Denizli Valiliği'nden ‘Maske ve HES Kodu’ kararları

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı’nca Kovid-19 tedbirleri kapsamında hazırlanan genelge valiliklere gönderildi. Vali Ali Fuat Atik başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde ‘Maske kullanımı ve HES Kodu’na ilişkin bir dizi kararlar alındı.

Denizli Valiliği'nden ‘Maske ve HES Kodu’ kararları

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı’nca Kovid-19 tedbirleri kapsamında hazırlanan genelge 81 ilin valiliklerine gönderildi. Genelgenin yayınlanmasının ardından İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Kovid-19 tedbirleri hususunda olağanüstü toplandı. Vali Ali Fuat Atik başkanlığında, yapılan toplantının ardından şu açıklama yapıldı. Açıklamada, şunlar aktarıldı: “Korona virüs salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar; salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda belirlenmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın 03 Mart 2022 tarihli ve 149-377 sayılı yazısında; ‘Pandeminin geldiği noktada, salgının etkisinin azalması, aşılamanın yaygınlaşması, toplumsal hayatı eskisine oranla daha az etkilemesi ile birlikte alınan önlemlerin dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumun her noktasında kısıtlama şeklinde değil bireysel düzeyde uygulanması önemli hale geldiği’ vurgulanarak; maske kullanımı, HES kodu ve PCR testi istenmesine ilişkin mevcut tedbir ve kuralların yeniden düzenlenmesi istenilmektedir. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı’nın ‘Pandemi Tebirleri’ konulu genelgesine istinaden;

1. Uygulamadan kaldırılan hükümler

1.1- İçişleri Bakanlığı’nın ilgili genelgelerinde; maske kullanımı, HES Kodu sorgulaması ve negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesine dair hükümlerin uygulanmasının 03 Mart 2022 tarihi itibarıyla sonlandırılmasına.

2. Maske kullanımı

2.1- Bundan böyle açık alanlar ile sosyal mesafenin uygulanabildiği ve uygun havalandırma koşullarının bulunduğu kapalı yerlerde maske kullanma zorunluluğu uygulanmamasına.

2.2- Öte yandan yeni bir karar alınıncaya kadar; okul, hastane, sinema, tiyatro gibi kişiler arasında gerekli sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı yerler ile otobüs, minibüs, servis, tren, metro, vapur, uçak gibi her türlü toplu ulaşım araçlarında (şehirlerarası dahil) maske kullanım zorunluluğu uygulanmasına devam edilmesine.

3. HES Kodu uygulamasına son verilmesi.

3.1- Alışveriş merkezleri (AVM), tiyatro, halı saha gibi belirli alanlara girecek veya otobüs, tren, uçak gibi toplu ulaşım araçlarının kullanacak kişilere yönelik HES kodu sorgulaması yapılması uygulamasının 03 Mart 2022 tarihi itibarıyla sona erdirilmesine.

4. PCR testi

4.1- Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ya da son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçakla seyahat gibi durumlarda istenilen negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesi uygulamasına 03 Mart 2022 tarihi itibariyle son verilmesine ve bundan böyle Sağlık Bakanlığı’nın 03 Mart 2022 tarihli ve 149-377 sayılı yazısı doğrultusunda hastalık belirtisi olmayan kişilerden PCR testi istenilmemesine.

5. Sınır kapılarındaki uygulama esasları

Sağlık Bakanlığı’nın 03 Mart 2022 tarihli ve 149-389 sayılı yazısı doğrultusunda 03 Mart 2022 tarihinden itibaren sınır kapılarımızdan ülkeye girişte uygulanacak usul ve esasların aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmesine.

5.1- Hava yolu ile sınır kapılarımızdan ülkemize girişlerde; Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenler veya son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazı veya son 48 saat içinde alınmış negatif hızlı antijen testi ibraz eden kişilere karantina tedbiri uygulanmamasına.

5.2- Kara, deniz ve demiryolu sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapacak kişilerden herhangi bir belge istenmemesine.

5.3- 12 yaş altındaki çocukların ülkemize girişlerde PCR/Antijen test raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf tutulmasına.

5.4- Dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak mürettebatı ve kilit personelin SARS-CoV2- PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulmasına.

5.5- Yabancı ülkelerle ikili düzeydeki özel düzenleme hükümlerinin saklı tutulmasına. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, oy birliğiyle karar verilmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER