Denizli’de başladı, 9 kente yayıldı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kale Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi öğrencilerinden oluşan 16 kişilik ‘Gülümse Çocuk Ekibi’, ülke genelinde 9 ile yayıldı.

Denizli’de başladı, 9 kente yayıldı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kale Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü’nden 16 öğrenci, sosyal sorumluluk projesi kapsamında ‘Gülümse Çocuk Ekibi’ni oluşturdu. Denizli’de bir çok etkinliğe imza atan ekip, okuldan mezun olduktan sonra Türkiye’nin değişik illerine gitti. Gittikleri illerde de projeyi devam ettiren ekip; Kütahya, Isparta, İzmir, Manisa, Muğla, Bursa, Denizli, Hatay, İskenderun ve Adana’da da çocukların yüzlerini gülümsetti. PAÜ Kale Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü mezunu Şerife Sütçü, “Hepimiz Pamukkale Üniversitesi Kale Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi öğrencisiydik. Bizde materyal yapımı gibi ders ve ödevler çok fazla olur. Daha okulun açıldığı ilk hafta hocamız, kişisel gelişim dersinde farklı farklı kurumlara gideceğimizi ve o kurumlarda etkinlikler yapacağımızı anlattı. ‘Gülümse Çocuk’ ekibi bu kurumlardan çocuk esirgeme kurumuna gitmek isteyen öğrencilerin tesadüfi olarak bir araya gelmesinden oluştu. O gün o dersteki ödevle bir araya geldik. Zamanla yaptığımız her ödev, her etkinlik büyük beğeniler aldı. Yaptığımız kuklalar ise bizleri çok başka yerlere taşıdı. Okulun da desteği ile o kukla ve oyunlarla köy köy gezdik” dedi.

“MEZUN OLURKEN 'BÖYLE KALMASIN' DEDİK"

Tiyatro izlemeyen, kukla görmeyen çocuklara gösteriler yaptıklarını belirten Sütçü, şunları söyledi: “Baktık ki gittiğimiz okullarda destek bekleyen çocuklarımız var. Elimizden ne gelirse yardımda bulunduk. Denizli depreminde deprem bölgesine gittik. Çadırlara girdik. Çocuklara gösteriler yaptık. Oyunlar oynadık. İki yılın sonunda mezun olurken ‘böyle kalmasın’ dedik. ‘Çocuklar gülsün’ diye yola çıkmıştık, ‘gülümse çocuk’ dedik. Şimdi bir kısmımız çalışıyor, bir kısmımızın okula devam ediyor. Biz o sayfadan Türkiye’nin dört bir yanından bize ulaşan öğretmenlerimize, ailelerimize para desteği almadan sadece ürün desteği ile yardımlar yapıyoruz. Yardım yapanla yardım bekleyen arasında bir nevi gönüllü köprü olduk.”

“HER YIL BAŞKA ŞEHİRLERE KÜTÜPHANE AÇIYORUZ"

Her yıl farklı bir ilde kütüphane de açtıklarının altını çizen Sütçü; “ 9 Ocak 2020’de başladığımız yere Denizli’deki bir köy okuluna ‘Şehit Mehmet Ali Deliktaş Kütüphanesi’ açarak bir adım daha ileri taşıdık. Dileğimiz daha çok aileye, daha çok çocuğa ulaşmak. Her yıl başka şehirlere kütüphane açıyoruz. Bu yıl pandemiden dolayı yapamadık ama pandemiden sonra kütüphane çalışmamıza devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER