamızın hizmet çıtasını da yükseltecektir” dedi.

Denizli Ticaret Odası Yüksek İstişare Kurulu işbaşı yaptı

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) ilk toplantısını gerçekleştirdi. Denizli ekonomisinin nabzını tutan farklı mesleklerden önemli isimleri bir araya getiren kurul, ilk toplantısında şehrin öncelikli gündemi ile tekstil, turizm, sağlık, eğitim, inşaat, enerji, otomotiv ve kablo gibi öncü sektörlerinin yanı sıra ihracatçılarla ilgili önemli konuları ele aldı. DTO Başkanı Uğur Erdoğan, “Yüksek İstişare Kurulumuz, kentimizin akil insanlarından oluşuyor. Kurulumuzun tavsiye kararları, atacağımız adımlarda bize yön vermekle kalmayacak, odamızın hizmet çıtasını da yükseltecektir.” dedi.

DTO YÜKSEK İSTİŞARE KURULU YENİ BİR YAPI

Kurul üyelerini, DTOve YİK hakkında bilgilendiren BaşkanErdoğan, “Yüksek İstişare Kurulumuz, 5174 Sayılı Kanun’la mevzuatımıza giren yeni bir yapıdır.Bu kurulun amacı, sektörlerimiz ile ilgili konuları istişare etmek, şehrimiz ile ilgili konularda görüş ve öneriler oluşturmak, kurulumuzun buradan hareketle oluşturacağı tavsiyelerini ilgili mercilere iletmektir” diye konuştu.DTO’nun 17 bin 108 üyeye ulaştığını ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 5 Yıldızlı A Sınıfı AkrediteOdası olduğunu da hatırlatan Başkan Erdoğan, “Kurumsal yapımızın birimlerinin yanında odamızın bünyesinde faaliyet gösteren iş ve ticaret geliştirme merkezlerimiz de var. Bunlar arasında Kredi Garanti Fonu, Avrupa Birliği İş Geliştirme ve Danışma Merkezi, Ticaret Sicil Müdürlüğü, İhracat Destek Ofisi, KOSGEB Temsilcilik Ofisi, İŞKUROfisi, Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi EBİC-EGE, Moda ve Tasarım Eğitim Merkezi ile Robotik Kodlama Eğitim Merkezi bulunuyor.” diye konuştu.

“TİCARİ HAYATA KATKI SAĞLAYACAK İŞLER YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Göreve geldikleri günden itibaren şehirdeki ticari hayata katkı sağlayacak işler yapmaya çalıştıklarını da vurgulayan Başkan Erdoğan,şunları aktardı: “Denizlimiz açısından son zamanlarda önemli gördüğümüz Avrupa Birliği tarafından fonlanan hibe projemizle, tekstil sektörümüze katkı sağladık. 5 milyon Avro’lukbütçesinin yüzde 100’ü hibeli Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizi faaliyete geçirdik. Bu projemiz için hazırladığımızDenizli Organize Sanayi Bölgemizdeki bin metrekarelik kapalı alanda faaliyetimize başlayacağız. Bunun öncesinde ısı, su ve ses yalıtım kursları düzenledik. Başta kadınlarımız olmak üzere çok sayıda vatandaşımızı mesleki eğitimden geçirdik. Abalıoğlu Meslek Lisesi’nde kurduğumuz atölyemizdeki kaynakçılık eğitimlerimiz de bunlardan biriydi. Bu sayede, insanımız nitelikli iş gücü haline geldi.Yasal zorunluluk getirilen ticari faaliyetlerde, üyelerimizi eğitime tabi tutarak mesleki yeterlilik belgelerini verdik; veriyoruz. Belgelendirme çalışmalarımıza ilk etaptaİkinci El Araç Alım Satımı veGayrimenkul Müşavirliği ile başladık.Göreve geldiğimiz günden bu yana girişimcilik eğitimlerimiz ile 2 bin 650 kişiye eğitim verdik.Bunlardan 330’unun KOSGEB desteğiyle kendi işini kurmasını sağladık. Ayrıca, üyelerimize katkı olsun diye, şehrimizdeki özel hastaneler ile indirim antlaşmaları imzaladık. Öte yandan, özel üniversite ve özel eğitim kurumlarıyla da indirim sağlamaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz.Üyelerimize özel indirimli akaryakıt temini için firmalar ile yaptığımız görüşmelerimizi sonuçlandırmak üzereyiz. Yurt içi kargo taşıma hizmetlerinde, üyelerimize özel indirim sağlamak için de çalışma başlattık.Şehrimizdeki inşaat stokunu ekonomimize kazandırmak için bankalar ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, özel bir kampanya başlatmış bulunmaktayız.”

“DTO, ‘TEK DURAK OFİS’ HALİNE GELDİ”

Ticaret Odası olarak üyelerini yurt içi ve yurt dışı fuarlara götürdüklerini de hatırlatan Başkan Erdoğan, “Bu sayede,üyelerimizin mesleklerindeki gelişmeler ile yeni ürünleri yerinde görüp yakından takip etmelerini ve daha donanımlı hale gelmelerini, böylelikle de sektörlerimizin rekabet gücünü artırmaya çalışıyoruz. Odamızın kaynaklarının tamamını üyelerimizin kullanımına açarak, son 2 yılda Nefes Kredisi olarak 168 milyon TL’lik finans ve destek oluşumuna öncülük ettik. Odamız, 7/24 online çalışmaktadır.Belge hizmetlerimizin üçte ikisi, tahsilatımızın yüzde 53’ü, online gerçekleştirilmektedir. Şirket kuruluşlarında, odamız ‘Tek Durak Ofis’ olarak hizmet vermektedir. Üyelerimiz, tüm işlemlerini artık hiçbir yere gitmeden bizde yaptırabilmektedir. Harç bedelleri, ilan bedelleri ile rekabet kurumu payı,odamızda tahsil edilmektedir. Kayıt sonrası maliye ve sigorta bildirimleri, online olarak odamızca yapılmaktadır. Şirket kuruluşlarında daha önce noterlerde yapılan tüm işlemler, artık odamızda bitirilebilmektedir” diye konuştu.

“ÖNEMLİ BİR SORUMLULUĞU ÜSTLENDİK”

Başkan Erdoğan, sözlerini, Yüksek İstişare Kurulu’nun şehir adına önemli bir sorumluluğu üstlendiğini; eğitimi, iş ve mesleki tecrübesiyle bunun hakkını vererek, güzel işlere imza atacağına inandığını dile getirerek tamamladı. “Yaşça daha genç isimlerin dinamizmi ile daha tecrübeli isimlerin rehberliğini bir araya getirerek, yeni bir sinerji oluşturmaya çalıştık” diyen Başkan Erdoğan, kurul üyelerine kolaylık ve başarı diledi.

BaşkanErdoğan’ın doğal başkanı olduğu kurulda, şu isimler yer aldı:

Uğur Erdoğan

Ceyhan Saldanlı

Ali Atlamaz

Nevzat Özel

Mustafa Semerci

Ozan Katrancı

Oktay Mersin

Mustafa Küçüker

İsmail Gün

M.Kemal Özdemir

Rıdvan Erdemir

Süleyman Kocasert

Bülent İnce

Mesut Aygören

İzzet Serhat Çatalbaş

Zorhan Sancar

Okan Özgür

Erol Akça

Mustafa Kaynak

Faruk İnceoğlu

Osman Aydınlı

Mazlum Bababalım

Nurettin Sert

İlhan Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211