“Denizli, Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden biri”

‘Turizm Haftası’ dolayısıyla mesaj yayımlayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol; “Denizli coğrafi konumu, doğal ve tarihi güzellikleri, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan sağlık ve termal turizm potansiyeli, marka değere sahip Pamukkale ve antik kentleri ile dört mevsim turist çeken Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden biridir” dedi.

“Denizli, Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden biri”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, 'Turizm Haftası' dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Turizmin ülkelerin ekonomik kalkınmasında ve gelişmesindeki mihenk taşlarından olduğunu belirten Müdür Akyol; “Turizm, dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden biridir. Turizm bilincinin ve farkındalığının topluma kazandırılması amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında ‘Turizm Haftası’ kutlanmaktadır. Ülkemiz tüm alanlarda olduğu gibi turizmde de 2023 hedeflerine doğru sarsılmaz bir irade ve emin adımlarla ilerlemektedir. Marka şehirlerden biri olan Denizlimiz ekoturizmden gastronomiye, arkeolojiden tesisleşmeye, termal kaynaklardan ulaşıma, konaklamadan personel kalitesine kadar attığı her adımda turizm açısından ulusal ve uluslararası arenada öncü bir şehir konumuna gelmeyi amaçlamaktadır. Turizm, hem ülkemiz hem de ilimiz için ekonomik açıdan önemli olduğu kadar stratejik açıdan da büyük önem taşımaktadır. Turizm bilincini tüm topluma yayabilmek için turizmin geliştirilmesi, sadece bu işle uğraşan kesimin değil tüm ülkenin ortak amacı olmalıdır. Hükümetimizin koyduğu 2023 yılı turizm vizyonuna uygun olarak 2023 yılı turizm hedeflerine ulaşmak amacıyla ülke genelinde de Denizlimizde de turizme yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir. Sürdürülebilir turizm ancak tüm kurum ve kuruluşların büyük bir ahenk içerisinde uyumla çalışması ve turizmin doğru şekilde planlaması ile mümkün olacaktır. Bu bakımdan ilimizde turizm potansiyelinin sürdürülebilir bir şekilde yönlendirilmesi ve yönetilmesi için kamu sektörü, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler giderek daha fazla ortak çalışmalara imza atmaktadır. Paydaşlarımızla birlikte ilimizin turizm faaliyetleri ve tanıtımı için ortak akıl, koordinasyon ve işbirliği ile çalışmaktayız” dedi.

“TÜRKİYE; DÜNYADA EN ÇOK TURİST AĞIRLAYAN İLK ON ÜLKE ARASINDA”

Müdür Akyol, şunları aktardı: “Denizli’de mevcut turizm faaliyetinin en önemli eksenini turizmimizin amiral gemisini olan Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ve Laodikya Antik Kenti ile birlikte köklü kültürel tarihimiz ve eşsiz doğamız oluşturmaktadır. Buradaki en önemli husus, doğamızı ve tarihi mirasımızı koruyarak turizm faaliyetlerini devam ettirirken mevcut turizm faaliyetlerimize alternatif turizm faaliyetleri eklenmesi ve bu faaliyetlerin tüm şehri kapsayarak 12 ay sürecek turizm potansiyeli oluşturması olacaktır. Türkiye; turizm sektöründeki tecrübesi, doğal ve kültürel kaynaklarının çeşitliliği ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim tarihi ve üstün hizmet kalitesi sayesinde, uzun yıllardır dünyada en çok turist ağırlayan ilk on ülke arasında yer almaktadır. Denizli ise coğrafi konumu, doğal ve tarihi güzellikleri, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan sağlık ve termal turizm potansiyeli, marka değere sahip Pamukkale ve antik kentleri ile dört mevsim turist çeken Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden biridir. 2020 yılı mart ayında gerçekleştirdiğimiz ‘Turizm Çalıştayı’ sonrasında ‘Dijitalleşme yoluyla Denizli ismini dünya çapında herkese tanıtmaya devam’ mottosundan hareketle çalışmalarımıza başlamıştık. Şimdi artık yaptığımız bu çalışmaların meyvelerini toplamaya başladık. Özellikle ‘ziyaretçi ekonomisi’ ve ‘dijital görünürlük’ faaliyetleri ile Denizlimizi kültürüyle, doğasıyla, tarihiyle, yöresel yemekleriyle, gelenek ve görenekleriyle, arkeolojiye kazandırılacak alanları ve müzeleriyle ön plana çıkarmaya ve ‘Denizli’ ismini sadece travertenler veya antik kentlerle değil aynı zamanda termal ve sağlık turizmi, ekoturizm, inanç turizmi, yayla turizmi ve kayak turizmi gibi alternatif turizm çeşitleriyle de çok yönlü olarak hem ülke hem de dünya çapında herkese tanıtmaya devam etmekteyiz. 2022 yılı turizm sezonu için, Pamukkalemiz ve şehrimize gelecek turist sayısının 2019 yılının turizm verilerinde olduğundan daha yüksek rakamlara ulaşacağı bir dönem temenni eder, bu turizm sezonun Denizlimize ve tüm ülkemize bereket ve hareket getirmesini diler, Turizm Haftası'nı kutlarım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER