Denizli’de bulunan yaralı vaşak kurtarılamadı

Denizli’nin Tavas İlçesi’ne kırsal alanda vatandaşlar tarafından yaralı olarak bulunan vaşak, Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (AKÜREM) yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Vaşağın vücudunun çeşitli yerlerinde saçma yaraları belirlendi.

Denizli’de bulunan  yaralı vaşak kurtarılamadı

Denizli’nin Tavas İlçesi’ne kırsal alanda vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan vaşağın ilk tedavisi, Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılmıştı. Daha sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (AKÜREM) götürülen ve burada tedavi süreci devam eden vaşağın silahla vurulduğu belirlendi. Vücudunda çok sayıda saçma tespit edilen vaşak, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

“DOĞA İÇİN DÖNÜLMEZ BİR KAYIP”

Yaralı ve bitkin halde bulunan vaşağın vücudunda çok sayıda saçma belirlediklerini söyleyen AKÜREM Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kadır, tüm müdahalelere rağmen vaşağı kurtaramadıklarını belirtti.

Bunun kendilerini çok üzdüğünü dile getiren Müdür Kandır, “Sayıları gün geçtikçe azalan doğa için gerekli olan ve koruma altında olan bir tür olan vaşağın bu şekilde silahla yaralanması bizleri çok üzdü. Vaşaklar ülkemizde korunan hayvanlardan. Maalesef türleri nesilleri tehlike altındadır. İnsanlardan uzak ormanlık alanlarda yaşarlar. Küçük memelilere avcıdırlar. Çok büyük hayvanlara saldırdıkları da söylenir ama insana asla saldıracaklarını düşünmüyoruz. Bu değerli canlıya ateş edilmesi neslinin tehlike altında olması tabi ki doğa için de dönülmez bir kayıp. O nedenle biraz daha duyarlı olmaya çağırıyorum insanları. Tüm canlıların yaşam hakkı en az insanlar kadar var ve doğal dengenin önemli bir parçası” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasin Sönmez
Yasin Sönmez - 11 ay Önce

Devlet acilen bu ateşli silah taşıyanlara yeni bir düzenleme getirmelidir. Avcılık tüfekle yapılınca maalesef bir spor olmaktan çıkıyor. Önüne çıkan herşeye ateş açan eğitimsiz cahil insanlara silah verilmemeli avcılık bir amaca hizmet etmiyor. Domuz avı yapılacaksa da bu işi profesyonel lisanslı eğitimli avcılar yapsın. Nesli tehlike altında olan bu hayvanin hesabını sormaya adalet yetmeyecek. Kimseye zararı olmayan kendi fıtratının gerektirdiği şekilde yaşayan bu can yok yere insanım diye aramızda gezen bir mahluk yüzünden hayatına son verildi. Bir insan olarak ciğerim yandı insanlık adına hakkım haram olsun. Kahretsin.

SIRADAKİ HABER