Denizli’de Adli Yıl, törenle açıldı

Denizli'de 2019-2020 Adli Yılı, Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle açıldı. Törende konuşan Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, törene katılmayan meslektaşlarına sitem etti.

Denizli’de Adli Yıl, törenle açıldı

Denizli'de 2019-2020 Adli Yılı açılışı için tören düzenlendi. Törene; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Baro Başkanı Müjdat İlhan, savcılar ve avukatlar katıldı. Tören, Valilik binası önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Törende konuşan Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, törene katılmayan meslektaşlarına sitemde bulundu. Başkan İlhan, “Nerede olacağımızı çok merak edip de burada bugün sıcağa 20 dakika dayanamayan birçok arkadaşımız var. Buradan kendilerine saygılarımı iletiyorum” dedi.

“BARIŞ ADINA GÜZEL GÜNLERİN GELMESİNİ DİLİYORUM”

Yeni adli yılın Türkiye ve Denizli’ye hayırlı olmasını dileyen Başkan İlhan, “2019-2020 Adli Yılının ömrünü adalete ve sağlanmasına vakfeden aramızda bulunmayan avukat, hakim ve savcı meslektaşlarımızı şükranla anıyorum. Ayrıca vatan topraklarının işgaline ve emperyalist güçlerin vatan topraklarını parçalama arzusuna karşı mücadele eden ve canı pahasına mücadele eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükranla anıyorum. Ülkemizde bir yandan terör olaylarının neden olduğu kayıpların acısı yaşanırken, kanlı çatışmaların Türkiye’ye sıçramasından endişe ediyoruz. Huzuru yakından ilgilendiren başta Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘yurtta barış cihanda barış’ ilkesiyle ortadan kaldırılabileceği inancımızı bir ke daha yineliyorum. Her ne kadar barıştan söz etmek zor olsa da bu şartlarda bile 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyor, gerçekten barış adına güzel günlerin gelmesini diliyorum” dedi.

“ZOR OLAN ADALETLİ OLMAKTIR”

Avukatların meslek alanları daraltılmakta olduğunu söyleyen Başkan İlhan, “Mesleğimizle ilgili faaliyet sayısı artmaktadır. Hızla açılmaya devam eden hukuk fakültelerinde yeterli donanıma sahip olmayan eğiticiler, maalesef öğrenci yetiştirmekte. Avukatlık mesleğinin yargı içindeki etkisi de kalitesiz eğitimden dolayı savunma gücü maalesef azalmaktadır. Nasıl ki kürsüde görev alan değerli hakim ve savcı meslektaşlarımın staj eğitimleri azaldığı gibi meslektaşlarımın da okullardaki eğitimleri yine avukatlık mesleği açısından istediğimiz noktaya gelmemektedir. Mevcutta 70 bin öğrenci hukuk fakültesinde, baroda 15 bin stajyer, Türkiye Barolarında da 125 binden fazla avukat var. Kurulduğumuz günden bu yana kimden ve ne zaman gelirse gelsin her türlü saldırının karşısında durduk. Hukukun üstünlüğü ve insan hakları her zaman vazgeçilmezimiz oldu. Adalet, mülkün temelidir. Adaletin sağlanması ancak siyasallaşmamış yargıyla mümkündür. Atatürk’ün de dediği gibi, ‘Adalet, gücü bağımsız olan bir milletin devlet halinde varlığı kabul olunmaz.’ Bağımsızlıkla beraber liyakat da eğitimde çok önemlidir. Bugün görevdeki hakim ve savcıların görev süresi yalnızca 2,5 yıldır. Bu genç meslektaşlarımız kürsüde hizmet ve adalet dağıtımında maalesef ezilmektedirler. Victor Hugo’nun da dediği gibi, ‘İyi olmak kolaydır. Zor olan adaletli olmaktır. En mükemmel adalet ise vicdandır.’ Vicdanlarıyla adalet dağıtmaya çalışan hakimimiz ve savcımız ve avukatların üzerindeki, baskının bir anca önce kalkması gerekmektedir” diye konuştu.

“HUKUK BİR GÜN MUTLAKA HERKESE LAZIM OLUR”

2019-2020 Adli Yılı’nın adalet ve huzur getirmesini dileyen Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, “Toplumlardaki en büyük güven, adil bir mahkeme olur. Zira hukuk bir gün mutlaka herkese lazım olur. Mahkemeler kim suçlu, kim suçsuz doğruyu tespit etmek için vardır. Bir ülkenin barış ve huzur içinde olması, devletin temel güçlerinden birisi olan yargı erkini, kişi hak ve özgürlüklerini her türlü haksızlığa karşı koruma konusunda göstereceği başarıya bağlıdır. Yargının sağlıklı ve hızlı ilerlemesi, bu devletin güvencesidir. 15 Temmuz 2016’da yaşadığımız acı tecrübeler ve zorlu süreçler açıkça göstermiştir ki, Türkiye Cumhuriyeti anayasasına ve yasalarına, yetki ve sorumluluk her sadakatin üstündedir. Hakim ve savcılar yargısal anlamda hiçbir hiyerarşi içinde değildir ve olmamalıdır. Türki yargısı bağımsız ve taraftar ilkelerle görevini sonuna kadar yapma azim ve kararlılığı içerisindedir” dedi. Tören, protokol konuşmalarının ardından yapılan topu fotoğraf çekimiyle son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER