Denizli’de E- İhracat konuşuldu

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), Denizli Sanayi Odası (DSO) ve World E-Commerce Forum işbirliği ile ‘Denizli E- İhracat’ konulu konferans gerçekleştirildi.

Denizli’de E- İhracat konuşuldu

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), Denizli Sanayi Odası (DSO) ve World E-Commerce Forum işbirliği ile Merkezefendi Kültür Merkezi’nde ‘Denizli E- İhracat’ konulu konferans gerçekleştirildi. Merkezefendi Kültür Merkezi’nde yapılan konferansın açılış konuşmasını yapan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu teknolojinin gelişiminin internetin yaygınlaşmasını da beraberinde getirdiğini belirtti. Akıllı telefonların kullanımının artmasının e-ticaret ve e-ihracat rakamlarına olumlu yansıdığını vurgulayan Başkan Memişoğlu, şunları söyledi: “Bugün dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 56’sı internet ve yüzde 45’i sosyal medya kullanıcısı. Yani 4,4 milyar kişinin internet erişiminin olduğunu, 3,5 milyar kişinin de sosyal medya kullandığını söyleyebiliriz. 2018’de küresel e-ticaret 2,8 trilyon Dolar olarak gerçekleşti. 2019 yılında ise 3,5 trilyon Dolar’a ulaşması bekleniyor. Ülkemizde ise e-ticaret 2018’de 60 milyar TL’ye ulaşmıştı. E-ticaret kapsamında, e-ihracat da son yıllarda gelişimini sürdürüyor. E-ihracat sınır ötesi e-ticaretin bir türü ve firmalar ürünlerini dijital mecralar aracılığıyla dünyanın farklı noktalarındaki müşterilerinin erişimine sunabiliyor. Geçtiğimiz sene 358 milyon Dolar değerinde e-ihracat gerçekleştirdik. Ancak e-ihracatta yolun henüz başındayız. İhracat potansiyelimizin farkındayız ve ihracat konusundaki deneyimimizin önümüzdeki dönemlerde e-ihracat rakamlarımıza da önemli katkılar sunacağı kanaatindeyim.”

“ÜLKEMİZİN ÇIKIŞI; E-TİCARETTE”

E-ticaretin öneminin Denizli Bölgesinde anlaşıldığının altını çizen DSO Başkan Yardımcısı İ. Okan Konyalıoğlu, “Denizli’deki yatırımcı, müteşebbis, girişimci veya bu işlere ilgi duyan çevre tarafından ‘ilgi çeker mi?’ diye kafamda soru işaretleri vardı. İyi ki yapmışız. Ben ülkemizin çıkışının e-ticarette, hatta e-ihracatta olduğuna inanıyorum. Bu yolda yürüyen arkadaşlarıma bol para, bol sabır, kaliteli insan kaynağı ve yüksek seviyede heyecan tavsiye ederim. Eğer ki öğrenmeye aç değilsiniz lütfen bu işe girmeyiniz. Eğer ki paranız yoksa lütfen bu işe girmeyiniz. İnsan kaynağımız zayıfsa, ekibinizin heyecanı zayıfsa yine bu işe girmenizi tavsiye etmiyorum. Bu konferansın da hepimiz için faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

“CİDDİ ANLAMDA BİR E-İHRACAT POTANSİYELİNDEN BAHSEDİYORUZ”

Denizli’nin e-ticaret potansiyelinin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Dünya E-Ticaret Forumu-Worldef Başkanı Ömer Nart, “Şehirlerimizin e-ticaret’teki potansiyellerini e-ihracat’a aktarmak istiyoruz. Bugün sadece Amerika ve İngiltere’nin toplam e-ticaret büyüklükleri biri 210 milyar Dolar, diğeri 564 milyar Dolar. Sadece Amerika ve İngiltere pazarlarına bile odaklanıldığında ciddi anlamda bir e-ihracat potansiyelinden bahsediyoruz. Denizli’nin imalatçıları sadece bu iki pazarı e-ihracat ile doyurmaya kalksalar ve sadece Amazon’a bile tedarik yapsalar, bu ihtiyaca Denizli’nin tüm imalat kapasitesini artırarak ancak cevap verilebilir” diye konuştu.

“İHRACATI ARTIRMAK İÇİN BURADAYIZ”

T-Soft E-Ticaret Çözümleri CEO’su Ömer Arıkan, şunları söyledi: “İlk 6 ayda Denizli’nin ihracatı yüzde 6 oranında geriledi. Biz bugün Denizli’de, 15 Ekim tarihinde Worldef ve paydaşlarımız ile birlikte E-İhracat konferansı gerçekleştiriyoruz. İhracattaki bu geriye gidişi tersine çevirmek, ihracatı artırmak için buradayız. Bugün yüzlerce kişi, marka ya da girişimci olarak perakende şeklinde e-ihracat’ı nasıl yapabileceğini öğrenmiş oluyor” dedi. Konferansta e-ihracat, online ödeme sistemleri, e-ihracat yazılım teknolijileri, e-ihracat lojistiğin önemli detayları, e-ihracat temel bilgiler ve global pazarlara giriş, e-ihracatta doğru pazarı bulmak, lokalizasyon, e-ihracat’ta dijital pazarlama, global pazaryerlerine satış, pazaryeri araştırması, gibi birçok önemli ve güncel konularda bilgi verildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2019, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER