DENİZLİ’DE AHİLİK HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla Bayramyeri Meydanı’nda tören düzenlendi. Denizlililerin yoğun ilgi gösterdiği kutlamalar kapsamında; yılın ahisini, yılın kalfasını, yılın çırağını seçilen kişilere ödülleri de takdim edildi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla Bayramyeri Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan,  Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Denizli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Turgut Devecioğlu, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle devam etti. Etkinliğin son bölümünde ise Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ekibi tarafından ‘Şed Kuşatma’ töreni canlandırıldı. Törende konuşan Denizli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Turgut Devecioğlu, “Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ekibi bin yıllık geleneği çok güzel sergiledi. Ahi Evran’ın 13. Yüzyılda kurduğu Ahi’lik teşkilatının bugünlere kadar gelmesi gerçekten çok önemli. Ahi Evran ilk teşkilatı kurduğunda akıl, ahlak ve cömertlik üzerine kurdu ve bugün bunları yaşıyoruz, biliyoruz. Ahi Evran Konya, Kayseri, Denizli ve Kırşehir üzerinde bunları biliyoruz. İlimizde de Ahi Sinan ve Ali Duhamların hizmeti var. Bizlerde 67 odamız, 500 yöneticimiz ve 32 bin 500 esnafımızla o günlerden bugünlere gelen Ahilik Kültürü’nü yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

“AHİLİK BİR KÜLTÜR”
Esnafların olduğu sürece Türkiye’nin daha iyi ve güzele gideceğinin altını çizen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Ahilik bir kültür. Bu milletin temelinde ve geleceğe güç veren bir teşkilat. Ecdadımız bin yıl önce kanun olmadan, bir çok kurum olmadan kendi içinde üretme kalitesini ve kontrolünü, ahlakı, dayanışmayı, cömertliği, iyiliği, bir insanda olması gereken bütün kuralları yaşar hale getirmiş. Bugünlerde devletin daha güzele gitmesi aldığımız bu ilkelerdir. Esnafımız dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla ortaya koyduğu güzellikleri görüyoruz. Çırak, kalfa ve ustalık dönemlerinde herşeyi görüyoruz. Hayat bakışını ortaya koyan bir sistemdir. Ahiliğin en güçlü yaşandığı illerden biri Denizli’dir. Buna Kaleiçi, Bayramyeri esnaflarımız, vatandaşlarımız şahittir. Ecdadımız bu güzellikleri burada yaşatmış ve bu günlere getirmiş. Bize düşen gelecek nesilleri aktarmaktır. Ahiliği tam anlamıyla anlatırsak, ülkemiz daha iyiye gidecektir. El ele kol kola iyi yıllarda gidecektir. Denizli bu hale geldiyse ahiliğe sahip çıktığındandır. Satın aldığından daha fazlasını satıyorsa, Denizli daha çalışkan ve dürüstse temelinde Ahilik vardır. Bu günlere kadar Ahilik Kültürü’ne emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

VALİ VATANDAŞLARLA AHİLİK KURALLARINI OKUDU
‘Ahilik Haftası kapsamında duygu ve düşüncelerini Denizlililerle paylaşan Denizli Valisi Hasan Karahan, Bayramyeri Meydanı’na yerleştirilmiş olan platformda yazan ‘Ahilik’le ilgili öğütleri vatandaşlarla birlikte okudu ve esnafların tevazu sahibi olması gerektiğini ifade etti.

“ESNAFLIK; HAK YOLUNDA İMANLA, AZİMLE YÜRÜMEKTİR”
Türkiye’yi bir çadıra benzeten Denizli Valisi Hasan Karahan, “Memleketimizi çadıra benzetirsek bunun direği de esnaf ve sanatkarlarımızdır. Bu konuda hepimizin duyarlı olması lazım. Esnaflık, hak yolunda imanla, azimle yürümektir. Biz Denizlimizde esnafımızı bu halde görmek istiyoruz. Onların memleket için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Devletimizde elinden geldiği kadar yardımcı oluyor. Bizde vatandaş olarak belirlenen kurallar içerisinde hareket etmesi gerekiyor. Esnaflığın bir tarafı da cömert olmaktır. Bizde başta başkanımız Turgut Bey’den bunu bekliyoruz. Ahilik Haftamız hayırlı uğurlu olsun” dedi

YILIN AHİSİ, KALFASI VE ÇIRAĞI ÖDÜLLENDİRİLDİ
Yılın ahisi İbrahim Gürgen, yılın kalfası Yusuf Kesmez, yılın çırağı Aziz Dağal oldu. Ödülleri Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Turgut Devecioğlu tarafından verildi. Programın sonunda protokolü, esnaf ziyaretleri gerçekleştirmeyi de ihmal etmedi.

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211