“Denizli’de 730 bin 850 dekar tarım arazisi sulandı”

Denizli’de yapılan çalışmaları değerlendiren Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “2019 yılı sulama sezonunda Denizli ve ilçelerimizde toplam 730 bin 850 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 630 milyon TL katkı sağlandı” dedi.

“Denizli’de 730 bin 850 dekar tarım arazisi sulandı”

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden Genel Müdür Mevlüt Aydın, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor.

Bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Bu kapsamda Ege’nin incisi Denizli’de 1 Nisan 2019 tarihinde başlayan sulama sezonu, 30 Eylül 2019 tarihinde tamamlandı. 2019 yılı sulama sezonunda Denizli ve ilçelerimizde toplam 730 bin 850 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Denizli ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 730 bin 850 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 630 milyon TL katkı sağlandı. Son olarak sulama sezonunda emeği geçenlere teşekkür ederek, DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER