Denizli’de 'Dünya Gümrük Günü’ kutlandı

Denizli Gümrük Müdürlüğü, 26 Ocak Dünya Gümrük Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Denizli Gümrük Müdürü Ömer Yaşar, pandeminden dolayı kent ihracatının hız kesmediğini söyledi.

Denizli’de 'Dünya Gümrük Günü’ kutlandı

Denizli Gümrük Müdürlüğü çalışanları, 26 Ocak Dünya Gümrük Günü kapsamında Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Günün anlam ve önemini belirten Denizli Gümrük Müdürü Ömer Yaşar, pandeminden dolayı kent ihracatının hız kesmediğini dile getirdi.

Müdür Yaşar; “Ülkemiz sair hususlarda olduğu gibi, gümrük ve dış ticaret politikalarının oluşturulmasında uluslararası etkin girişimlerde bulunmuş, bugünkü Dünya Gümrük Örgütü’nün temelini oluşturan Gümrük İş Birliği Teşkilatı’nın kurulmasında kurucu 17 üye ülkeden biri olarak aktif rol almıştır. O zamanki adı ile Gümrük İş Birliği Konseyi olan daha sonra Dünya Gümrük Örgütü adını alan Konsey ilk toplantısını 26 Ocak 1953 yılında gerçekleştirmiştir. Bu gün Dünya Gümrük Örgütü Merkezleri ile üye Ülkelerde Dünya Gümrük Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl farklı bir tema ile kutlanan Dünya Gümrük Günü’nün bu yılki teması, dünyayı saran Kovid-19 pandemisinin oluşturduğu krizi atlatabilmek adına ‘Sürdürülebilir Tedarik Zincirlerindeki Canlanma, Yenilenme ve Dayanıklılığın Desteklenmesinde Gümrükler’ olarak belirlenmiştir. Kovid-19 pandemisinin başladığı ve yıl boyu devam ettiği 2020 yılında dış ticaretin Denizli özelinde hız kesmediği gibi nisbi artışlar gösterdiği görülmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2021, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER