Denizli TKDK İl Koordinatörlüğüne atanan Çınar, personelle vedalaştı

Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevini 8 yıldır yürüten Şakir Çınar, Denizli TKDK İl Koordinatörlüğüne görevlendirildi.

Denizli TKDK İl Koordinatörlüğüne atanan Çınar, personelle vedalaştı

Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevini 8 yıldır yürüten Şakir Çınar, Denizli TKDK İl Koordinatörlüğüne görevlendirildi. Müdür Şakir Çınar, 12 Şubat 2021 Cuma günü enstitümüz toplantı salonunda düzenlediği törenle enstitü personeli ile vedalaştı.

Törende veda konuşması yapan Müdür Çınar, "Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin tensipleriyle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli İl Koordinatörü olarak görevlendirilmem sebebiyle bir doğa harikası olan Eğirdir'e ve sizlere arz-ı veda ediyorum. Bu görevi tevdi eden Sayın Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Kendi evi olarak gördüğü ve 1999 yılından beri görev yaptığı Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde büyük başarılara imza attıklarını dile getiren Çınar, "Ülkemizin konusunda en iyi ekibiyle çalışmaktan dolayı çok şanslıydım; birçok iniş ve çıkışları beraberce yaşadık. Geçen 22 yılın ardından bir parçası olmaktan gurur duyduğum ve her zaman övüneceğim SAREM ailesinin başarılı olması için Rabbime hep duacı olacağım. Yöneticisi olduğum son 8 yıllık süreçte; 2'si uluslararası olmak üzere 3 sempozyum yaptık ve dünyanın değişik coğrafyalarından konusunda en ünlü bilim insanlarını Eğirdir'de ağırladık. Kurumsal kazanımların dışında Eğirdir ve Isparta'nın tanıtımına katkıda bulunduk. Sayısız ulusal ve uluslararası çalıştay düzenleyerek sektörümüzün birçok konusuna çözümler üretmeye çalıştık. Bilhassa Eğirdir kerevitinin markalaşması yönünde girişimlerde bulunduk.
Bilimsel faaliyetlerin yanında enstitümüzün bir eksiği olarak gördüğümüz süreli, hakemli ve bilimsel bir dergi eksikliğini giderdik. 2015 yılında yayın hayatına çıkan LİMNOFİSH bugün ülkemizin en iyi üçüncü su ürünleri dergisi olup limnoloji konusunda yayın hayatına devam eden tek bilimsel dergisidir. Ulusal ve uluslarası indexlerce taranan Eğirdir'e ait olan bu dergiye bugün dünyanın birçok ülkesinden ilimizi hiç görmemiş, ülkemize hiç gelmemiş bilim insanları makaleler göndermektedir. Dergimizin bu seviyeye gelmesinde çok kıymetli danışma ve bilim kurulu hocalarımızın emekleri büyüktür. Kerevit Eğirdir gölünün en büyük ticari ürünüdür ve her zaman Eğirdir'de kerevit varsa Türkiye'de kerevit var dedik. Bu amaçla kerevit konusunda ilk ve tek olan Kerevit Araştırma Merkezini Enstitümüze kazandırdık; Bugün alternatif tıbbın önemsediği Sülük tedavisinde merkez olmak amacıyla kurumumuzda 2015 yılında Tıbbi sülük ünitesi kurduk ve burayı büyüterek Kamu elindeki ülkemizin ilk üretim izinli tesisini Enstitümüze kazandırdık; Araştırma yapmak için cihaz ve donanım açısından yeterli laboratuvarların olması kaçınılmazdı. Bu kapasitenin eksikliğinin giderilmesi için çaba sarf ettik; birçok üniversitede olmayan cihaz ve mekan altyapısını Enstitümüze kazandırdık; Onlarca proje; yüzlerce bilimsel yayın ve burada anlatamayacağımız kadar iş ürettik. En önemlisi eskisinden daha deneyimli ve akademik açıdan güçlü personel yapısına sahip bir SAREM markası oluşturmak için çaba sarf ettik. Çalıştığım bunca süre içerisinde benden desteklerini esirgemeyen aldığım kararlarda arkamda duran Genel Müdürüm Sayın Dr. Nevzat BİRİŞİK başta olmak üzere tüm Genel Müdürlerime, Genel Müdür Yardımcılarıma, Daire Başkanlarıma, Koordinatör arkadaşlarıma minnettarım. Ankara'daki yöneticilerimin verdiği desteğin dışında yerelde bize güç veren, çalışma şartlarımızı kolaylaştıran her zaman önümüzü açan devletin gücünü yanımızda hissetmemizi sağlayan;  Isparta Valimiz Sayın Ömer SEYMENOĞLU'na, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve Isparta Milletvekilimiz Sayın Süreyya Sadi BİLGİÇ'e, Isparta Milletvekilimiz Sayın Mehmet Uğur GÖKGÖZ'e, Isparta Milletvekilimiz Sayın Recep ÖZEL 'e Eğirdir Kaymakamımız Sayın Adem ÇELİK'e, Eğirdir Belediye Başkanımız Sayın Veli GÖK'e Isparta Tarım İl Müdürümüz Sayın Eyüp ADIGÜZEL' e; ve ayrıca önceki dönemlerde görev yapan Sayın Valilerime, Sayın Kaymakamlarıma, Sayın Belediye Başkanlarıma, kamu kurumlarının değerli temsilcilerine ve geçen 22 yıl boyunca ismini buraya sığdıramayacağım dostlarıma kardeşlerime değerli Eğirdirlilere teşekkürlerimi sunuyorum. Ülkemizin yaşadığı bu pandemi sürecinde herkesle yüz yüze görüşmeyi çok arzu ederdim. Rabbim inşallah bu belayı başımızdan alır ve başka baharlarda sarılır kucaklaşırız. Yaptığımız bunca mesaimde istemedense olsa kırdıklarım üzdüklerim mutlaka olmuştur. Burada herkesten helallik istiyor; benim bir hakkım varsa helal ediyorum dedi.
Konuşmanın ardından Enstitü Müdür Yardımcımız Fuat BİLGİN tarafından Müdürümüz ÇINAR’a verdiği hizmetlerden dolayı veda plaketi verildi. Enstitümüz adına müdürümüz Şakir ÇINAR’a yeni görevinde başarılar dileriz." dedi.

Korona virüs tedbirlerinin alındığı tören personel ile veda fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER