DENİZLİ, ZEYBEKCİ'YLE SIRBİSTAN'DAYDI

DENİZLİ, ZEYBEKCİ'YLE SIRBİSTAN'DAYDI

DENİZLİ, ZEYBEKCİ'YLE SIRBİSTAN'DAYDI
banner22

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Sırbistan ziyaretinde eşlik Bakanlar, Sırp mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, masadaki yerini aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki bakanlar, Ukrayna ziyaretlerinin ardından Sırbistan’a geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belgrad ve Yeni Pazar ziyaretlerini de içeren iki günlük Sırbistan ziyareti çerçevesinde Türk heyetinde yer alan Bakanlar, Sırp mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Sırbistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen görüşmelerin ana başlığını Türk Akımı ve altyapı ve ticaret sahasındaki ikili anlaşmalar oluşturdu. Görüşmelere, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldı. Görüşmelerde Türkiye ve Sırbistan arasında imzalanacak 16 anlaşmanın ön müzakereleri yapıldı. Bakanlar arası görüşmelerin ardından Türkiye ve Sırbistan arasında heyetlerarası toplantıya geçildi.

“TÜRKİYE İLE OLAN İLİŞKİLERİMİZ BİZLER İÇİN ÇOK MÜHİM”
Toplantının basına açık bölümünde konuşan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, “Türkiye ile olan ilişkilerimiz bizler için çok mühim ve Türkiye ile olan ilişkilerimizin üçüncü bir ülke yüzünden zarar görmesine asla müsaade etmeyiz” dedi.

DÜNYANIN 17. BÜYÜK EKONOMİSİ OLDUĞUNA VURGU YAPILDI
Öte yandan, Erdoğan’ın ziyareti Sırbistan basınında geniş yer verdi. Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin çıkan haberlerde Türkiye'nin dünyanın 17. Büyük ekonomisi olduğuna vurgu yapılarak, Erdoğan beraberinde Sırbistan'a yatırım yapmakla ilgilenen çok sayıda Türk iş adamının da bulunduğunu yazdı. Belgrad ve Yeni Pazarın Türk bayraklarıyla donatıldığına dikkat çeken Sırp Danas gazetesi, ziyareti "Türkiye'nin ekonomik gücü, Balkanlar'da" başlığıyla geçti.

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI’NIN KAPSAMINI GENİŞLETİLDİ
Yapılan ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, ziyaretinde Türkiye ile Sırbistan arasında mevcut Serbest Ticaret Anlaşması’nın kapsamını genişletildi. Anlaşmayı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci imza koydu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER