DENİZLİ TRAVERTENİ 100 ÜLKEDE BOY GÖSTERİYOR

Türkiye'nin travertenleri ile ünlü beyaz cenneti Pamukkale'den sonra, inşaatların da vazgeçilmez ürünü traverten mermer, bölgedeki taş ocaklarındaki yoğun mesainin ardından yer altından çıkarıldıktan sonra 100 ülkeye ihraç ediliyor.

DENİZLİ TRAVERTENİ 100 ÜLKEDE BOY GÖSTERİYOR

Dünya doğaltaş rezervinin yüzde 35'ine sahip Türkiye, ocak-ağustos döneminde bu sektörden 1 milyar 266 milyon Dolar döviz elde etti. Türkiye'nin renkli ve kaliteli taşları dünyanın birçok ülkesi tarafından tercih edilirken, bunların arasında Denizli'de çıkartılan traverten mermer, önemli yer tutuyor. Türkiye'deki traverten mermer rezervinin yüzde 50'sine sahip kentteki Ballık Boğazı'nda 40 ocak aktif olarak çalışıyor ve bölgedeki taş ocaklarından 100 ülkeye gönderiliyor. Traverten mermer madenlerinde çalışan işçilerin mesaisi de dikkati çekiyor.

40 MADEN OCAĞINDAN YILDA 2 MİLYON TON TRAVERTEN ÇIKARILIYOR
12 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde ve 3 metre kalınlığındaki dev traverten mermer blokları, iş makinesi yardımıyla önce kaynaktan ayrılıyor. Blok taş, daha sonra lastik boyu 1,5 metreyi aşan iş makinesiyle kamyonlara yükleniyor. Fabrikaya taşınan traverten mermer bloklar daha sonra kesilerek plaka haline getiriliyor. Cilalama ve dolgulama gibi işlemlerden geçen plakalar, istenilen ebatta kesilerek satışa hazır hale getiriliyor. Kalitesine göre değişen traverten mermerin metrekaresi ortalama 35 Dolar’a satılıyor. Bölgedeki 40 maden ocağından yılda 2 milyon ton traverten mermer çıkarılıyor.

“DENİZLİ TRAVERTEN MERMERİ DÜNYANIN PRESTİJLİ YAPILARINDA BOY GÖSTERİYOR”
Denizli İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Serter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin maden ihracatının yıllık 5 milyar Dolar olduğunu, bunun da 2,2 milyar Dolar’ını doğal taşın oluşturduğunu söyledi. Türkiye'nin en büyük traverten mermer havzasının Denizli'de olduğunu hatırlatan Serter, şu değerlendirmede bulundu: “Bu bölgede yılda 800 bin metreküp üretim var. Bunun ağırlık birimi karşılığı 2 milyon ton. Denizli traverten mermeri dünyanın prestijli yapılarında boy gösteriyor. Özellikle Ortadoğu ve ABD'deki büyük oteller Türk ürününü tercih ediyor.”


ÇEVRE KONUSUNDA DUYARLIYIZ”
Traverten ocaklarında ve il merkezindeki fabrikalarda 8 bin kişinin çalıştığını vurgulayan Serter, dolaylı istihdamla beraber bunun 10 bine yaklaştığına değindi.

Çevre konusunda da duyarlı olduklarının altını çizen Serter, ocaktaki rezerv bittikten sonra rehabilitasyon yapıldığını, maden çıkan alanların da üzeri toprakla örtülüp ağaçlandırıldığını sözlerine ekledi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211