“DENİZLİ’DE 7 AYDA 539 YANGIN VAKASI YAŞANDI”

Denizli’de son haftalarda mevsimin de etkisiyle birlikte orman, arazi ve ev yangını vakalarında artış yaşanıyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Murat Başlı, son 7 aylık süreçte toplam 502 arazi, 37 adet de orman yangını yaşandığını söyledi.

“DENİZLİ’DE 7 AYDA 539 YANGIN VAKASI YAŞANDI”

Son günlerde sıcak havaların etkisini arttırmasıyla birlikte orman ve arazi yangınlarında artışlar görülmeye başlandı. Son olarak Denizli’nin Honaz İlçesi’nde çıkan yangında 5 dekarlık alan zarar görmüştü. Yangın sayılarında mevsimsel olarak bir artış olduğunu ifade eden Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Murat Başlı, orman yangınlarının birçok çıkış sebebinin olduğunu belirtti. Başkan Başlı, “Bu yıl için konuşacak olursak; orman yangınının sebepleri arasında ilk başta ekildikten sonra biçilmiş olan tarım arazilerinin, vatandaşlarımız tarafından anız şeklinde kalan bölgenin yakılması sonucu çıkanlar.  Kendileri arazilerin temizlenmesi açısından anız yakmayı doğru buluyor fakat bu durum bizim açımızdan büyük bir sorun teşkil ediyor. Son çıkan Honaz yangınında; Akhan tarafında başlayıp Honaz Bölgesi’ne doğru ilerleyen bir arazi yangınının orman yangınına dönüştüğünü gördük. Biz bu hususta vatandaşlarımızı tedbirli olmaya davet ediyoruz. Arazimizi yakarak değil traktör yardımıyla sürerek temizlemenin hem ormanlarımız hem de doğal yaşam alanlarımız açısından daha güvenli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“UFAK BİR CAM PARÇASI BÜYÜK FELAKETLER DOĞURABİLİYOR”
Yaz aylarında piknik yapanların dikkat etmesi gereken hususları sıralayan Başkan Başlı, şunları söyledi: “Yaz ayları, malum piknik aylarıdır. Hepimiz serinlemek, piknik yapmak isteriz. Ama piknik yaptığımız bölgede hem mangal ateşinin söndürülmesi hem de alanın temizlenmesi büyük önem arz etmekte. Orada unutulan en ufak bir cam parçası, güneş ışığının toplayıcı görevi görmesi sonucu bir orman ya da arazi yangınına dönüşmesine sebep olabiliyor. Dikkat edelim.”

“TEKNOLOJİYİ ETKİN BİR BİÇİMDE KULLANIYORUZ”
2018 yılında, Denizli’de Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olarak yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini vurgulayan Başkan Başlı, teşkilatı teknolojiye dair daha yatkın veriler kullanılabilir hale getirdiklerini söyledi. Başkan Başlı, “Coğrafi Bilgi Sistemleri veri tabanlı vaka analiz yöntemini itfaiye teşkilatımıza kazandırdık. Personelimizin eğitimi ve ekipman yönünden de kendimizi güçlendirdik. Vatandaşlarımıza yönelik eğitimler konusunda da şu an itibariyle ilk 7 ayda 25 bin vatandaşımıza ‘Yangın Güvenliği Eğitimi’ verdik. Ayriyeten 1300 işletmenin de denetimini gerçekleştirdik. Hedefler doğrultusunda bakacak olursak:  Önleyici tedbirlerde koymuş olduğumuz hedefleri ilk 6 aylık dönemde yüzde 100 oranında gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim” diye konuştu.

“502 ARAZİ YANGINI, 37 ORMAN YANGININA MÜDAHALE ETTİK”
Ekiplerin şu ana kadar 502 adet arazi yangını, 37 adet de orman yangınına müdahale ettiklerinin altını çizen Başkan Başlı, “Orman yangınlarında birincil müdahaleci Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Orman İtfaiyeleri… Biz de onlara takviyeci güç olarak gidiyoruz. Büyük çaplı bir orman yangınında da Büyükşehir Belediyemizin İtfaiye koordinatörlüğünde tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Diğer yandan; su ikmal araçları, iş makineleri, kamyonlar ve ayriyeten İtfaiye Teşkilatımıza bağlı yangın söndürme ekiplerimizi seferber hale getiriyoruz” dedi.

“TRAFİK KAZALARINDA DÜŞÜŞ VAR”
Denizli’de geçen yıllara göre trafik kazalarında düşüş olduğunu belirten Başkan Başlı, şunları aktardı: “Hem araç sayısının yükselmesi hem de yollarımızın kalitesinin artması sonucunda  bir ters orantıya şahit olduk. Araç sayısı artmasına rağmen trafik kazalarında bir düşüş var. Tabi bu noktada vatandaşlarımızın her geçen gün bilinçlenmesi, araç bakımlarının yapılması ve daha kontrollü sürülmesi büyük önem arz ediyor.  Vatandaşlarımıza bu bilinçten dolayı teşekkür ediyoruz. Kurtarma vakalarında da artış gözlemledik. Bu durum vatandaşların, itfaiyenin görevlerini her geçen gün daha iyi öğrendiğinin göstergesidir.  Kayıp vaka oranındaysa düşme var. İlimizin genelinde 45 saniyede çıkış yapıp olay yerine yaklaşık 6 buçuk dakikada intikal ediyor ve vatandaşlarımız için tüm gayretlerimizi sarf ediyoruz.”

“BİR YILDA ORTALAMA 45 BİN İHBAR ALIYORUZ”
“İhbarlar konusunu iki ana başlık altında değerlendirebilirim” diyen Başkan Başlı, sözlerine şöyle devam etti: “Birinci konu yangın. Yangında en fazla ihbarı mevsimden dolayı, ot ve arazi yangını şeklinde alıyoruz. Şu an yangın çıkması konusunda Pamukkale ilçemiz birinci durumda. Tabi bu birincilik negatif anlamda. O bölgedeki tedbirlerimiz de her geçen gün arttırılıyor. Kurtarma görevlerinde de daha çok eve vahşi hayvan girme ihbarları alıyoruz. İlimizde artık tek numara olan; 112 Acil Çağrı Merkezi vasıtasıyla çağrılar alınıyor. Bu sayede asılsız ihbarlar da minimum düzeye inmiş durumda. Şu an il genelinde bakacak olursak: Bir yılda ortalama 45 bin ihbar alıyoruz. Şu an itibariyle ihbar sayımızı 27 bin bandına yaklaşmış durumda. Hayatımızdaki küçük tedbirlerin büyük bir felaketi önleyebileceğini hiçbir zaman unutmayalım. ‘Nasıl olsa bundan bir şey olmaz’ sözüyle yola çıkarsak büyük bir felaketle karşılaşmamız içten bile değil.”

PINAR ÇANKAYA – İBRAHİM ALAYONT  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER