Denizli’de bin 250 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunacak

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılmakta olan Akgedik ve Ballık Dereleri ıslahının tamamlanmasıyla birlikte toplamda bin 250 dekar tarım arazisi, taşkınlardan korunmuş olacak.

Denizli’de bin 250 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunacak

Devlet Su İşleri (DSİ) Denizli’nin Buldan Ovası sulaması arazilerinin Akgedik ve Ballık Dereleri ıslah çalışmaları devam ediyor.

Çalışmalar hakkında açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “İklim değişikliklerinden kaynaklanan su baskınlarını önlemek maksadıyla ‘gece-gündüz’ demeden çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Bu kapsamda toplam 5 bin 637 metre uzunluğunda yapılacak olan Ballık Deresi ıslah kanalının bin 650 metresi beton kaplama olmak üzere tüm kazıları, Ballık deresi üzerinde yer alan tersip bendi imalatı ile Kızılyar Deresi tersip bendi imalatı, toplam 16 adet menfezden 13 adedi, 73 adet britten 61 adedi, sifon yapısı ve çevirme yapısı tamamlandı. Harçlı kargır duvarlı kanal imalatı ise devam etmektedir. Bu yıl içerisinde tamamlanması planlanan proje ile bin 250 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunacaktır. Bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER