Denizli’de deprem! Depremde evleri yıkılan vatandaşlar yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin etkisini, evi yıkılan vatandaşlar gözyaşları içerisinde anlattı. Deprem anında yıkılan evin içerisinde kalan bir vatandaş, "Çatı ayrıldı, gökyüzünü gördüm. Tuğlalar kafama düşüyordu" diyerek olayın şokunu halen atlamadığını ağlayarak söyledi.

Denizli’de deprem! Depremde evleri yıkılan vatandaşlar yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde sabah 09.34’te 5.5 büyüklüğünde meydana gelen ve birçok evin yıkılmasına neden olan deprem sonrası, vatandaşlar sokakta beklemeye devam ediyor.

Evi yıkılan vatandaşlara Kızılay tarafından kumanya verilirken, bölgede kaymakamlık ve belediye çalışmalarını sürdürüyor.

AFAD, jandarma, itfaiye ve sağlık ekipleri de oluşabilecek olumsuzluklara karşı depremin etkili olduğu bölgelerde hazır bulunduruluyor.

hasar gören mahallelerden Uçarı Mahallesi'nde 15 evin yıkıldığı, 20 evin ise hasar aldığı bildirildi.

Yıkılan evlerde eşyaların dışarıya kadar devrilerek sürüklendiği gözlendi.

Mahallede bir kişinin yaralandığı bilgisine ulaşılırken, evleri yıkılan vatandaşların halen o anların etkisinde olduğu görüldü.

Mahalle muhtarı: "15 ev tamamen yıkıldı, 20 ev hasarlı"

Mahalle Muhtarı Serkan Aydın, mahallelerinde 15 evin kullanılamayacak derecede yıkıldığını 20’ye yakın evin de hasar gördüğünü kaydetti.

Depremde mahallede Ayşe Arslan isminde bir kadının yaralı olduğunu belirten Aydın, "Yaralının sağlık durumun iyi. Hastanede tedavi olup geri geldi" diye konuştu.

"Çatı ayrıldı ve gökyüzünü gördüm"

Sarsıntıya yatakta uyurken yakalanan 53 yaşındaki Emine Doğan, o anları gözyaşlarıyla anlattı.

Evinin tamamen yıkıldığını ifade eden Doğan, "Her şey birden sallanmaya başladı.

Dışarı çıkamadım. Deprem bitinceye kadar durdum ve üstüme yorgan örttüm.

Çatı ayrıldı ve gökyüzünü gördüm, tuğlalar tepeme iniyordu" diye konuştu.

Doğan, 1999 yılında Gölcük depreminde de evinin su altında kaldığını belirterek, bu olayla birlikte ikinci kez evsiz kaldığını dile getirdi.

Deprem anında eşiyle birlikte yemek yediğini belirten Ramazan Ünlü ise, "Birden sallamaya başladı. Eşimle el ele tutuşup kendimizi dışarı attık. Bir dakikanın içerisinde hepsi yıkıldı. Allah’ıma çok şükür sağız. Deprem Allah’tan, beterin beteri var. Eve giremeyeceğiz, şimdi ne olacak ben de bilmiyorum" dedi.

Evi yıkılan 71 yaşındaki Zeliha Çağlan da "Ne yapacağız bilmiyorum. Çok korktuk" diyerek evinin önünde uzun süre gözyaşı döktü.

Öte yandan ilçede artçı sarsıntılar devam ediyor.

Çadırların kurulumu akşam saatlerine kadar bitecek

Depremin hemen ardından ise Denizli Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler ile AFAD ve Kızılay ekipleri bölgeye intikal ederek, enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışmalarına başladı.

Evleri yıkılan ve hasar görerek oturulamayacak hale gelen vatandaşlar ise günün ilerleyen saatlerinden itibaren yaralarını sarmaya başladı.

Bölgeye gelen Kızılay ekipleri ilk etapta bin 500 kişilik sıcak yemek kapasiteli seyyar mutfak kurarken, ayrıca 240 çadırı deprem bölgesini ulaştırdı.

Bölgeye getirilen çadırlar kurulmaya başlanırken akşam saatlerine kadar tüm çadırların mağduriyet yaşanmaması için hazır olacağı aktarıldı.

Mağduriyetlerin yaşanmaması için gerekli çalışmalar tüm hızıyla sürüyor

Depremde yıkılan evlerden çevreye dağılan eşyalar ile birlikte camilerin yıkılan minareleri ise depremin şiddetini gözler önüne serdi.

Depremde yıkılan ahırların enkazında kalan hayvanları da yine Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler ile birlikte AFAD ekipleri iş makineleri ile çıkardı.

Depremde ayrıca Acıpayam Devlet Hastanesi de olası bir olumsuzluğa karşı geçici olarak tahliye edildi.

İlçede ayrıca eğitime 1 gün ara verildi.

Evleri zarar gören bazı aileler ise yaşadıkları acıdan dolayı sinir krizleri geçirdi.

Aileleri yine yakınları ve çevresindekiler sakinleştirmeye çalıştı.

Deprem sonrası evleri yıkılan bazı aileler ise enkaz altında kalan eşyalarını kurtarmak için uğraş verdi.

Bölgede yaraların sarılması ve mağduriyetlerin yaşanmaması için gerekli çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

(İHA)

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221