Denizli Ülkü Ocakları kültürüne sahip çıkıyor

Ülkü Ocakları Denizli İl Başkanlığı tarihi yapılar için kollarını sıvadı. Acıpayam İlçesi’ne bağlı Karahöyük Pazarı ve Gölcük’teki tarihi Yukarı Gölcük Camisi’nde incelemelerde bulunan Ülkü Ocakları Başkanı Murat Aydınlı, tarihi yapılar için restore kararı aldıklarını belirtti.

Denizli Ülkü Ocakları Başkan Yardımcısı Serhat Çıralı, Ülkü Ocakları Başkanı Murat Aydınlı ile birlikte Acıpayam İlçesi’ne bağlı Karahöyük’te bulunan tarihi Karahöyük Pazarı ve Gölcük’teki tarihi Yukarı Gölcük Camisi’nde incelemelerde bulundu. Başkan Aydınlı incelemelerin ardından Karahöyük Pazarı ve Yukarı Gölcük Camisi’nin tarihi dokusu bozulmadan restore edilerek gelecek nesillere aktarılması kararı aldı.

Karahöyük Pazarı hakkında açıklamalarda bulunan Denizli Ülkü Ocakları Başkan Yardımcısı Serhat Çıralı; “Kültür mirasımız Karahöyük Pazarı antik İpek Yolu üzerinde kurulu. Çarşamba günü geniş çayırlıkta çoğunlukla hayvan alım satını pazarıydı.  Ertesi günü İşgan Pazarı vardı. Bu pazarda Yumrutaş Dedesil arasındaki çayırlıkta kurulurdu. Daha çok tahıl ve hububat pazarıydı.  Bu pazarlar antik İpek Yolun’un (yöre halkının ‘Uluyol’ dedikleri taş döşemeli yol) önemini yitirmesi ve kullanılmaz hale gelmesiyle zamana yenik düştü.  Denizli'nin Acıpayam İlçesi, Karahöyük Mahallesi'nde 1970 yılına kadar kurulan günümüzde artık var olmayan bir pazardır. Karahöyük Mahallesi, höyük yerleşmesi ile eski Tunç Çağı’ndan eskilere giden bir yerleşim yeridir. Roma döneminde yerleşimin adı Themisenion olarak bilinmektedir. Karahöyük Pazarı Osmanlı kayıtlarında I5. Yüzyılda var olduğu bilinmektedir. Denizli-Burdur ve Denizli-Burdur-Gölhisar-Antalya ve güneye giden Çameli-Fethiye yol kavşağında bulanan Karahöyük, coğrafi olarak önemli bir merkezdir. Çevresinde bulunan Acıpayam Ovası ait şimdi ekili ve dikili alanlar bundan 50 yıl öncesinde hayvan yetiştiriciliğine uygun geniş otlak arazilerdi” dedi.

“BAKIMA MUHTAÇ”

Tarihi Karahöyük Pazarı’nın bakıma muhtaç olduğunu ifade eden Çıralı; “Karahöyük Pazarı’nın hayvan pazarı olarak nam salması için ekolojik çevrenin rolü büyüktür. Karahöyük Mahallesi’nin güney doğusunda bulunan eski Karahöyük Pazarı’nda birisi 180, diğeri 125 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde satış loncaları vardı. Karahöyük Pazarı çevrede en büyük hayvan pazarı olarak bilinse de diğer tüm pazar mallarının alım ve satım işleri gerçekleştirilmekteydi. Zamanla göçerlerin hayvanlarının piyasaya sürüldüğü hem etlik hem de kullanım amaçlı hayvanların satıldığı yörenin en büyük hayvan pazarı haline geldi ve bu adla anılır oldu. Ancak 80'Ii yılların başında köyde meydana gelen hayvan hastalığı yüzünden hayvan pazarı üç ay kapalı kaldıktan sonra tekrar açıldı. Ne var ki kısa bir süre sonra köyde hayvan hastalığının yeniden görülmesi üzerine hayvan pazarı bu defa altı ay kapatıldı. Bu kadar uzun bir süre kapalı kalan hayvan pazarının Acıpayam Pazarı’nda kurulmaya başlamasıyla Karahöyük Pazarı da gün geçtikçe potansiyel kaybetmeye başlamasıyla tarihe gömüldü. Hem zamanın şartlan gereği hem de bir kısım yöre halkının bilinçsiz kullanması ile birlikle bugün Karahöyük Pazaryeri ne yazık ki bakıma ve restorasyona muhtaç bir konuma gelmiştir” diye konuştu. 

“YUKARI GÖLCÜK CAMİSİ RESTORE EDİLMELİ”

Yukarı Gölcük Camisi’nde de incelemelerde bulunan Çıralı; “Yukarı Gölcük Eski Mezarlığı’nın içinde yer alan camii; tek mekanlı moloz taş örgü sıvalı, kırma çatılıdır. Ön cephede üç ahşap sütunla son cemaat yeri oluşturulan camiye ahşap bir giriş kapısıyla girilmekte olup, girişin hemen doğusunda küçük bir mihrap yer almaktadır. Cami kare planlı, ahşap, düz tavanlı, ahşap tabanlıdır. Mihrap duvarında perde motifli bir mihrap, batı duvarında ahşap minber ile doğu tarafında ahşap bir vaaz kürsüsü yer almaktadır. Mihrabın üç kenarı eski yazı bezemeyle, mihrap duvarının tamamı ise yazı ve resimlerle bezelidir. Caminin duvarlarında vazo içinde çiçek motifleri, madalyon içinde eski yazı betimlemesi, cami, minare betimlemeleri yer almaktadır. Ahşap kadınlar mahfili sonradan eklenmiş olup, duvarlardaki yazı ve resimler kesilmiştir. Cami süslemelerinde mavi, kırmızı, siyah, yeşil renkleri kullanılmıştır. 18.yy sonu 19.yy başlarına tarihlenmektedir. Acıpayam İlçesi, Gölcük (Kasabası) Mahallesi'nde yer almaktadırlar. Yukarı Mahalle Eski Mezarlık’ta; Gölcük Mahallesi’ni kuran ağaların bulunduğu tespit edilmiştir. Mezar taşlarında H. 1203 tarihi okunabilmektedir. Mezarlıkta halen gömü yapılmakta olup, ‘Mezarlık Siti’ olarak koruma altına alınmıştır. Gerek çizilen motifleriyle gerekse ince detaylı işçiliğiyle göz dolduran bu tarihi kültür mirası, şu an bakım ve restorasyon yapılmayı beklemektedir. Bu iki tarihi mirasa sahip çıkılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER