“DENİZLİ YAYLA SERACILIĞI İÇİN UYGUN ŞARTLARI TAŞIMAKTADIR”

Çameli ilçemizde başlayan yayla seracılığının; Acıpayam, Beyağaç, Kale, Tavas, Serinhisar, Çal, Çivril İlçeleri’ne de yayıldığının altını çizen Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya; “Denizli’de 20 bin dekar alanda 70 bin ton domates yetiştirilmektedir. İlimiz yayla seracılığı için uygun şartları taşımaktadır ve yayla seracılığı artış göstermektedir” dedi.

“DENİZLİ YAYLA SERACILIĞI İÇİN UYGUN ŞARTLARI TAŞIMAKTADIR”

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İlçe Müdürlüğü’nden teknik personeller ve üreticilerle birlikte Çameli’nde yaygınlaşan yayla seralarında domates hasadı yapıldı. 2013 yılından itibaren Çameli’de başlayan yayla seracılığı; Acıpayam, Beyağaç, Kale, Tavas, Serinhisar, Çal, Çivril İlçeleri’ne de yayıldı. Yayla seracılığının yıllar geçtikçe yayılmaya devam ettiğini belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya; “Denizli’de 20 bin dekar alanda 70 bin ton domates yetiştirilmektedir.

Son yıllarda iklim değişiklikleri ile hastalık ve zararlılar yüzünden açıkta yapılan domates yetiştiriciliğinden fazla bir randıman alınmadığı için üreticilerimiz yayla seracılığına yönelmişlerdir. 2018 yılı dikimleri Nisan ayında başlamış, 20 Haziran itibari ile ilk hasatlar yapılmıştır. Seralarda üretim, sonbahar donlarına kadar devam etmektedir. Dekara ortalama 2 bin fide dikilmektedir. Yayla seralarında domateste 8-10 maça alınmaktadır. Yayla seralarımızdaki üretim miktarımız 25 bin ton düzeyindedir. İlimiz yayla seracılığı için uygun şartları taşımaktadır ve yayla seracılığı artış göstermektedir. Çünkü: açıkta üretime göre dekara verim daha yüksek, ürünler daha kaliteli ve parlak, raf ömrü uzun, zirai ilaç kullanımını azaltan biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerinin uygulanması daha kolaydır” dedi.

“DOMATESE OLAN TALEP HER GEÇEN GÜN ARTMAKTADIR”

Değişen iklim koşullarının olumsuz etkileri, hastalık ve zararlıların artış göstermesi gibi nedenlerle açıkta domates üretim alanları hızla azaldığının altını çizen Erkaya; “İlimizde, Jeotermal ısıtmalı modern seralar 500 dekar, yayla seraları bin 200 dekar alanı kaplamaktadır.  Doğrudan veya işlenerek çok fazla tüketilen domatese olan talep her geçen gün artmaktadır. İlimizde, jeotermal ısıtmalı modern seralarda topraksız ortamda yetiştirilen domateslerin çoğu ihraç edilmektedir. İngiltere, AB ülkeleri, Ukrayna,  Rusya Federasyonu’na gönderilmektedir. Üretim sezonu boyunca arazide ve seralarda İl ve İlçe Müdürlüklerimizce kontroller yapılmakta; yetiştiricilik uygulamaları, görülen hastalık ve zararlılar, üreticilerin faydalanabileceği desteklemeler konularında İl Müdürlüğümüz veri tabanında kayıtlı bin 308 üreticimiz SMS ile bilgilendirilmektedir.

2018 yılında Domates üretiminin bulunduğu yerleşim birimlerinde çiftçi eğitim toplantıları yapılmıştır. İlimiz Honaz İlçesi’nde bulunan Salça Fabrikası’nda salçalık domatesler işlenmektedir. İyi tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Acıpayam ve Beyağaç İlçelerimizdeki yayla serası domates üreticileri ‘İyi Tarım Uygulaması Desteklemesi’nden faydalandırılmış ve ‘İyi Tarım Uygulamaları’ öğretilmiştir” diye konuştu.

HABER MERKEZİ​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER