Denizli Yeni Organize Sanayi Bölgesi’ne kavuştu

Denizli Valisi Hasan Karahan, ‘Denizli Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylandığını açıkladı.

Denizli Yeni Organize Sanayi Bölgesi’ne kavuştu

Denizli Valisi Hasan Karahan, ‘Denizli Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylandığını açıkladı. Denizli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Denizli’de kuruluş çalışmalarına başlanan ‘Denizli Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylandı. Böylece İlimiz yeni bir Organize Sanayi Bölgesi’ne daha kavuşmuş oldu. Denizlimizde son yıllarda büyük bir ilerleme sağlayan ve bu alandaki büyüme potansiyelinin oldukça fazla olduğu görülen makine imalat sektörüne yönelik olarak kurulacak olan Denizli Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Honaz İlçemiz, Gürlek ve Kocabaş Mahalleleri sınırlarında, Denizli-Ankara çevre yoluna cepheli şehir merkezine 20 km mesafede bulunan mevkide yer alan 257,5 hektarlık alanda konumlanacaktır” denildi.

İŞTE; ORTAKLAR

Açıklamada, “Kurucu ortaklarında Denizli Valiliği (yüzde 6,66), Denizli Büyükşehir Belediyesi (yüzde 6,67), Denizli Sanayi Odası (yüzde 66,67) ve Denizli Makina Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (yüzde 20) bulunduğu Denizli Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde makina ana sanayi ve makina yan sanayi sektörlerinde üretim yapacak olan yatırımcılar yer alabilecektir. Kurulacak olan Denizli Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi; sanayinin disipline edilmesine, şehrin planlı gelişmesine katkıda bulunacak, birbirini tamamlayıcı ve birbirinin yan ürününü teşvik eden sanayicilerin bir arada ve bir program dâhilinde üretim yapmalarıyla, üretimde verimliliğin ve kar artışının sağlanmasını, tarım alanlarının sanayide kullanılmasının kontrol edilmesini, sağlıklı, güvenilir bir altyapı ve ortak sosyal tesisler kurulmasını, müşterek arıtma tesisleri ile çevre kirliliğinin önlenmesini sağlayacaktır” diye vurgulandı.

“GENÇ İŞSİZLİĞİ SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİNDE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYACAKTIR”

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği gibi, makina sektörü işgücü yoğun, dolayısıyla da birçok sektöre göre daha fazla istihdamın sağlandığı bir sektördür. Denizli’de kurulacak olan Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, genç işsizlerin istihdam olanaklarını ciddi ölçüde artırarak Denizli’deki işsizlik sorununun, daha da önemlisi genç işsizliği sorununun çözülmesinde önemli bir rol oynayacaktır. İlimizde hızla gelişmekte olan makina sanayi sektörüne büyük katkı sağlayacağına inandığımız Denizli Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER