DENİZLİ VEKİL ADAYLARI 80 SAAT SONRA BELLİ OLACAK

DENİZLİ VEKİL ADAYLARI 80 SAAT SONRA BELLİ OLACAK

24 Haziran seçimleri öncesi siyasi partiler son 38 günlük takvime girerken, 21 Mayıs Pazartesi günü YSK’ya sunacakları milletvekili aday listelerinde de son rötuşları yapıyor.  Peki; şu sıralar Denizli siyasetinde neler oluyor? Adaylar listelerde yer alabilmek için neler yapıyor? Aday adayı başvurularında Denizli’de 44 isimle ilk sırada AK Parti yer alıyor. AK Parti’yi 32 aday adayı ile İyi Parti ve İli Parti’yi de 16 isimle CHP izliyor. Denizli MHP’de ise, Milletvekili Aday Adayı sayısı 13.. Aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilmesine yaklaşık 80 saat kala, nefesler tutuldu. Ve tüm aday adayları; liderlerin hazırladığı listelerde bulunup bulunmadıklarını heyecan içinde beklemeye başladı.  

DENİZLİ AK PARTİ’DE 14’Ü KADIN, 44 ADAY ADAYI VAR
Denizli AK Parti’de  3 Mayıs’ta dolan milletvekili aday başvuruları tarihi sonunda 44 isim; 8 Denizli Milletvekilliği için aday adayı oldu. Bu adaylardan 14’ü ‘kadın’ adaydı.  Alfabetik isim sıralamasına göre Denizli AK Parti Milletvekili Aday Adayları şöyle; “Adem Kayar, Adnan Şaşmaz, Ahmet Aydınlı, Akın Çelik, Ali Aygören, Arife Sevinç Dalbudak, Avni Örki, Aysun Tonel Karaaslan, Ayşe Doğan, Barış Özbilen, Dilek Çevik, Fatma Sürmeli, Fazıl Alata, Fethi Erdem, Hasan Oymak, Hilal Can, İlkay Kılıç, Mahmut Durgut, Mehmet Dağlıoğlu, Haluk Değirmenci, Mithat Ekici, Muhammet Bekir Ege, Mustafa Gebeşçe, Nihal Kızılhan, Nilgün Ök, Nurefşan Bozaba, Osman Tavşan, Osman Yüceliş, Ömer Kılınçarslan, Öznur Yaşar, Perihan Dağ, Recep Karakaş, Sezer Cihan, Ümit Çelik, Veli Demir, Yıldız Aydemir, Zafer Ersin, Nihat Zeybekci, Cahit Özkan, Sema Ramazanoğlu ve Şahin Tin..”

İYİ PARTİ ADAY SIRASINDA 2’NCİ 
Denizli İYİ Parti'den 14'ü kadın olmak üzere toplam 32 isim aday adayı oldu.
"Yasin Öztürk, Beyhan Aslan, Zafer Kaplan, Mehmet Ali Uzakgider, Nuray Pakatçı, Temel Başbuğ, Şule Türkaslan, İsmail Coşkunsu, Hasan Erdoğan, Fatma Mert, Emir Gazi Tosun, Emine Sağlık Kanatsız, Ayşe Dayıoğlu, Hüseyin Köseoğlu, Funda Yalınkılıç, Zeynep Sözeri, Gülümser Gökçe Acar, Seçil Akcan, Gülnur Oymak, Nafiz Öz,  Necmettin Karabacakoğlu, Şirin Ertuğrul, Tülay Şahin, Yahya Gençoğlu, Sultan Köse, Niyazi Zalgı, Mürşide Kaya, Muhammet Tali, Ertuğrul Gökçe, Ramazan Yüksel, Murat Güngör ve Nezir Akhan" oluşan Denizli İyi Parti listesi, Denizli’de AK Parti’den sonra en fazla başvuru alan 2’nci liste oldu.  

CHP’DE 16 ADAY VAR
Denizli CHP’de 8 vekil adaylığı için bu sayısının tam iki katı; yani 16 başvuru yapıldı. Bu isimler harf sırasına göre şöyle sıralanıyor; “Adil Demir, Ali Rıza Ertemür, Ali Asker Kantürk, Arif Balkanay, Bekir Kar, Bülent Nuri Çavuşoğlu, Gülizar Biçer Karaca, Gökhan Önem, Halis Ödel, Haşim Teoman Sancar, İlhan Özcan, İzzet Arpacı, Kazım Arslan, Özgür Savaş Bayar, Şeniz Doğan, Ünal Karaosmanoğlu.” 

DENİZLİ MHP’NİN ADAY SAYISI 13
Denizli MHP’nin toplam aday sayısı ise 14 oldu. Ancak Ferhat Ağırman’ın adaylığı iddiaya göre kabul edilmeyince liste seçimine kalan aday sayısı 13’e çıktı. MHP Aday Adayları; “Emin Haluk Ayhan, Mehmet Uz, Feridun Ünal, Feridun Giresun, Şule Ocakoğlu, Metin Karakurt, Cafer Sarı, Ünal Aras, Mehmet Altıntaş, Gülay Özcan, Emrah Kozak, Fadime Yüreci ve Ali Keskin” şeklinde sıralandı.

PAÜ’DEN GELEN ADAYLAR; AĞIRMAN VE ÖNEM
Denizli’nin Milletvekili Aday Adayları Listeleri’nde yer alan Pamukkale Üniversitesi orijinli iki isim dikkat çekti. Bunlardan birincisi; eski Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gökhan Önem diğeri ise PAÜ Felsefe Bölümü’nden Ana Bilim Dalı Başkanı Doçent. Dr. Ferhat Ağırman idi. Ferhat Ağırman MHP’den aday adaylığını açıkladı, deklare etti. Ancak MHP Genel Merkezi ve Bahçeli tarafından veto edilen 89 aday adayı arasında o da vardı. Yani Ağırman Denizli MHP’den Milletvekili Aday Adayı oldu, ancak MHP Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk Ferhat Ağırman’ın aday seçiminde elendiğini bildirdi.  

ÖNEM; TTB’NİN SON 2 BÜYÜK KONGRESİ’NDE 2 KEZ ADAY OLDU, 2 KEZ SEÇİM KAYBETTİ..
Diğer taraftan siyasi partilere Denizli’nin biricik üniversitesi PAÜ’den milletvekili aday adayı olarak gelen 2. İsim ise geçen dönem Denizli Tabip Odası Başkanı ve PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Önem oldu. Türk Tabipler Birliği’nin son iki Büyük Kongresi’nde mevcut yönetimdeki Etkin Demokratik TTB Grubu'nun karşısında yer alan; Bağımsız Hekimler Birliği ve Özgür Hekimler Grubu’nun listesinde (Merkez Konsey Üyesi Adayı olarak) yer alan Gökhan Önem grubuyla birlikte bu iki seçimi de kaybetti. Türk Tabipler Birliği’nde yönetimde olan “Etkin Demokratik TTB Grubu’na” ve TTB Başkanı Raşit Tükel’e karşı oluşan grupta yer alan Gökhan Önem’in CHP’den Denizli Milletvekilliği için başvurması, parti tabanında da dikkat çekti. 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER