Denizli Valiliği'nden yeni kararlar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamanın ardından toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde kontrollü normalleşme sürecine dair 9 maddelik yeni kararlar alındı.

Denizli Valiliği'nden yeni kararlar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından kontrollü normalleşme sürecine dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında, Kovid-19 tedbirleri hususunda olağanüstü toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kovid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmektedir. Gelinen aşamada iller risk değerlendirme kriterlerine göre;  düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak 4 kategoriye ayrılmış ve bu kategorilere göre belirlenen normalleşme adımlarının uygulanması kararlaştırılmıştır. Açıklanan risk haritasında İlimiz orta riskli iller arasında olup; korona virüs ile mücadele kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda 2 Mart 2021 tarihinden itibaren;

1- Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında İçişleri Bakanlığının 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Bakanlık Genelgesiyle belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Genelgelerle yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilmesine. Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında; ­ hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması devam etmekte olup, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının da hafta içinde olduğu gibi 21.00­- 05.00 saatleri arasında uygulanmasına.

2- 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasına, toplu taşıma araçlarını kullanabilmelerine.

3- Belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00­-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı v.b.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri için Sağlık Bakanlığı Kovid­-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısının tespit edilmesine. Bu risk gruplarındaki yeme-­içme yerlerinin 19.00­-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel­-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilmelerine, Kovid-­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberindeki mesafe kuralları ile İçişleri Bakanlığı’nın 02.03.2021 tarihli ve Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu yazısı Ek­1’de yer alan tabloda belirtilen kapasite kullanım alanlarına göre her bir yeme-içme yerleri için Ek- 2’de örneği verilen oturma düzeni planı hazırlanmasına ve içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısının müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilmesine. HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-­içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmemesine.

4- Girişlerde HES Kodu kullanılması, seyirci/ refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla halı saha, yüzme havuzu vb. tesislerin 09.00­-19.00 saatleri arasında çalışabilmesine.

5- Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlerin kişi başı minimum 8 metrekare alan ayırmak ve katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilmesine.

6- Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbirin alınarak yapılabilmesine. Ayrıca denetim faaliyetlerinin kesintisiz yürütülmesi amacıyla yukarıda belirtildiği şekilde kişilerin bir araya gelmesine neden olacak her türlü etkinliğin Valilik/Kaymakamlıklara (ilgili mevzuatlarında başka bir hüküm bulunmadığı takdirde en az 3 gün öncesinden) bildirilmesinin sağlanarak bu kurum ve kuruluşlarca yapılacak etkinliklerde belirlenen kurallara ve kişi ve alan sınırlamalarına riayet edilip edilmediğinin denetim ekiplerince kontrol edilmesinin sağlanmasına.

7- Benzer şekilde nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlerde de kişi ve alan sınırlamalarının kontrolünün sağlanması için nikah ve/ve ya düğün salonu işletmelerince yapacakları her türlü organizasyon öncesinde kişisel verilere yer verilmeksizin hangi gün ve saat aralığında nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğün organizasyonu yapacaklarının en az 3 gün öncesinden Kaymakamlıklara E-Devlet kapısı başvurur sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçe ile bildirilmesine.

8- Esnek mesai uygulayan kamu kurum ve kuruluşlarındaki uygulamanın kaldırılarak; tüm kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai saati uygulamasına geçilmesine, personel servis saatlerinin bu mesai saatlerine göre yeniden düzenlenmesine.

9- Salgınla mücadelede kalıcı başarının sağlanması için temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara/tedbirlere toplumun tüm kesimlerinin azami düzeyde uymasının sağlanmasına. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER