Denizli'de 8 bin 600 yıllık kemikten iğne çıktı

Çal İlçesi’ndeki Ekşi Höyük'te yürütülen kazılarda, dokumacılıkta kullanıldığı değerlendirilen 8 bin 600 yıllık kemikten iğne ve ip eğirmeye yarayan yuvarlak taşlar bulundu.

Denizli'de 8 bin 600 yıllık kemikten iğne çıktı

Yukarı Menderes Havzası'nın batısında doğal bir tepe üzerine kurulan Ekşi Höyük'teki kazı ve restorasyon çalışmaları, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fulya Dedeoğlu başkanlığındaki ekip tarafından, yeni tip korona virüs (Kovid-19) önlemleri altında devam ediyor. 2015 yılında başlayan kazı çalışmalarına, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra Pamukkale, İzmir Demokrasi, Koç, Ahi Evran, Trakya ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversiteleri’nden akademisyenler de destek veriyor. Batı Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden olan Ekşi Höyük'teki kazılarda ortaya çıkan bulgular insanlık tarihine ışık tutuyor. Tespit edilen eserler, yerleşik hayata geçiş süreci ve bölgede yaşayan ilk insan topluluklarına ilişkin bilgi edinilmesi açısından önem taşıyor.

“İLK TEKSTİL TARİHİNE İLİŞKİN BULGULAR ELDE ETTİK”

Bu yılki kazılarda neolitik döneme ait tekstil malzemelerinin ortaya çıkarıldığını söyleyen Doç. Dr. Dedeoğlu, Ekşi Höyük'ün eski bir yerleşim yeri olduğunu hatırlattı. Doç. Dr. Dedeoğlu, “Neolitik döneme ait bu yerleşkede yapılan kazılarda ilk tekstil tarihine ilişkin bulgular elde ettik. Buradaki mimari kalıntılar çok iyi durumda. Dönemin tipik materyallerinin tamamını burada görmek mümkün” diye konuştu.

“8 BİN 600 YILLIK ÇOK SAYIDA KEMİKTEN İĞNE BULDUK”

Kentin dikkat çeken tekstil geleneğine ve özellikle dokumacılığa ilişkin çok sayıda kemikten iğne ele geçtiğini belirten Doç. Dr. Dedeoğlu, şöyle devam etti: “Kazılarda neredeyse bozulmamış kalıntıları bulmak heyecan verici. Burada en dikkat çekici olanlardan birisi ise günümüzden 8 bin 600 yıl öncesine ait olduğunu düşündüğümüz çok sayıda kemikten iğne ve ip eğirmeye yarayan oyulmuş yuvarlak taşlar bulduk. Buradaki buluntular, Denizli'deki dokumacılık geleneğinin daha erkene dayandığını ispatlıyor. Bunları milattan önce 6 bin 400 yıllarında yapıldığını düşündüğümüz bir yapının içerisinde ortaya çıkardık.”

“UZMANLAR, İSKELETLER ÜZERİNDEKİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR”

Höyükte 7 tabaka tespit ettiklerini dile getiren Doç. Dr. Dedeoğlu, bunlardan sonuncusunun uzun süre terk edildiğini ve 10-11. yüzyılda mezarlık alanı olarak kullanıldığını vurguladı. Burada o döneme ait insan iskeletini bozulmadan çıkarttıklarını belirten Doç. Dr. Dedeoğlu, “Bunları radyokarbon verilerle de destekledik. Uzmanlar, iskeletler üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor” ifadelerini kullandı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211