DENİZLİ’DE 125 BİN KİŞİ CHECK-UP’TAN GEÇİYOR

Cumhurbaşkanlığı 100 günlük İcraat Programı’na istinaden, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 100 günlük eylem planı kapsamında Aile Hekimleri tarafından Denizli’de yaklaşık 125 bin kişiye yapılması hedeflenen Check-Up hizmeti, Vali Hasan Karahan’a yapılan ilk tarama ile start aldı.

DENİZLİ’DE 125 BİN KİŞİ CHECK-UP’TAN GEÇİYOR

Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı’na istinaden Sağlık Bakanlığı tarafından 100 Günlük Eylem Planı hazırlanmış olup, bu kapsamda Türkiye genelinde 10 Milyon, Denizli’de de 125 bin kişiye Aile Hekimleri tarafından Check-Up yapılması hedeflendi. Bu doğrultuda vatandaşların bilgilendirilmesi ve özellikle 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası olması vesilesiyle Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri’ne dikkat çekmek ve eylem planını hayata geçirmek için Vali Hasan Karahan tarafından Cumhuriyet Aile Sağlığı Merkezi’ne ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarette; Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat ve sağlık çalışanları hazır bulundu. Uz. Dr. Öztürk, 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Denizli’de yürütülen çalışmalar hakkında Vali Karahan’a bilgi verdi. Hafta boyunca Denizli Merkez ve ilçelerde stant açarak afiş, broşür dağıttıklarını vatandaşlara boy, kilo ve kan şekeri ölçümü yaptıklarını söyleyen Uz. Dr. Öztürk, Denizli’de başlatılacak Check- Up hizmetinden bahsetti. 

“ÖNEMLİ OLAN BİRTAKIM ŞEYLERİN ÖNLEMİNİ ALABİLMEKTİR”
Aile Hekimleri tarafından yürütülecek hizmetle Denizli’de 125 bin kişinin Check – Up’tan geçeceğinin altını çizen Uz. Dr. Öztürk; “ Check – Up sağlıklı vatandaşların genel sağlık durumlarını öğrenmeleri için sağlıklıyken uygulanması gereken bir programdır. Kişi herhangi bir rahatsızlığı olduğunda zaten hekime başvuracak gerekli incelemeleri yaptıracaktır. Önemli olan, belirgin bir rahatsızlık oluşmadan önce birtakım şeylerin önlemini alabilmektir. Böylelikle birçok vatandaşımıza bu vesileyle hızlı bir şekilde ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

VALİ KARAHAN, CHECK-UP HİZMETİNE START VERDİ
Vali Karahan, Uz. Dr. Öztürk’ten bilgileri aldıktan sonra tansiyon, kan tahlili ve kilo ölçümü yaptırarak Check-Up hizmetine Denizli’de start verdi.  Aile hekimleri tarafından ücretsiz olarak yapılacak Check Up hizmeti kapsamında; sigara kullanımı ile ilgili sorgulama, boy, kilo, tansiyon ölçümü, EKG çekimi, kan tahlilleri idrar tahlili, kanser tarama programlarına göre gerekli muayene ve tetkikler de yapılabilecek.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER