“Denizli’de bilinçli bir kitap okuyan kitle gördüm”

Merkezefendi Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen ‘Kitap Günleri’ kapsamında Denizli’ye gelen Siyasetçi-Gazeteci Yazar Mustafa Balbay, Denizli’de bilinçli bir kitap okuyucusu ile karşılaştığını belirtti.

“Denizli’de bilinçli bir kitap okuyan kitle gördüm”

Merkezefendi Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen ve 4 Ekim Cuma Günü kapılarını ziyaretçilere açan ‘Kitap Günleri’ne vatandaşlar, yoğun ilgi gösteriyor. Kitap Günleri’ne katılan Kitapseverler, düzenlenen söyleşilere ve imza günlerine de katılarak sevdikleri yazarlarla buluşma fırsatı yakaladı. Kitap Günleri kapsamında Denizlili okurlarıyla buluşan Siyasetçi-Gazeteci Yazar Mustafa Balbay, “1971 Burdur depreminden sonra amcam Nazilli’de öğretmen olduğu için biz de ailemle beraber Nazilli’ye göçtük. Denizli, bizim hep merkez üssümüz oldu. Üniversiteyi; Ege Üniversitesi’nde okudum. Ege Bölgesi her şeyi ile güzel. ‘Dağlarından yağ, ovalarından bal akar’ denir. Bu söz çok doğrudur. İnsanlarından da bilinç akar diyebilirim. Denizli’ye kitap günlerine geldim.

Birkaç saattir gözlemliyorum da bilinçli bir kitap okuru gördüm. Tabi birinci kriter değil ama şöyle bir bakayım diye gelmemişler. Türkiye’de ‘okumak’ deyince önce meydan okumak anlaşılır, sonra hariçten gazel okumak anlaşılır, sonra bildiğini okumak anlaşılır, sonra canını okumak anlaşılır, beşinci sırada da kitap okumak gelir. Denizli’de bilinçli bir kitap okuyan kitle gördüm. 2000’li yılların başında da en son Silivri günlerinden önce, 2006-2007 arasında sık sık geldim Denizli’ye. Hep buradan dolu, daha umutlu ayrıldım. Teknoloji çok gelişti. İnternetten kitap okumakta var ama kitabı eline almak kokusunu duymak çok ayrı bir duygu. Kitap beynin ekmeğidir.

Ne olursa olsun dokunmak, yazarla yüz yüze gelmek, yazarın da okuru ile yüz yüze gelmesi enerji veren şeylerdir. Bu anlamda bunu sağlayan belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Şeniz Başkan siyasete kadın elini değirmiş. Bu her bakımdan yararlıdır. Merkezefendi Belediyesi’nin böyle bir başkanla birlikte kendisini sadece Denizli katında değil, Ege ve Türkiye genelinde duyuracağı bir tablo. Dilim döndüğünce ben de köşemde bu tabloyu aktarmaya çalışacağım. Diğer belediyelere de örnek olmasını diliyorum. Bu konuda da bir yayılma zaten başladı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER