Denizli Valiliği'nden yeni yasaklar!

Denizli Valisi Ali Fuat Atik başkanlığında olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde, tırmanışa geçen korona virüse karşı bir dizi tedbirler alındı.

Denizli Valiliği'nden yeni yasaklar!

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Denizli Valisi Ali Fuat Atik başkanlığında ve Kovid-19 tedbirlerini görüşmek amacıyla olağanüstü toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: Kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir. Bu çerçevede 03 Kasım 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda yayınlanan İçişleri Bakanlığı’nın 03 Kasım 2020 tarihli “Korona Virüs Ek Tedbirleri” konulu yazısına istinaden;

1- Sağlık Bakanlığı “Kovid19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ve İçişleri Bakanlığı’nın ilgili Genelgeleri ile belirlenen kural ve önlemler doğrultusunda yürütülen denetim faaliyetlerinin vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunabildiği pazaryeri, market, otogar, toplu ulaşım aracı, cadde/sokak, park ve bahçeler, alışveriş merkezleri gibi yerlerde yoğunlaşmasının sağlanmasına, bu doğrultuda İlçe Kaymakamlıkları tarafından planlama yapılarak önümüzdeki 10 günlük süreçte konu bazlı denetimlere ağırlık verilmesine.

2-Aşağıdaki işyerlerinin en geç saat 22:00’de kapanmalarının sağlanmasına;

a) Evlere paket servis ve gelal şeklindeki uygulamalar hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri (içkili/içkisiz ayrımı olmaksızın),

b) Kahvehane, kıraathane ve çay ocakları,

c) Berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerleri,

d) Nikah/ düğün salonları,

e) Halı sahalar, spor salonları ve tesisleri,

f) İnternet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar,

g) Tiyatro, sinema ve konser salonları,

h) Yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna vb. yerler.

3- 26.08.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere tüm özel sektör (sanayi tesisleri dahil) kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde faydalanılmasının sağlanmasına, Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşlarının çalışma koşulları göz önünde bulundurularak İl Pandemi Kurulu’nun yaptığı değerlendirmeye göre il genelinde mesai/vardiya saatlerinin başlama ve bitiş saatlerinin il merkezinde Kurum Müdürlükleri/ Başkanlıkları, ilçelerde ise İlçe Kaymakamlıkları tarafından “Mesai/vardiya başlangıç saatlerinin sabah 06:00’dan itibaren kademeli olarak başlatılarak ara dinlenmesi dahil olmak üzere 06:00-15:00, 06:30-15:30, 07:00-16:00, 07:30-16:30, 08:00-17:00, 08:30-17:30, 09:00-18:00 vb. mesai/vardiya uygulaması” şeklinde planlama yapılmasına, yapılan planlamanın Valiliğimize bildirilmesine.

4- Vatandaşlarımızın bu süreçte kalabalık ortamlardan uzak durmaları, zorunlu haller dışında hane halkı dışındaki kişilerle temas edilmemesi ve ev ziyaretlerinden kaçınmaları konularında bilgilendirici/bilinçlendirici faaliyetlere ağırlık verilmesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliğiyle karar verilmiştir. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Gozen
Osman Gozen - 2 yıl Önce

Bu önlemler yeterli değil. Kısıtlayıcı önlemler alınmalı. Calisnak zorunda olmayanların günde iki saat ihtiyaçlarını görmeye izin verilmeli. Bunun gibi.

İsmet Özden
İsmet Özden - 2 yıl Önce

Çok geç kalındı ilk zamanlardaki kısıtlamalar devam edecekti, turizmi canlandırmak için heryeri acınca zaten Denizli ilimiz geçiş noktası gelen giden derken vürüsü hızlı şekilde yayılmasına sebeb oldu ortalıkta maskesiz dolaşanlara cezai işlem düzgün yapılmadığı için sokaklar caddeler hergün ilaçlama yapılmıyor çöp konteynırları pislikten geçilmiyor, Allah sonumuzu hayır etsin

SIRADAKİ HABER