Denizli Valiliği'nden maske kararı!

Vali Ali Fuat Atik başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde; ^toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşları hariç olmak üzere diğer tüm kapalı alanlarda maske zorunluluğu uygulamasının sona erdirilmesi kararı alındı.

Denizli Valiliği'nden maske kararı!

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında, Kovid-19 tedbirleri hususunda olağanüstü toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada; “Korona virüs salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar; salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan Genelgeler ve İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurul kararları ile hayata geçirilmiştir.

Salgınla mücadele sürecinde en önemli etkenler arasında yer alan maske kullanımına dair usul ve esaslar salgının son dönem seyri ve Sağlık Bakanlığı’nın önerileri göz önünde bulundurularak, İçişleri Bakanlığı’nın 04.03.2022 tarihli ve 25940 sayılı Genelgesi ile yeniden düzenlenerek açık alanlarda maske kullanım zorunluluğu kaldırılmıştı. Sağlık Bakanlığının 26.04.2022 tarihli ve E-13588366-149-581 sayılı yazısında; ‘Pandeminin geldiği noktada, salgının etkisinin azalması, aşılamanın yaygınlaşması, toplumsal hayatı eskisine oranla daha az etkilemesi ile birlikte alınan önlemlerin dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumun her noktasında kısıtlama şeklinde değil bireysel düzeyde uygulanması önemli hale gelmiştir. Bu nedenle ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi ve riskli gruplarla teması olanların hem kendini hem de çevresini korumak için maske kullanmaya devam etmeleri ve hatırlatma dozlarını yaptırmaları bireysel sorumluluk çerçevesinde önemlidir. Bu kapsamda 26 Nisan 2022 tarihli Kovid-19 Bilimsel Danışma Kurulu önerileri doğrultusunda; açık ve kapalı alanlar dahil olmak üzere tüm alanlarda, tüm okullarda maske zorunluluğunun tümüyle kaldırılması, ancak ülkemizdeki günlük yaka sayısı binin altına düşene kadar bir müddet daha toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesi, kapalı alanlarda maske kullanıma dair usul ve esasların aşağıdaki şekilde değiştirilmesi’ bildirilmektedir. hususları İçişleri Bakanlığı’na iletilmiştir.

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı’nın 27.04.2022 tarihli ve ‘Kapalı Alanlarda Maske Kullanımı’ konulu genelgesine istinaden 27 Nisan 2022 tarihinden itibaren; Toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşları hariç olmak üzere diğer tüm kapalı alanlarda maske zorunluluğu uygulamasının sona erdirilmesine, toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarının kapalı alanlarında ise yeni bir karar alınıncaya kadar (günlük yaka sayısı binin altına düşmesi halinde) maske kullanma zorunluluğuna devam edilmesine,

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, Oy birliğiyle karar verilmiştir”  denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER