Denizli Valiliği yeni kararları açıkladı

Vali Ali Fuat Atik başkanlığında olağanüstü toplanan Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde, 1 Temmuz itibariyle yeniden kapılarını aralayan ‘tiyatro, sinema, gösteri merkezi ve konser salonu’ gibi kültür-sanat tesislerine ilişkin bir dizi kararlar alındı.

Denizli Valiliği yeni kararları açıkladı

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, korona virüs tedbirlerini görüşmek üzere Denizli Valisi Ali Fuat Atik başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1- İçişleri Bakanlığı’nın 28 Haziran 2020 tarihli ‘Tiyatro, Sinema, Konser Salonu ve Gösteri Merkezlerinin Faaliyete Başlaması Hk.” konulu yazısına istinaden; İçişleri Bakanlığı’nın 16 Mart 2020 tarihli ve 5361 sayılı Genelgesi ile faaliyetleri geçici olarak kısıtlanan ‘tiyatro, sinema, gösteri merkezi ve konser salonu’ gibi kültür-sanat tesislerinin;

a) Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin “Kovid-19 Kapsamında Sinema, Tiyatro ve Diğer Kültürel Etkinliklerle İlgili Alınması Gereken Önlemler” başlığında belirlenen tedbirler ile Kültür ve Turizm Bakanlığının 23.06.2020 tarihli ve 432597 sayılı Genelgesinde işaret eden önlemlere riayet edilmesi kaydıyla 01.07.2020 tarihinden itibaren faaliyetlerine başlayabilmelerine.

b) Faaliyete başlayacak olan tiyatro, sinema, konser salonu ve gösteri merkezlerinin ayda en az iki kere denetlenmesine.

2- İçişleri Bakanlığı’nın camilerde toplu ibadet yapılmasına izin veren 22 Mayıs 2020 tarihli ve 8357 sayılı Genelgesinin 6. maddesinde yer alan “Camilerde bulunan abdesthane, şadırvan ve tuvaletlerin geçici bir süreyle vatandaşlarımızın kullanımına kapalı tutulması” hükmünün kaldırılarak Camilerimizdeki abdesthane, şadırvan ve tuvaletler ile AVM, lokanta vb. mekanlarda bulunan benzer yerlerin Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen kriterlere uyulmak kaydıyla 30.06.2020 tarihinden itibaren kullanıma açılmasına. Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.”

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER