“Denizli’de artçı depremler sürebilir”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Denizli'nin Bozkurt ilçesinde saat 14.25'te 6 büyüklüğünde meydana gelen deprem korku oluşturdu.

“Denizli’de artçı depremler sürebilir”

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü, bölgede artçı sarsıntıların devam edebileceğini kaydetti. Daha önce, Yunanistan’da 4 ila 5, İtalya’da ise 4.0’ın üzerinde bir sarsıntının meydana gelmemesi durumunda Türkiye’de Ege Bölgesi kıyı şeridi veya çevresinde 5.6 şiddetinde deprem olacağını tahmin ettiklerini söyleyen Sütçü, “Küçük bir sapma ile deprem tahminlerimiz tuttu. 7 günlük hava tahminlerine bakıldığı zaman alçak basınçlı hava Türkiye’ye girmiyor. Bu da deprem riskinin sürdüğünü gösteriyor” diye konuştu.

Depremler ile sıcaklık arasında bir bağlantı olduğunu yüzde 100 doğruladıklarını anlatan Sütçü, “Yağışlı hava şu sıralarda Kuzey Avrupa’da, deprem bizde. Alçak basınçlı hava Türkiye’ye girene kadar deprem riski mevcut” diye konuştu.

Deprem Uzmanı Sütçü, “Daha büyük bir depremin olabilmesi için Türkiye ve çevresinde alçak hava basıncı olmaması lazım.Türkiye ve çevresinde yüksek hava basıncı olursa ya büyük şiddetli bir deprem olacak ya da bir kaç tane deprem fırtınası meydana gelecek” şeklinde konuştu.

PROF. DR. PINAR, “ACIPAYAM DEPREMİYLE AYNI”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdür Vekili Prof. Dr. Ali Pınar, Bozkurt’ta yaşanan depremlerin ardından açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Pınar, “Yapılan incelemeler sonucunda düşey atımlı fay olduğunu, düşey atımlı faylar bölgenin bir karakteridir aslında. En son Acıpayam’da 20 Mart tarihinde gerçekleşmişti. Onun türü de aynıydı. Artçı depremler gerçekleşiyor. Ama büyük depreme nazaran daha hafif. Bunları belli bir süre daha izleyeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193